Connect with us

Спорт

Македонија со триумф над БиХ ги почна квалификациите за ЕП

Published

on

Одбојкарската селекција на Македонија ја оствари првата зацртана цел и квалификациите за следното Европско првенство ги започна со посакувана победа на репрезентацијата на Босна и Херцеговина (3-1). „Спартанците“ експресно ги заборавија лошите настапи и поразите од Бугарија и вечерва во Скопје покажаа игра како што се очекуваше од нив.

Босна можеби не разочара со својата игра и беше достоен противник во поголемиот дел од натпреварот, но искуството и квалитетот на нашите момци дојде до израз во прав момент и заслужено ги грабнавме првите бодови во овие квалификации. 

Македонската одбојкарска репрезентација со победа над БиХ од 3-1 (по сетови 27-25, 25-21, 23-25 и 25-19) го почна квалификацискиот турнир во Скопје за пласман на Европското првенство годинава.

Покрај Македонија и БиХ, на двата турнира што ќе траат до сабота, ќе настапи и селекцијата на Турција.

Македонските одбојкари утре имаат слободен ден, а задутре ќе се сретнат против Турција. Потоа в четврток следува уште еден дуел со БиХ, а во последниот меч од групата Македонија ќе се соочи пак со Турција, в сабота.

Првопласираните репрезентации од оваа и од другите групи, вкупно седум, ќе се пласираат на континенталното првенство, како и петте второпласирани со најдобар ефект.

Continue Reading

Спорт

На Светско без Манасков, Борко, Џомба: Кире и Столе ќе ја водат Македонија

Published

on

Светската ракометна федерација потврди дека е направена замена меѓу учесниците на Светското првенство во Египет. 
„Македонија како прва замена доаѓа на местото на репрезентацијата на Чешка која поради Ковид причини беше принудена да го откаже учеството на мундијалот“ објави ИХФ на својата официјална страна.

Македонија на СП ќе биде во група со домаќинот Египет, со репрезентацијата на Чешка и со екипата со која во Скопје двапати одиграме пријателски натпревари – Чиле. 
Од оваа група три репрезентации продолжуваат во главната рунда, една ќе оди во Президент Куп. Распоредот на натпреварите на Македонија е следниов:

Нашите најдобри ракометари својот прв дуел ќе го играат во четврток од 19 часот против Шведска, подоцна на 16 јануари ќе се сретнеме со домаќинот Египет а групната фаза ја затвораме со Чиле на 18 јануари.

Токму против Чиле остваривме две победи во Скопје, одиграни како генерална проба на Јужно-американците пред Светското. Во втора фаза одат по три селекции од секоја група, а нашата подоцна вкрстува со Х каде се Словенија, Белорусија, Русија и Јужна Кореја.

За „црвено-жолтите“ ова ќе биде седмо учевство на најголема сцена. Првиот настап го имавме во 1999 година токму во Египет, а потоа следеа СП 2009 во Хрватска, СП 2013 во Шпанија, СП 2015 во Катар, СП 2017 во Франција и СП 2019 во Данска и Германија.

Најдобриот резултат на Македонија на еден Мундијал е деветтото место во 2015 година. За оваа генерација, СП 2021 во Египет ќе биде седми голем светски настан во низа.

Распоред на натпревари:

14 јануари – Шведска – Македонија во 21:30 часот
16 јануари – Египет – Македонија во 19 часот
18 јануари – Македонија – Чиле во  16:30 часот

Continue Reading

Спорт

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми е фудбалер на годината во Хрватска

Published

on

Капитенот на Динамо Загреб , македонскиот репрезентативец, Аријан Адеми, ја доби наградата за најдобар фудбалер во 2020 година според анкетата која ја спроведе „Т-Портал“, а гласовите се од сите 20 капитени на екипите кои настапуваат во првото хрватско првенство.

Во анкетата на „Т-Портал“, секој капитен на екипите од ХНЛ бираше по пет играчи за кои смета дека најмногу покажале во 2020 година. Адеми од можни 100 во анкетата освои 66 бода.

Во анкета во која се гласаше предводникот на хрватските „модри“ победи во анкетата со вкупно 66 бода, дваесет повеќе од второпласираниот Мијо Цакташ од редовите на Хајдук. Третото место му припадна на Франко Андријашевиќ од Ријека.

„Овој трофеј има посебно место помеѓу сите мои признанија“, изјави Аријан Адеми.

На Адеми му посакуваме одлична кариера со големи успеси во фудбалот.

Continue Reading

Спорт

Дресот на Марадона „Раката на Господ“ на продажба за 2 милиони долари

Published

on

Дресот што го носи името „Раката на Господ“ на Диего Марадона може да биде ваш за 2 милиони долари.
Познатиот дрес „Раката на Господ“ на Диего Марадона е во сопственост на поранешниот англиски репрезентативец Стив Хоџ, кој откри дека успеал да размени дресови со легендата на Аргентина по нивниот четвртфинален состанок на СП 1986 година.
Еден американски експерт за спортски спомени изјави дека иконскиот дрес на Аргентина „Рака на Господ“ што го носеше Диего Марадона за време на контроверзната победа на неговиот тим над Англија во четвртфиналето на Светскиот куп во 1986 година, може да биде достапен на продажба од два милиони долари. Дали сакате да го додадете во вашата колекција?

Дресот е моментално изложен во Националниот музеј на фудбал во Англија во Манчестер. Дресот Марадона му го подари поранешниот англиски репрезентативец Стив Хоџ, по четвртфиналниот натпревар во Мексико.
Стив Хоџ изјави дека успеал да разменидресови со Диего Марадона додека тие шетале во тунелот по иконскиот судир во четврт-финалето.

Дејвид Амерман од аукцијата „Голдин“ во Newу erseyерси верува дека кошулата може да достигне цена од дури 2 милиони долари и дека сопственикот бил подготвен за приватна продажба.

„Многу е тешко да се измери (вредноста) со дресот на„ Hand Of God “, но знам дека сопственикот бараше приватна продажба од два милиони долари“, беше цитиран Амерман за Ројтерс.

„Секако дека може да биде можност, вредностите скокнаа доста во фудбалот“.

„Тоа е реална можност“
Амерман ја расветли зголемената побарувачка за спортски спомени, посочувајќи како дебитантската фудбалска картичка на Марадона пред неколку години продадена за 10.000 УСД може да достигне цена од 20.000 УСД денес.
„Многу е тешко да се види како би се достигнала цената од два милиони долари, но не гледам зошто индивидуа која имала пари не би сакала такво нешто – навистина не можете да ставите број на тоа. Ако ја наоѓате вистинската личност на вистинското место, тоа е реална можност “, рече Амерман.
“Дебитантската фудбалска картичка на Марадона, неодамна продадовме копија за 10 000 американски долари. Ова е картичка што вредеше можеби неколку стотици долари пред само неколку години, а тоа беше пред неговата смрт. Видов една вчера на Интернет за која бараа 20 000 американски долари за “

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: