Connect with us

Истражување

Цел кинески град оди во карантин, вирусот пак се појави во Вухан

Published

on

Кинеските власти воведоа нови ограничувања за борба против Ковид-19 во областите околу Пекинг и воведоа затворање за 4,9 милиони жители, бидејќи новите случаи на инфекција ги зголемуваат стравувањата од втор бран во земјата.

Бројот на нови случаи во Кина речиси е преполовен од претходниот ден, но локалните власти спроведуваат строги контролни мерки секогаш кога ќе се појават нови случаи за да се спречи економска парализа како пред една година.

Повеќе на инфо.мк

Continue Reading

Истражување

На секој час по 50 луѓе завршуваат во болница поради невремето во Шпанија

Published

on

Макфакс

На секој час 50 лица завршуваат во болница во Мадрид поради скршеница или нагмечување, регистрирала градската здравствена служба.
Мадрид беше погоден од снежна бура во Филомена, што ги опколи градските улици и ја парализираше Шпанија, која не е навикната на толку многу врнежи од снег. Во последните 36 часа 2.000 жители се примени во службите за итни случаи во болниците во Мадрид, изјави градскиот службеник за здравство, Енрике Руиз Ескудеро за радио станицата „Онда Церо“.

Околу 40 проценти од сите случаи примени во итната служба, се жртви како последица предизвикана од минувањето на снежната бура Филомена. Снегот што паѓаше 33 часа нон стоп во Мадрид минатата недела, во петокот и саботата, се претвори во мраз откако времето се смири, а чистењето на градските улици се одвива бавно поради недоволниот број машини и лопати

Continue Reading

Истражување

Триесет години Агнеза Етемова од Шуто Оризари нема излезено од дома

Published

on

Триесет години Агнеза Етемова од Шуто Оризари нема излезено од дома. И додека за нас три дена изолација заради полициски час беа незамисливо тешки, Агнеза е во самоизолација, во буквална смисла на зборот од далечната 92 година.

Се почнало во младоста кога за време на студирањето на правниот факултет морала да замине на втор уролошки оперативен зафат од кој по анестезијата се буди во шок соба и незнаејки каде се наоѓа и добива напади на паника. Од тогаш тие напади на паника је врзуваат за живот во четири ѕида во својот скромен дом во населбата Шуто Оризари. Безуспешни биле напорите на родителите кои со години ја убедувале да појдат на лекар и да побараат стручна помош бидејќи таа имала страв да го пројде и куќниот праг. Проблемите дополнително се усложниле последнава година откако по смртта на мајка и починува и татко и Агнеза сега живее сосема сама . Останата е без било какви финансиски примања кои законски и следуваат во вид на семејна пензија или социјална помош но таа во неколкуте обиди да појде и до најбилската продавница од страв паѓала на земја и се повредувала.

Continue Reading

Истражување

Буквата М многу ретко се среќава на дланката на луѓето – еве го значењето

Published

on

Линиите на дланката можат да формираат фигури, но можат да формираат и букви. Една од нив е буквата М. Се смета дека таа многу ретко се среќава и луѓето кои ја имаат не се случајни. Ајде да видиме зошто!

Луѓето кои на дланката ја имаат буквата М се исклучително талентирани. Имаат силна интуиција, многу енергија, осет дали некој ги лаже и осет за успех.

Доколку имате таква половина, да знаете дека со неа нема шега. Особено ако е жена! Ниту можете да ја излажете, ниту можете да ја вртите на вашиот прст. Таа е многу посилна од вас!

Кога двајцата партнери ја имаат буквата М на дланката, повторно дамата е понадарената. Ова најверојатно се должи на интуицијата, која кај жените е обично посилна.Луѓето со буквата М на дланката не треба да се помират со банален живот. Што имаме во предвид? Ако работат за ниска плата, ако во љубовта го трпат партнерот (заради деца, стравови…), ако секојдневно им се налага да прават нешто што е под нивното достоинство, тоа ќе ги уништи психички. Навистина, ниту еден човек не ги сака тие работи, но некои си велат “терај” и голтај. Кај луѓето со буквата М, не е така. Тие не можат да преголтаат. Тоа чувство ги јаде внатрешно. Затоа, ако се наоѓаат во таква ситуација, моментално треба да го променат животот и да се стремат кон врвот…каде што им е местото!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: