Connect with us

Инфо +

Канал 5: Захариева бара Македонија да го отстапи местото на СП на нејзината Бугарија

Published

on

Текстот е козерија/фикција и надополнување на претходната козерија, а која е одраз на денешните политичко-спортски случувања. Секоја информација е сатира во комбинација со сарказам зачинета и со малку факти.

Канал 5 дознава што има во документот на Захариева даден на Бучковски Првата точка од Анексот во кое се бара Македонија да го отстатпи местото на Бугарија на Европскиот фудбалски шампионат, се надополнува со став 2. кој гласи:

“Македонија го отстапува и местото на Светското Првенство во Ракомет на Бугарија, и е обврзана да ги даде сите свои играчи да настапат под Бугарско знаме, за да може Бугарската Федерација да се подготвува за следните квалификации за Светско Ракометно Првенство на кое не учествувале од 1978 год. “

Отсанува одблиску да ги следиме случувањата со овој се уште „содржински мистериозен“ документ кој Бучковски го добил од убавата Захариева.

Текстот е козерија/фикција

Continue Reading

Инфо +

Комитите тргнаа за Крушево, со нив и две девојки 👌

Published

on

Здружението на граѓани од Горно Лисиче „Илинденски марш 1978“, по повод најголемиот македонски национален празник ,,Илинден”, по 43-ти пат го организира Илинденскиот коњанички марш Горно Лисиче – Крушево, на кој оваа година ќе учествуваат дваесетина коњаници од различна возраст, меѓу кои и две девојки.

На чело со Лазар Кучера овогодинешниот војвода скопската чета го започна Илинденскиот марш 2021, дваесетината момци и две дами тргнаа за Крушево од Црквата Свети Петар и Павле од Горно Лисиче.

Маршот започнува во вторник, 27 јули, од паркот „Јане Сандански“ во 17:30 часот. Со дефиле низ главните булевари во Аеродром маршот ќе се упати кон црквата „Свети Петар и Павле“ во Горно Лисиче во 18:30 часот каде што ќе се одржи народен собир проследен со културно-уметничка програма со настап на музичките групи „Некст тајм“ и триото „Џентлмен“ и каде што поглаварот на МПЦ, г. г. Стефан ќе даде благослов за коњаниците.

43 години достојни на заветот на нашите предци:
,, Кога ќе порасните да одите во Крушево, да се поклоните на славните илинденци, на славните Македонци кои цел свет ги знае по нивните натчовечки херојства за слободата на својата држава – МАКЕДОНИЈА! “

Continue Reading

Македонија

Радувај се Македонијо, се гледаме на плоштад!

Published

on

По успесите на дел од нашите спортисти во индивидуалните спортови и националните селекции во спортовите со топка, Македонија од денес има нова спортска икона, нов олимпионик со кого се гордее.

„Го имаме најголемиот историски успех откако нашата Македонија е независна. Браво лаву, браво јунак, ти си новата спортска македонска спортска икона, ти си идолот на новите генерации!

А тебе докторе, тебе Борче Костовски, за тебе имам неколку збора: Ти си посебен, ти си генијалец и твојата работа низ годините наназад не може со збор да се опише. Тоа е за филм. Тесно финале, недосуден чист удар во глава, но спортот знае да биде суров. Сребро на Олимписки игри во фулконтактен боречки спорт е сон со кој јас и мојот брат живееме откога постои ТК Буте.

Македонија, радувај се. Се гледаме горди и доистоинствени на плоштад!“, напиша Дарко Костовски

Continue Reading

Инфо +

52-годишна жена се породи во Гинекологија Чаир👏

Published

on

Во Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“, во скопската општина Чаир, се породи 52-годишна жена од Кочани, дознава „Слободен печат“.

Целата процедура, од ин витро оплодување до породување, е извршена од страна на д-р Зоран Илиевски и целиот тим на болницата.

Патем, ова е прва бременост на родилката која на свет донесе здраво девојче.

Исто така, пред неколку дена во истата болница се породи и 50-годишна жена која 27 години се соочувала со стерилитет.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: