Connect with us

Uncategorized

Снегот и оваа година ја изненади македонија пат

Published

on

Поради интензивни врнежи од снег на планинскиот премин Стража се воведува задолжителна употреба на зимска опрема (синџири) за сите сите моторни возила, соопшти Диспечерскиот центар на ЈП „Македонија пат“ .

Снег со послаб интензитет паѓаше во текот на денот на повисоките места низ државата, а попладнево неговиот интензитет се засили.

Засега нема информации за евентуален прекин на сообраќајот на некои патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. 

Снег врне на цела територија во Р.Македонија.

 На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.

ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот.

Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

За сите подетални информации јавете се на нашиот дежурен телефон 02/ 25 61 502 или посетете ја нашата веб страница www.makedonijapat.com.mk

Continue Reading

Uncategorized

Сестрата со торта за Тоше, кој денеска ќе наполнеше 40 години

Published

on

Македонската поп икона Тоше Проески денеска ќе наполнеше 40 години, а неговата сестра направи торта за роденденот на нашиот најдобар пејач и истата ја сподели на социјалните мрежи.

По повод неговиот роденден, во Загреб вчера се одржа молитва, додека во Скопје, во АРМ ќе се одржи традиционалната крводарителска акција по 17 пат.

Тоше беше роден на 25 јануари 1981-та година во Прилеп. Кариерата ја започна многу млад, а со мега популарност се стекна за само неколку години.

Во краткиот период на слава тој ги полнеше сите регионални концертни сали, а во Македонија ќе биде единствениот кој трипати го наполни градскиот стадион во Скопје.

Continue Reading

Uncategorized

И ова се случи: Снег падна во Сахара

Published

on

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено. Сепак, овие денови ситуацијата таму е поинаква.

Снег падна во пустината Сахара, а во Саудиска Арабија температурите се спуштија и до минус 2 степени.

Continue Reading

Uncategorized

Утре е Свети Стефан, заштитникот на болните, старите, сиромашните – жените треба да бидат тивки на овој ден

Published

on

На третиот ден од празникот Божик светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. Тој е наречен првомаченик затоа што тој прв настрадал за Христовата вера.

Веднаш по слегувањето на Светиот Дух во Ерусалим била формирана христијанска општина, биле избрани седум ѓакони да се грижат за сиромасите, за болните, старите, вдовиците и да ги делат подароците што христијаните ги давале на црквата. Најстар во тие седум ѓакони бил Стефан поради што бил наречен архиѓакон.

Еднаш мноштво Евреи, фарисеи и садукеи се расправале за Исус Христос. Едни тврделе дека е вистински син Божји, други дека е пророк, трети дека е измамник. Тогаш се замешал Стефан кој инспиративно зборувал за Исус Христос напомнувајќи дека во него не веруваат само лошите луѓе. Посрамотените противници што не можеле на Стефан да му се спротивстават со факти веднаш го наклеветиле пред насобраниот народ дека ги навредувал Мојсиевите закони. Разгневениот народ поверувал на лажните обвиненија и на лажните сведоштва. Го изнесле Стефана надвор од градот и го каменувале. Умирајќи тој се молел на Бога за себе си, но и за тие што го убиле. Во претсмртниот час извикал: „Господе, не земај им го ова за грев.“ Народот што го каменувал Стефана му ја соблекол белата облека и му ја дал на едно момче по име Савле да ја чува. Тоа момче, во тоа време жесток противник и прогонувач на христијаните, подоцна со името Павле, станало најголем приврзаник и афирматор на христијанството. Христијаните го зеле телото на Стефана и достојно го погребале во близината на Ерусалим. Култот на св. Стефан е стар колку и самата Христова црква, зашто тој е почитуван исто колку и апостолите. Уште светиот апостол Павле него го нарекува маченик Христов. Култот особено пораснал по наоѓањето на неговите мошти и нивното пренесување во Цариград. Преданието вели дека пренесувањето на моштите на св. Стефан во Цариград било за време на владеењето на Константин Велики и за време на патријархот Митрофан. Животните што ја влечеле колата во кои биле моштите на св. Стефан на едно место одеднаш застанале и со човечки глас рекле: „Зошто нè тепате? Светецот треба да биде поставен овде!“ Царот веднаш на тоа место подигнал црква посветена на првомаченикот.

И во црковните песни и проповеди св. Стефан се нарекува: прв, врв на мачеништвото, почеток на мачеништвото, прв во маченичката фаланга итн.

Народот го празнува Свети Стефан на 9. I./27 XII, а тоа е третиот ден од празникот Божик. Тогаш се оди на именден кај Стефановци, но сите песни, верувања и обичаи што се изведуваат на овој ден се поврзани со Божик.

Во некои села на овој ден домаќинот со секира оди до овоштарникот да ги исече неродните стебла. Зам,авнува со секирата, а некој кој е со него го одвраќа од сечата,. велејќи му да не сече, затоа што оваа година ќе родат, па става една рака Божиќна слама околу стеблата. На некои места Божиќнатѕа слава се чисти веднаш после полноќ на Свети Стефан, Сламата според народните верувања ја собираат жените кои треба да бидат тивки и да молчат да не се чуе како заминува Божиќ. Метлата со која се чисти сламата не се користи во текот на годината туку се чува поради здравје.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: