Connect with us

Инфо +

Пет години затвор за лицето кое го запали бугарското знаме во Вевчани?!

Published

on

Полицијата го утврдува идентитетот на лицето што го запали знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, по што ќе му поднесе пријава. За ова кривично дело е предвиден затвор од една до пет години.

– На 14.01.2021 година во 15 часот при дефилирање на василичарските маски во селото Вевчани, Струшко, лице кое било дел од василичарските маски во рака држело знаме на Република Бугарија, кое што при традиционалното палење на маските во центарот на Вевчани, го спуштило во запалениот оган и го запалило. Настанот е документиран и по утврдување на идентитетот на лицето против него ќе биде поднесена содветна пријава – велат од МВР за „Слободен печат“.

Ова е втор ваков инцидент за неколку месеци. Лани на 20 ноември во Гази Баба исто така беше запалено бугарското знаме и тогаш полицијата извести дека трага по лицето што го изврши кривичното дело. Од МВР не одговорија на прашањето на „Слободен печат“ дали е расчистен овој случај и дали извршителот е пронајден и казнет.

Во 2014 година со измени на Кривичниот законик палењето на знамето на Македонија и на други држави е дел од кривичното дело предизвикување на омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга дискриминаторска основа, а предвидената казна е затвор од една до пет години (член 319).

Бугарија упати демарш до Министерството за надворешни работи поради запаленото знаме, а МНР и претседателот Стево Пендаровски го осудија инцидентот.

Continue Reading

Инфо +

,,Бугарската телевизија да се бојкотира поради ширење пропаганда”

Published

on

Aктерот Сашо Тасевски бара да се бојкотира ја бугарската телевизија што ја донесе овде Социјалдемократскиот Бугарашки Сојуз, некогашен СДСМ, а која шири безобѕирна антимакедонска пропаганда.И кога веќе викате по телевизии и радија бугарски агенти провокатори, да шират бугарска шовинистичка пропаганда, викнете барем еден што ќе им контрира на лагите што ги лупетаат.Иако според мене треба да им се забрани пристап на сите македонски медиуми – вели тој.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10159054207072180&id=604957179

Continue Reading

Инфо +

“Ќе ѝ дадеме шанса на љубовта, спорот со Бугарија може да се реши”

Published

on

Премиерот Зоран Заев во интервју за Слободен Печат вели дека спорот со соседна Бугарија може да се реши откако таму ќе завршат парламентарните избори.

-Ќе дадеме шанса на љубовта оти Борисов вели: „Ние не сме за вojна, ние сме за љубов“. Ќе се изнајдат решенија. Тие имаат таму врв на демократријата – избори. Нека си изберат Влада, институции. Мај, јуни се пред нас додека да дојде Европскиот совет. Можеме да седнеме посветени водејќи грижа еден за друг, почитувајќи нашите посебности и да го најдеме решението.

Continue Reading

Инфо +

Скандал на Гинекологија: Доктор тепал медицинска сестра

Published

on

Доктор на Гинекологија, по потекло од Охрид, тепал медицинска сестра, информира МВР.

-На 06.03.2021 во 07.00 часот во СВР Скопје, С.С.(29) од Скопје пријавила дека околу 05.45 часот во амбулантата на Гинекологија на Комплекс клиники„ Мајка Тереза” додека била на своето работно место како медицинска сестра по претходна расправија била физички нападната од Т.М.(33) од Охрид, вработен како доктор. Сочинет е записник за констатиран прекршок по чл.12 од ЗППЈРМ, велат од МВР

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: