Connect with us

Инфо +

Денес замислете си желба и подгответе го овој ручек: Традиција за Водици

Published

on

Денес замислете си желба и подгответе го овој ручек: Традиција за Водици

Обичаите за денешниот празник Богојавление или Водици велат дека треба да си замислиме желба. Порано се верувало дека желбите за целото семејство ги замислува домаќинката, рано наутро, додека останатите во домот уште спијат. Традицијата која се уште ја негуваме е подготовката на познатиот специјалитет, пача или пифтија.

Пачата се јаде и на Водици, но исто така може да се јаде и утре, на празникот свети Јован Крстител. Овој едноставен рецепт ќе ви помогне побрзо да ја подготвите.

Потребни состојки: три суви и три свежи свински нозе; два пара свински уши; една свинска коленица; една телшка нога; бибер, сол и четири чешниња лук.

Начин на подготовка: За време на варењето, збирајте ја маснотијата и пената која се собира на површината. Дали пачата е добро сварена ќе знаете така што ќе видите дека месото самото се двои од коските, а течноста станува леплива. Во тој момент тргнете го тенџерето од оган и оставете го на страна да се олади. Ако масата и понатаму се собира на површината, тргнете ја.

Оладената смеса процедете ја низ густо сито, а месото и коските оставете ги на страна и исечкајте ги на парчиња со големина по желба. Месото распоредете го во длабоки чинии. Одозгора исечкајте лук и во секоја чинија налејте ја процедената течност.

Така подготвената пача оставете ја надвор или во фрижидер да се олади. За време на сервирањето, додадете црвен пипер.

Добар апетит.

Continue Reading

Инфо +

,,Бугарската телевизија да се бојкотира поради ширење пропаганда”

Published

on

Aктерот Сашо Тасевски бара да се бојкотира ја бугарската телевизија што ја донесе овде Социјалдемократскиот Бугарашки Сојуз, некогашен СДСМ, а која шири безобѕирна антимакедонска пропаганда.И кога веќе викате по телевизии и радија бугарски агенти провокатори, да шират бугарска шовинистичка пропаганда, викнете барем еден што ќе им контрира на лагите што ги лупетаат.Иако според мене треба да им се забрани пристап на сите македонски медиуми – вели тој.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10159054207072180&id=604957179

Continue Reading

Инфо +

“Ќе ѝ дадеме шанса на љубовта, спорот со Бугарија може да се реши”

Published

on

Премиерот Зоран Заев во интервју за Слободен Печат вели дека спорот со соседна Бугарија може да се реши откако таму ќе завршат парламентарните избори.

-Ќе дадеме шанса на љубовта оти Борисов вели: „Ние не сме за вojна, ние сме за љубов“. Ќе се изнајдат решенија. Тие имаат таму врв на демократријата – избори. Нека си изберат Влада, институции. Мај, јуни се пред нас додека да дојде Европскиот совет. Можеме да седнеме посветени водејќи грижа еден за друг, почитувајќи нашите посебности и да го најдеме решението.

Continue Reading

Инфо +

Скандал на Гинекологија: Доктор тепал медицинска сестра

Published

on

Доктор на Гинекологија, по потекло од Охрид, тепал медицинска сестра, информира МВР.

-На 06.03.2021 во 07.00 часот во СВР Скопје, С.С.(29) од Скопје пријавила дека околу 05.45 часот во амбулантата на Гинекологија на Комплекс клиники„ Мајка Тереза” додека била на своето работно место како медицинска сестра по претходна расправија била физички нападната од Т.М.(33) од Охрид, вработен како доктор. Сочинет е записник за констатиран прекршок по чл.12 од ЗППЈРМ, велат од МВР

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: