Connect with us

Инфо +

Jaпoнски оперски пejaч ja пee „Aкo ympaм ил зaгинaм“

Published

on

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот пејач Јонче Христовски.

Видеата на Котецу ги споделува и македонскиот тенор, Благој Нацоски, кој е близок пријател на јапонскиот пејач. Тој вели дека Казухиро песните ги снима во Токио и дека себеси се смета за голем пријател на Македонија.

Извор: Инфомакс

Continue Reading

Инфо +

Скандал на Гинекологија: Доктор тепал медицинска сестра

Published

on

Доктор на Гинекологија, по потекло од Охрид, тепал медицинска сестра, информира МВР.

-На 06.03.2021 во 07.00 часот во СВР Скопје, С.С.(29) од Скопје пријавила дека околу 05.45 часот во амбулантата на Гинекологија на Комплекс клиники„ Мајка Тереза” додека била на своето работно место како медицинска сестра по претходна расправија била физички нападната од Т.М.(33) од Охрид, вработен како доктор. Сочинет е записник за констатиран прекршок по чл.12 од ЗППЈРМ, велат од МВР

Continue Reading

Инфо +

Најголемата грешка која ја прават луѓето при купување на нов автомобил ?

Published

on

Новиот автомобил секогаш ќе ве чини повеќе отколку што е наведено во истакнатата цена.

Поранешен продавач на автомобили и експерт за продажба, Мет Џонс, предупредува за голема грешка која купувачите ја прават при купување на ново возило.

„Луѓето се фокусираат на ратата која треба да ја плаќаат за автомобилот и забораваат да ги додадат други трошоци што доаѓаат со автомобилот, како гориво, одржување и поправки“, објаснува Џонс.

Цената за осигурување е исто така многу важна, особено ако купувате нов автомобил.

„Важно е при купувањето да ги согледате сите страни“, додава тој.

Особено не треба да се заборават „скриените“ цени кои доаѓаат со купувањето на автомобилот, како што се намалување на вредноста на возилото со текот на годините и зголемување на километражата, менување на маслото и замена на гумите и сопирачките.

Ако купувате од овластен дилер, многу е веројатно дека ќе ви понуди разни додатоци – од дополнителни гаранции до боја.

„Ќе ви бидат презентирани толку многу различни работи за кои ќе помислите дека треба да купите барем нешто од тоа. Треба да бидете подготвени за тоа. Ако сакате некои додатоци, тогаш купете, но ако не сакате нешто, тогаш е во ред да се каже „не“, заклучува Џонс.

Continue Reading

Инфо +

„Гоце Делчев пишyвaл нa бугapcки јазик“!

Published

on

Гоце Делчев пишувал писма на официјален бугарски јазик. Тогаш секој знаел да пишува бугарски, а тоа во Македонија е тајна. Никаде не е напишано, никаде не е дискутирано. Се поставува прашањето зошто тоа е скриено, изјави Љупчо Георгиевски на гостувањето на емисијата „Стадион“ на радио „Канал 77“.

Според него решавањето на прашањето со Бугарија за јазикот се решава преку индиректни позиции и историјата помеѓу Бугарија и Македонија во 19 и 20 век не е така црна како што се претставува.

Што е проблем да кажеме дека во времето на Османлиската империја, во сите македонски организации официјален јазик за користење бил бугарскиот. Тогаш секој знаел да пишува бугарски. Тоа е тајна во Македонија, никаде не е напишано, дискутирано. Тука е проблемот, ако го криеш, се поставува прашањето зошто го криеш. Арапскиот јазик е официјален во Турција до реформите на Ататурк. Турците тоа не го кријат денес. Треба да си признаеме, да биде еден вовед, замена за бугарската теза. До пред кодифицирање на македонскиот јазик, македонската интелигенција официјално го користи бугарскиот јазик. Отвораш еден документ на ВМРО, сите се напишани на официјален бугарски јазик. Значи сите тие, писмата на Гоце Делчев, независно, сите писма на Делчев се на официјален бугарски литературен јазик, изјави поранешниот премиер на државата.

Георгиевски вели дека во македонското образование овие историски факти се избегнуваат и не се наведени, со ретки исклучоци во некои стручни книги, но како генерално знаење тоа не постои.

Јас не имплицирам ништо со тоа, а често слушам дека во тоа време немало избор и затоа се користел бугарскиот јазик. Тоа не е точно, избор постоел. Српски, грчки, турски и бугарски јазик можело да се избере, а Македонците го избрале бугарскиот како официјален во нивната комуникација, додаде Георгиевски.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: