Connect with us

Спорт

Еден исполнет аманет заврши со потписот на Дарко Панчев врз дресот на Дуке

Published

on

Во сторија на Канал 5 денеска, конечно исполнет аманетот во фамилијата на Симеон Дуковски – Дуке, за дресот кој никгаш не беше потпишан од Дарко Панчев, сега се исполни.

Некогашниот спортски судија на зелените терени Симеон Дуковски – Дуке пред да замине во пензија во 1991 година го добил дресот од фудбалската легенда Дарко Панчев. Дуке изумил да му побара на Панчев да се потпише на дресот, годините минувале и Дуке почина во 2012 година – но неговото семејство не се откажало да ја исполно неговата силна желба и денеска конечно успеле во намерите дресот да го потпише Панчев како аманет оставен.

„Тој се опрости од фудбалот. После десетина години јас станав негов зет и случајно разбрав од него дека од прошталниот натпревар има таков дрес, но никогаш го немав видено. Дури ми спомна: Да, дресот ќе ти го дадам кога ќе имаш син. Јас син немам, имам само една ќерка. Дуке почина 2012 година, пред девет години. После 30 години почнавме да растураме нешто, да чистиме, и во еден заостанат шифоњер го најдовме дресот. Си реков, ова е шанса да го најдеме Дарко и да го исполниме аманетот од Симе да се потпише тој дрес и да остане кај нас во нашата фамилија како фамилијарно наследство.“вели Васил Стамболиски, зет на Симеон Дуковски – Дуке.

Неговото семејство со радост го пречека овој чин од страна на легендата на македонскиот фудбал Дарко Панчев и со почитување ги чуваат сите експонати од Дуке во свој дом, како неговото свирче кое ја делеше правдата на фудбалските терени.

Имено последниот свиреж Дуковски го означил на 9 ноември 1991 година на ревијалниот натпревар помеѓу репрезентацијата на Југославија и репрезентацијата која ја составиле спортски новинари од Македонија.

Повеќе во прилогот на Канал 5 телевизија

Continue Reading

Спорт

Нов милионер во „Sport life“, мајсторија во Тетово со пет пара

Published

on

Одличен викенд за играчот на Sport Life во Тетово. Со само 5 погодени пара на тикетот и тој се запиша во клубот на „милионери“ на Sport Life. За оваа атрактивна и висока седумцифрена добивка, петте пара на тикетот биле со вкупен коефициент 257, а влогот изнесувал 3.900 денари.

Сите пет натпревари на кои се обложил биле одиграни во саботата, во термини од 14 и од 16 часот, а комбинацијата била по два меча од Германија и од Англија и еден од Суперлигата на Турција.

Continue Reading

Спорт

На сон ли му дојде да одигра вака? (Фото)

Published

on

Верен обложувач во Евротип имаше знаење да погоди шест натпревари, од кои четири полувреме-крај, но и две „тешки“ гостински победи во англискиот шампионат.

Мајсторски погодените типови му донесоа добивка од над 200 илјади денари, со уплата од само 50 денари или “Мала уплата, голема добивка”.

Со користење на клуб-картичката при уплата во Евротип, искористете ги бројните поволности кои се нудат, како високите бонуси кои достигнуваат неверојатни 467%, но и можноста за „Cashout“ доколку не сакате да чекате до последниот натпревар за Вашата добивка.

Само во Евротип, уживајте и во игрите „Брзи пари“, „Екстра тип“ и новиот „Екстра тип плус“, со кои покрај повисоките квоти од регуларната понуда, можете да стигнете до добивка по одиграни само 30 минути од натпреварот кој го типувате! Биди победник!

Continue Reading

Спорт

Продаден најcкапиот поcтер во иcторијата на НБА за 208.000 долари

Published

on

Плакатот на ЛеБрон Џејмс од 2019 година се продаде за рекордни 208.000 долари, како најдобриот шут во НБА.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: