Connect with us

Инфо +

Изгоре зграда во Штип, 8 семејства останаа без кров на глава

Published

on

Осум ромски семејства останаа без кров на глава откако вчера наутро изби пожар во стара куќа во централното градско подрачје каде нелегално претстојуваат. Пожарот избувнал додека спиеле и не знаат која е причината, но среќа во несреќа е што успеале да наврме да ги изнесат малолетните деца.

– Ја имам само 3 деца… и јас имам две деца и бремена жена, сабајле едвај ги извадив, внатре беше полно со дим, велат жители на зградата.

Велат дека биле приморани овде да се сместат, зашто претходно живееле во старото нервно одделение, меѓутоа и таму пред неколку години зградите беа опожарени.

– На диво влеговме, немавме каде да одиме и моравме некаде да се сместиме-изјави жителка во куќата.

Пожарот ги зафатил подрумските простории и првиот кат и благодарение на брзата интервенција на протипожарната единица не се прожири и на останатите катови.

– Се работи за стара куќа со дрвени тавани. Дрвата горат внатре во ѕидовите и според наша проценка доста долго време ќе тлее, поради што ќе оставиме една против пожарна екипа на стража, за д ане дојде повторно до избувнување на пожарот, изјави Тони Атанасов, командир на ТППЕ- Штип.

На дел од станарите изгорена им е целата покуќнина.

– Ова само ми остана, алиштата на децата. Овој човек ми даде тренерки.

Станарите веќе нема каде да одат и побараа помош од локалната самоуправа да им најде привремено решение. Градоначалникот вети дека ќе го реши нивниот проблем, но мора се стави крај на нелегалното користење на напуштените објекти.

Повеќе во прилогот на Сител телевизија:
https://www.youtube.com/watch?v=nb8rX6RYwkk

Continue Reading

Инфо +

“Kopoнaтa ќe пoминe, дpyгитe 6oлecти ќe плaмнaт”

Published

on

Д-р Перишиќ истакна дека капацитетите во ковид болниците се пополнуваат многу брзо.

– Клиниката за инфективни болести е практично полна, а третиот кат што го ослободивме и сакаме да го задржиме засега е во не-козидна функција, а четвртиот кат е со 85% зафатеност. Имаме уште простор. Треба да се земе предвид дека имаме и болница во Крушевац, така што ги користиме и тие капацитети. Бројот на нови пациенти е голем секој ден – вели Перишиќ.

– Се обидуваме да работиме и на едното и на другото. Во овој момент, ние исто така опфаќаме и големи болници од југот на Србија, кои се во системот на ковид – Пирот, Лесковац, Врање. И сите тие тешки пациенти доаѓаат тука во Ниш и соодветно се згрижени тука – нагласува Перишиќ.

Тој посочува дека огромен број на пациенти се стари лица кои биле заразени од нивните помлади членови на семејството.

– Тоа е класична епидемиолошка приказна што ја слушаме тука во КЦ. За жал, тоа е исто така одраз на оваа ситуација и нашето однесување. Доминира постарата популација, за жал тие се претежно меѓу оние кои фатално ја завршуваат борбата со вирусот ковид-19, има и помлади. Во овој бран е типично дека има сè повеќе пациенти со многу сериозна клиничка слика – заклучи Перишиќ.

Continue Reading

Инфо +

Дел од луѓето ќе мораат да ги вратат парите од скенираните сметки

Published

on

Техничка грешка на УЈП пријатно изненади дел од граѓаните. На сметките во банка два пати им биле префрлени пари од скенираните фискални сметки. Двојната исплата се однесува за сметки од последното тримесечје во 2020 година.

Некои од нив веднаш пријавиле во УЈП за грешката, но сѐ уште не знаат дали ќе треба да ги вратат парите или тие ќе им бидат одбиени во следната исплата по три месеци. Други, пак, молчат за двојната „среќа“ со која ги изненади државата. Никој од нив е сакаше да застане пред нашата камера.

„Два пати добив по 1 800 денари за едно тримесечје во рок од неколку дена. Пријавив во УЈП и ми рекоа дека ќе биде направена проверка и корекција. Но сѐ уште нема ништо“, вели еден граѓанин за нашата ТВ.

УЈП потврди дека имало двојна исплата по грешка и дека се истражува во ИТ секторот. Проблемот настанал при спроведување на налозите од страна на Управата и Министерството за финансии. Парите, велат даночниците, ќе мора да ѝ се вратат на државата. Нема податоци за која сума станува збор, ниту кај колку граѓани е направена ваква грешка.

„На граѓаните на кои им е извршена двојна уплата ќе им биде доставено известување на маил на која сметка може да го извршат враќањето на повеќе, погрешно уплатените средства. Доколку истите не постапат по известувањето во определен рок, Управата за јавни приходи ќе изврши службено задолжување за повеќе вратениот износ“. – велат од УЈП.

За месеците октомври, ноември и декември во текот на февруари годинава за скенирани сметки на граѓаните им биле вратени над 6 милиони евра. Биле скенирани 67 милиони фискални сметки, а вкупниот промет бил 33 милијарди денари. Максималниот износ за три месеци што може еден граѓанин да добие е 1 800 денари.

Continue Reading

Инфо +

,,Бугарската телевизија да се бојкотира поради ширење пропаганда”

Published

on

Aктерот Сашо Тасевски бара да се бојкотира ја бугарската телевизија што ја донесе овде Социјалдемократскиот Бугарашки Сојуз, некогашен СДСМ, а која шири безобѕирна антимакедонска пропаганда.И кога веќе викате по телевизии и радија бугарски агенти провокатори, да шират бугарска шовинистичка пропаганда, викнете барем еден што ќе им контрира на лагите што ги лупетаат.Иако според мене треба да им се забрани пристап на сите македонски медиуми – вели тој.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10159054207072180&id=604957179

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: