Connect with us

COVID 19

Короната ги промени навиките, погледнете што е „тренди“ исхрана за 2021

Published

on

Пандемијата на корона вирусот си го направи своето, па промените во овој аспект на животот се забележуваат.

По многу други предвидувања за оваа година, дојдовме и до исхраната. Пандемијата на корона вирусот си го направи своето, па промените во овој аспект на животот се забележуваат. Затоа, направивме едно истражување и се обидовме да најдеме одговор на прашањето каква храна ќе консумираме најмногу во месеците пред нас…

Имунитетот на прво место

Линијата помеѓу храната и додатоците што ги користиме повремено ќе стане потенка. И оваа година ќе се погрижиме за имунитетот, а покрај овошјето и зеленчукот, ќе воведеме и пробиотици, пребиотици и зачини, пред се ѓумбир и куркума.

Без прескокнување појадок

Се повеќе вработени работат од дома, а условите за специфичен појадок се исполнети, како што се, на пример, каша, палачинки, тост од авокадо или пржени јајца.

Полн шпајз

Новите околности наметнаа различни навики на потрошувачите. Шпајзите се полни, бидејќи никој не може да предвиди што може да тргне наопаку. Ова значи дека има забележително зголемување на купувањето тестенини, ориз, житарки за појадок, сосови и зачини.

Кафе во различни форми

Многумина од нас не можат да замислат утро без кафе, но оваа година одиме чекор подалеку, избирајќи слатки, житарици, сладолед и други слатки колачи со овој вкус.

Здрава храна за бебиња

Иако производителите се обидуваат да го задржат квалитетот на храната за најмладите, оваа година тие ќе посветат посебно внимание на тој сегмент од исхраната.

Помалку отпад

Оваа година не остава простор за фрлање храна, која сè уште е во јадење состојба. Време е конечно да ги искористиме остатоците од масата за да подготвиме нови јадења. Дури и кората од овошје и зеленчук може убаво да се користи, а се знае дека е полна со хранливи материи и растителни влакна.

Масла

Екстра девственото маслиново масло е сè уште број 1 во кујните на многу семејства, но не треба да заборавиме на лешник, тиква и други масла, кои не само што се здрави, туку и вкусни.

Комбуха

Тоа е печурка која потекнува од Далечниот исток, чија обработка резултираше со сладок пијалок кој содржи алкохол. Поради неговиот состав може да се конзумира и како одличен пробиотик.

Леблебија

Оваа храна е многу честа на Блискиот исток, бидејќи е богата со протеини, обезбедува енергија, а истовремено има и многу пријатен вкус. Леблебијата се користи во подготовката на фалафел и хумус, кои оваа година често ќе бидат дел од трпезата.

Сушено овошје и зеленчук

Омилена закуска за оваа година, на која ќе се свртиме кога сакаме да го задоволиме гладот, е суво овошје и зеленчук, кои имаат висока калорична и хранлива вредност. Ако сакате да го подобрите вкусот, секогаш можете да додадете зачин што го сакате – цимет, незасладено какао или ѓумбир.

Извор: ПОПАРА

Continue Reading

COVID 19

70% од новите cлучаи cе од БРИТАНСКИОТ CОЈ

Published

on

Не можеме да бидеме сигурни дали тоа ќе биде тренд и ќе продолжи и понатаму или мини бран кој се случува овие денови. Анализата на вирусот покажа дека 70 отсто од вкупно новодијагностицираните случаи се пациенти кои се заразени со британскиот сој на вирусот, изјави министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната изјава за медиумите .

Тој потенцираше дека во моментов сме во ситуација во која има лесно зголемување на бројот на заразени од коронавирусот, со што факторот Р0 се зголемува.

– Викендов ќе се анализира ситуацијата во одредени градови, посебно во Кавадарци, Прилеп и Охрид. Врз основа на тие анализи ќе видиме, ќе се препорачаат мерки, рече министерот Филипче.

Во изјава за медиумите, тој информираше дека потпишан е договорот за набавка на руската вакцина и секојдневно течат разговорите како за вакцините од компанијата Фајзер, така и за кинеските вакцини.

Во однос на вакцинацијата на здравствените работници, Филипче истакна дека завршена е имунизацијата на медицинскиот персонал од Скопје кој работи со ковид пациенти.

-Сега продолжува и од другите болнички институции во државата. Следуваат и лабораториите кадешто се дијагностицира КОВИД-19, ќе следуваат матичните лекари, дел од стоматолозите со што ќе биде заокружен процесот од речиси 4000 здравствени работници, кои работат со ковид пациенти, посочи Филипче.

Continue Reading

COVID 19

Kина cо 500 000 вакцини ќе му го чеcтита роденденот на Вучиќ

Published

on

Лидерот на Народна Република Кина, Си Џинпинг и испраќа на Србија уште 500 000 дози вакцини, пишува српскиот портал „Новости“.

Ваков договор, кинескиот лидер постигнал со неговиот српски колега Александар Вучиќ, а, како што пишува „Новости“, куриозитет е што вакцината ќе биде испорачана на 5 март кога е и роденденот на српскиот претседател.

„Тоа не треба да изненадува бидејќи Кинезите водат сметка за сите детали, па и оние кои не можат да се вбројат во секојдневните дипломатски разговори“, пишуват од медиумот.

Continue Reading

COVID 19

Во Македонија до сега 3аразени над 100.000 луѓе од kоронавирусот

Published

on

Maкедонија бележи над 100.000 случаи на луѓе коис е заразиле од КОВИД19 вирусот.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 100.632, бројката на оздравени пациенти е 90.311, на починати е 3.098, а бројот на активни случаи изнесува 7.223. Досега во земјата се направени вкупно 509.720 тестирања на Ковид-19 – вели извештајот на Инстутот за јавно здравје.

Министерството за здравство информира согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи, а починати се нови 13 лица.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: