Connect with us

Инфо +

Откако девојче се самоуби за предизвик, Италија го забрани Тик Ток кај тинејџерите

Published

on

Италијанскиот набљудувач за приватност на податоците во петокот нареди видео апликација ТикТок да ги блокира сметките на сите корисници во Италија чија возраст не може да ја потврди по смртта на 10-годишно девојче кое користело кинеска сопственост апликација
Во изјавата, регулаторот рече дека иако ТикТок се обврза да забрани регистрација за деца на возраст под 13 години, сепак е лесно да се заобиколи ова правило – јавува Ројтерс.

Како резултат, рече дека ТикТок мора да блокира непроверени кориснички сметки до најмалку 15 февруари, чекајќи дополнителни информации.

Портпарол на ТикТок во Италија изјави дека компанијата ја анализирала комуникацијата добиена од органот.

„Приватноста и безбедноста се апсолутни приоритети за„ ТикТок “и ние постојано работиме на зајакнување на нашите политики, нашите процеси и нашите технологии за да ја заштитиме нашата заедница и особено помладите корисници“, рече таа во коментар по е-пошта.

Сопственост на кинескиот ByteDance, TikTok рапидно расте со популарност низ целиот свет, особено кај тинејџерите.
Пресудата донесе откако девојче почина од задушување во Палермо, Сицилија, во случајот што ја шокираше Италија.

Нејзините родители изјавија дека учествувала во таканаречениот предизвик за затемнување на ТикТок, ставајќи појас околу вратот и држејќи го здивот додека се снимала на нејзиниот телефон.

„ТикТок беше нејзиниот свет. И ЈуТјуб. Така го помина своето време “, беше цитиран таткото на девојчето Анџело Сикомеро во саботниот весник„ Кориере дела сера “.


Обвинителството отвори истрага за можно поттикнување на самоубиство и бара да види дали некој ја поканил девојката да учествува во предизвикот.

Continue Reading

Инфо +

Возачи, покажете се: Кој има предност на оваа раскрсница?

Published

on

На социјални мрежи се појваи интересно видео на една раскрсница, која скара многумина

.

Мислите ли дека сте добар возач? На социјалните мрежи се појави интересен предизвик, во кој сигурно ќе се најдете еден ден, а според одговорите, голем број возачи не треба да имаат возачка дозвола.Како што може да се види на сликата, на раскрсница на која нема семафор се наоѓаат камион, автомобил и автобус. Камионот треба да сврти лево, автомобилот десно додека автомобилот оди право.

Continue Reading

Инфо +

“Никој друг нема да ja толкува нашата историja – учебниците по историja и гeoграфиja ќе ги пишува caмо државата”

Published

on

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска најави на почетокот на следната недела ќе поднесе иницијатива само државата да може да ги составува учебниците по српски јазик, историја и географија.

-Српската историја и географија ќе ја пишува само државата Србија, изјави Вучиќ, пренесуваат медиумите.

Тој посочи дека знае „дека поради оваа иницијатива ќе има напади од тajkуни и некои амбacaдори, кои ќе тврдат дека ја нарушува слободата на пазарот“.

Им порачал на истите дека може да се жалат во ОН, ЕУ, но дека тоа нема да се промени.

-Никој друг нема да ја толкува нашата историја. На ним и нивните мајки нека им одзема дете, па да кажат дали е добро тоа, порача српскиот претседател.

Continue Reading

Инфо +

Мајка си ги фрла децата од прозор за да ги спаси од пожар (Видео)

Published

on

Мајка од Истанбул  низ прозорот од станот ги фрла своите 4 деца од третиот спрат за да ги спаси од пожар.

Повеќе од десетина граѓани се собрале пред зградата во која горел стан и рашириле ќебе и церада за да можат да ги фатат децата кои мајката со солзи во очите ги фрлала за да им го спаси животот.

Луѓето врескале во паника и ја молеле мајката да не ги фрла децата.

Турските медиуми јавиле дека децата поминале без повреди, а дека мајката кратко била хоспитализирана.

Пожарот, како што наведуваат медиумите, избил од табла со осигурачи.

Видео:

https://youtu.be/7msUjxw2rzs

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: