Connect with us

Инфо +

„Па не сме во каменa доба, сиромашните мајки не треба да раѓаат повеќе деца“

Published

on

Сè почесто сме сведоци на семејства со многу деца, каде што неретко таа бројка преминува и преку десет.
Поради тоа родителите преку социјалните мрежи и медиуми бараaт и молат за помош за да имаaт основни услови за живот на нивните деца.

Оваа тема станува се почеста и се развива голема дискусија, како кај нас, така и во регионот, но и пошироко.
Гламурозната гимнастичарка Каролина Севастијанова неодамна се најде на страниците на светскиот печат откако им упати остри зборови на сиромашните мајки и семејства со многу деца

Познатата Русинка предизвика бурна реакција во јавноста откако на Инстаграм изјави дека финансиски загрозените мајки се „неодговорни“ затоа што раѓаат повеќе деца, а не можат да си го дозволат тоа:

„Родила едно дете, гледа дека не може да го издржува и раѓа второ, трето…“, вели Каролина, а пренесува британски Дејлистар.

25-годишната девојка додаде дека бременоста денес може лесно да се спречи, а сето тоа го изјави како одговор на прашањето зошто одбива да им помогнe на сиромашните родители кои имаат многу деца.

Каролина рече дека наместо тоа, таа им дава пари на групи за заштита на животни и разни добротворни организации.
Таа го изрази ова мислење на својот профил на Инстаграм, каде што ја следат повеќе од 600 илјади луѓе

Continue Reading

Инфо +

Швајцарците ја изгласаа забраната за носење на никаб и бурка

Published

on

Граѓаните на Швајцарија на денешниот референдум го поддржаа предлогот на екстреманата десница во земјата за забрана за носење никаб и бурка, што ги носат одредени муслиманки во земјата.

Забраната ќе се однесува на покривање на лицето на јавни места, како што се рестораните, спортските објекти, јавниот превоз или при одење.

Исклучок може да биде носењето никаб и бурка во верските објекти или од безбедносни и здравствени причини, како што се носење маски за заштита од коронавирусот, јавија британските медиуми.

Швајцарската Влада се спротивстави на мерката затоа што сметаше дека покривањето на лицето е „маргинално“ социјално прашање и предупреди дека туризмот ќе биде загрозен бидејќи повеќето жени кои туристички доаѓаат во Швајцарија доаѓаат од богатите арапски земји, во кои жените го покриваат лицето.

Предлагачите на законот тврдат дека носењето шамија на лицето ја симболизира репресијата врз жените и дека се неопходни мерки за да се одржи принципот на покажување на лицето во слободно општество, какво што е Швајцарија.

Continue Reading

Инфо +

Полициски час од 22 до 5 предлoжи Комисијата за заразни болести

Published

on

По предлог на Комисијата за заразни болести, министерот за здравство Венко Филипче денеска на Главниот координативен кризен штаб на Владата предложил воведување на полициски час од 22 часот навечер до 5 часот наутро, на територијата на целата држава, информираат од Министерството за здравство (МЗ).

Тие најавуваат дека Комисијата дополнително ќе се произнесе кој ден да почне полицискиот час и до кога да трае.

„Министерот образложи дека овој предлогот на Комисијата е поради тоа што изминативе недели најмногу инфицирани има поради трансмисија на вирусот преку собири, но и непочитување на воведените мерките за носење заштитна опрема, држење дистанца и негрупирање. Анализите на Комисијата утврдиле дека поради непочитување на мерките, ќе има нови случаи на заразени но и зголемен број на хоспитализирани, од таа причина Комисијата смета дека една ваква ригорозна мерка ќе има ефект“, стои во соопштението на МЗ.

Владата на Република Северна Македонија на утрешната седница, како што велат од МЗ, ќе треба да се произнесе по предлогот на МЗ и Комисијата за заразни болести.

Инаку, во последните неколку денови е зголемен бројот на активни случаи со Ковид-19 и сега изнесува 9.239. Од почетокот на епидемијата, со Ковид-19 во земјава се дијагностицирани 107.163 лица, бројката на оздравени пациенти е 94.279, додека 3.195 лица починале.

Continue Reading

Инфо +

Ќе се формира нова специјална единица за родово насилство

Published

on

Министерот за внатрешни работи на Република Македонија, Оливер Спасовски вечерва се обрати на онлајн трибина организирана од Форумот на жени каде најави дека наскоро ќе се форимира посебна единица на Министерството за внатрешни работи која ќе се бори против родово базираното насислтво.

– МВР активно работи на барање нови форми за зеднички партнерски пристап со невладиниот сектор и граѓаните, особено девојчињата и жените кои најчесто се жртви на вакви подмолни облици на деградирање. За таа цел, Министерството ќе предложи формирање на посебна единица, посебен Таск форс за борба против родовото насилство, составен од преставници на повеќе државни органи, обвинителството, судот и полициски структури како и преставници на граѓанскиот сектор, што ќе преставува своевиден линк за брзо реагирање, санкционирање и превенирање на овие појави. Нашето искуство во министерството за внатрешни работи за формирањето и ефикасноста на делувањето на овие форми е исклучително позитивно и покажува дека вакви мешовите облици на стратешко и оперативно зедничко делување на повеќе надлежни институции секоја во својот делокруг, доведува до брзи реакции, брзи завршници. Исто така, оваа еднициа ќе креира стратегија и планови за заеднички активности, почнувајќи од обуки на полицијата и другите државни оргаани, како и други адекватни активности во медиуми, образованието и во сите други области кои мора да бидат активни чинители во синџирот на постапување.

Потпретседателот на СДСМ Спасовски, потенцираше дека Министерството за внатрешни работи е пример за еднакви шанси за унапредување на жените во хиреархијата, дека и полицијата е место каде жените можат да напредуваат и да извршуваат важни и одговорни позиции.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: