Connect with us

Анализа

Секој ден 250 луѓе во Македонија го губат работното место

Published

on

Епидемијата на корона вирусот тешко се одрази на економијата и со нестабилноста на работните места. Но, за разлика од европските држави кои даваат неповратни финансиски субвенции на оштетените компании и вработени, во Македонија надомест за штетите нема и цената ја плаќаат сами фирмите и оние кои загубиле работа.

Од почетокот на коронакризата во Македонија секој ден над 250 граѓани го губат работното место.

Според истражувачкиот проект Рефлектор а врз основа на податоци од Заводот за вработување за пет месеци од април до 24 август бројот на луѓе што активно бараат работа е 36.362.

Предходно Рефлектор во Јуни објави дека во првите два месеци од почетокот на Ковид19 кризата (април и мај) без работа останале над 12 илјади луѓе што значи дека во јуни, јули и август во просек без работа остануваат околу 8000 луѓе.

Вкупната бројка на луѓе кои според Заводот за вработување активно бараат работа во земјава односно се сметаат за невработени е 144,094.

Со оглед на трендовите во туризмот, индустријата и услугите оваа бројка се очекува да се зголеми драматично во текот на есента и зимата.

Continue Reading

Анализа

Најцрна година во историјата на Македонија – починaти 5.000 луѓе повеќе од лани

Published

on

2020 година е годината со најмногу умрени лица во македонската понова историја. Над 25.000 лица се водат како умрени во 2020 година според официјалните податоци на Државниот завод за статистика. Само во последниот квартал од 2020 година починале рекордни 9465 лица што е најголема бројка по квартали откако се следи оваа статистика.

Вкупно во 2020 година починале 25049 лица што е за скоро 5.000 повеќе од минатата година кога за 12 месеци умреле вкупно 20.412 лица. Просекот за последните 10 години изнесува 19.951 смртен случај годишно што значи дека резултатот од оваа година е за над 5.000 над просекот.

Треба да се има предвид дека нешто над 3000 лица се водат како починати од ковид, но кога ќе се вкалкулираат и овие лица, и натаму има над 2000 починати повеќе од просекот.

Во споредба со минатата година бројот на умрени се зголемил за 22,7% а во споредба со 10 годишниот просек, лани умреле над 26% повеќе луѓе.

Continue Reading

Анализа

Македонците работат за 1.63 евро на час, во Луксембург најплатени со 2,202 евра минимална плата

Published

on

Во Европа, само во Македонија, минималната плата е помала и изнесува 1,63 евра, додека највисоката во Франција е 10,15 евра на час, покажуваат податоците на Европскиот институт за синдикати, пренесува бугарскиот портал БТА, кој вели исто така дека Бугарија е членката на Европска унија која има најмала минимална плата.

Во Србија, минималната заработка изнесува нешто помалку од две евра по работен час.

Во Романија и Унгарија минималецот е под три евра по час, во Грција и Португалија близу четири евра. Истиот извештај покажува дека 60 отсто од вработените за минимална заработка во ЕУ го сочинуваат жени.

Од 1 јануари 2021 година, само Данска, Италија, Кипар, Австрија, Финска и Шведска немаат минимална плата, се вели во новиот извештај на Евростат објавен во петокот.

Во јануари, 10 источноевропски земји имаат минимална плата помала од 700 евра месечно: Бугарија (332 евра), Унгарија (442 евра), Романија (458 евра), Летонија (500 евра), Хрватска (563 евра), Чешка (579 евра), Естонија (584 евра), Полска (614 евра), Словачка (623 евра) и Литванија (642 евра).

Во пет земји-членки, главно на југот, износот варира помеѓу 700 и нешто повеќе од 1.000 евра месечно: Грција (758 евра), Португалија (776 евра), Малта (785 евра), Словенија (1.024 евра) и Шпанија ( 1.108 €).

Во другите шест земји – на запад и северот, минималната плата е над 1.500 евра месечно: Франција (1.555 евра), Германија (1.614 евра), Белгија (1.626 евра), Холандија (1.685 евра), Ирска (1.724 евра) и Луксембург (2202 евра).

За споредба, државната минимална плата во Соединетите држави изнесува 1.024 евра во јануари 2021 година.

Continue Reading

Анализа

Како група на Редит ги сруши „тешкашите“ од Волстрит и направи милиони

Published

on

Група на инвеститори во 2012 година си направила група на Редит под името Волстрит Типови или Walstreet Bets која нуди некое знаење каде да ги инвестирате вашите заштеди или примања.
Ова е паметна работа која ги движи многумина инвестирање во акции е буквално еден начин на паметна коцка каде што може да станете милионери а може и да изгубите се.

Па така со инвестирање може да се стане милионер но најнапред треба да легнете како милионер. Дечките од Волстрит Бетс направија ремек дело, човекот во позадината кој го исценира сево ова се вика Кеит Гил кој сега го нарекуваат херој во групата.

Што е позадината и како го извеле ова па вака пластично во кратки црти. „Тешкашите“ од Волстрит во суштина се хеџфондови и корпорации кој инвестираат на секаков начин, за нив омилен е „шортинг“ односно кратење во наш буквален превод тоа означува секогаш кога цената ќе падне на акцијата они заработуваат тоа е обично во проценти изразено во моментов. Кога хеџфондовите ќе вбризгаат во шортинг интерес цената на акцијата може да паднe.

Исто како да играте црно црвено на рулет и победува страната која ја инвестирате или ќе падне или ќе се крене вака попластично.

Е сега другата страна на која во моментов се дечките е следна, пред некоја година излзе Робинхуд платформата која им овозможува на сите луѓе да тргуваат со вакви акции директно без хеџфондови, без брокери односно вие одлучувате сами што ќе купите. Кеит Гил е дечко кој ја дозна оваа фирма под име Game Stop, каде што инвестирал сериозни пари во компанија за која ја донесоа во топ 500 фирми по индекс за инвестирање.


Кој е планот?


Планот е многу едноставен, дечките наоѓаат вакви фирми кои имаат иднина дали се во ИТ светот или се од други сектори гледаат да ја променат висината на акцијата со тоа што ќе испумпаат пари во истата, и така ќе ја кренат до некое ниво класична Pump n Dump шема но модерна зошто се работи за група на Редит кој би рекол дека можат да се мерат со Волстрит.

Интересното следува сега, овие момци не ги продаваат акциите напротив тие уште толку купуваат за да не можат големците со хеџфондовите да влезат и да ја бутнат цената, еден хеџфонд е основан од инвеститори на кои им должат пари замислете секој пат кога ќе отиде нагоре цената они губат за да ги покријат загубите ставаат дупло пари кои пак ги губат поради тоа што овие момци инвестираат односно ја пумпаат акцијата со тешки пари.

Дечкото погоре кој инвестирал и купил 812 акции со 10 000 долари кога била 10$ по акција сега има некаде околу 264 000 долари, исто и другиот пример инвестирал 242 000 и добил 1.1 милион долари, овие пари ги дуплираат со тоа што повторно купуваат и така ја пумпаат цената нагоре. Нивната прогноза е дека ќе биде околу 1000-2000$ од акција.

Темната страна на „Тешкашите“

Се е вака убаво како една сказна но секогаш има лош крај крајот е следен, оваа акција е забранета во моментов на неколку платформи зошто „големите пријатели“ не сакаат да ги оставаат своите како губат па така решија да ја одстранат од повеќето апликации низ Америка, на некој начин да ги заштитат од загубата и да престане пумпањето на пари со што и свесно ќе ја бутнат акцијата, тоа во Америка е криминал и казниво дело .

Pump n Dump шемата е нешто идентично но не исто зошто треба да се докаже дека се работи за оркестриран напад и тоа во теорија е премногу тешко зошто се работи за слободно тргување, ФБИ и ФЦЦ ќе ја истажуваат оваа акција но победата ја однесоа момците од Редит.

ДК

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: