Connect with us

Инфо +

Американец има добитно лото ливче од 1,05 милијарди долари

Published

on

Едно добитно лото ливче било продадено во Мичиген за џекпот од 1,05 милијарди долари „Мега Милиони“, трета по ред најголема награда за лотарија во историјата на САД.

Победничките броеви извлечени во петокот беа 4, 26, 42, 50, 60 и Мега топка 24. Победничкиот билет е купен во продавница Крогер во предградието на Детроит Нови, соопшти лотаријата во Мичиген.

„Некој во Мичиген се разбуди со вести што го менуваат животот утрово и Крогер Мичиген му честита на најновиот мултимилионер во Мичиген“, рече Рејчел Хурст, регионален портпарол на ланецот намирници.

Главната награда растеше од 15 септември, кога се продаде победнички билет во Висконсин. Следниот проценет џекпот на лотаријата се ресетира на 20 милиони долари.
Ждрепката во петокот вечерта се случи два дена откако билетот продаден во Мериленд освои џек пот на Пауербол од 731,1 милиони долари.

Само две награди за лотарија во САД се поголеми од џекпотот во петокот. Три билети за џекпот на Powerball во вредност од 1,586 милијарди долари беа продадени во јануари 2016 година, а едно добитно ливче било продадено за џекпот на Mega Millions од 1,537 милијарди долари во октомври 2018 година.

Бројките за џекпот се однесуваат на износи доколку победникот се определи за ануитет, платен на 30 годишни рати. Повеќето добитници избираат парична награда, што за играта Мега Милиони ќе биде 776,6 милиони УСД пред оданочување и 557 милиони УСД по оданочување, изјави портпаролот на лотаријата во Мичиген, рекол портпаролот Харис.

“Нема шанси!” изјави купувачот Рајан Габриели за „Детроит вести“ во среќната продаваница Крогер. „Ние сакавме да играме лотарија, но заборавивме“.

Харис рече дека имателот на билетот треба да го потпише грбот и да го чува на безбедно место – пренесе Гардијан.

Continue Reading

Инфо +

“Kopoнaтa ќe пoминe, дpyгитe 6oлecти ќe плaмнaт”

Published

on

Д-р Перишиќ истакна дека капацитетите во ковид болниците се пополнуваат многу брзо.

– Клиниката за инфективни болести е практично полна, а третиот кат што го ослободивме и сакаме да го задржиме засега е во не-козидна функција, а четвртиот кат е со 85% зафатеност. Имаме уште простор. Треба да се земе предвид дека имаме и болница во Крушевац, така што ги користиме и тие капацитети. Бројот на нови пациенти е голем секој ден – вели Перишиќ.

– Се обидуваме да работиме и на едното и на другото. Во овој момент, ние исто така опфаќаме и големи болници од југот на Србија, кои се во системот на ковид – Пирот, Лесковац, Врање. И сите тие тешки пациенти доаѓаат тука во Ниш и соодветно се згрижени тука – нагласува Перишиќ.

Тој посочува дека огромен број на пациенти се стари лица кои биле заразени од нивните помлади членови на семејството.

– Тоа е класична епидемиолошка приказна што ја слушаме тука во КЦ. За жал, тоа е исто така одраз на оваа ситуација и нашето однесување. Доминира постарата популација, за жал тие се претежно меѓу оние кои фатално ја завршуваат борбата со вирусот ковид-19, има и помлади. Во овој бран е типично дека има сè повеќе пациенти со многу сериозна клиничка слика – заклучи Перишиќ.

Continue Reading

Инфо +

Дел од луѓето ќе мораат да ги вратат парите од скенираните сметки

Published

on

Техничка грешка на УЈП пријатно изненади дел од граѓаните. На сметките во банка два пати им биле префрлени пари од скенираните фискални сметки. Двојната исплата се однесува за сметки од последното тримесечје во 2020 година.

Некои од нив веднаш пријавиле во УЈП за грешката, но сѐ уште не знаат дали ќе треба да ги вратат парите или тие ќе им бидат одбиени во следната исплата по три месеци. Други, пак, молчат за двојната „среќа“ со која ги изненади државата. Никој од нив е сакаше да застане пред нашата камера.

„Два пати добив по 1 800 денари за едно тримесечје во рок од неколку дена. Пријавив во УЈП и ми рекоа дека ќе биде направена проверка и корекција. Но сѐ уште нема ништо“, вели еден граѓанин за нашата ТВ.

УЈП потврди дека имало двојна исплата по грешка и дека се истражува во ИТ секторот. Проблемот настанал при спроведување на налозите од страна на Управата и Министерството за финансии. Парите, велат даночниците, ќе мора да ѝ се вратат на државата. Нема податоци за која сума станува збор, ниту кај колку граѓани е направена ваква грешка.

„На граѓаните на кои им е извршена двојна уплата ќе им биде доставено известување на маил на која сметка може да го извршат враќањето на повеќе, погрешно уплатените средства. Доколку истите не постапат по известувањето во определен рок, Управата за јавни приходи ќе изврши службено задолжување за повеќе вратениот износ“. – велат од УЈП.

За месеците октомври, ноември и декември во текот на февруари годинава за скенирани сметки на граѓаните им биле вратени над 6 милиони евра. Биле скенирани 67 милиони фискални сметки, а вкупниот промет бил 33 милијарди денари. Максималниот износ за три месеци што може еден граѓанин да добие е 1 800 денари.

Continue Reading

Инфо +

,,Бугарската телевизија да се бојкотира поради ширење пропаганда”

Published

on

Aктерот Сашо Тасевски бара да се бојкотира ја бугарската телевизија што ја донесе овде Социјалдемократскиот Бугарашки Сојуз, некогашен СДСМ, а која шири безобѕирна антимакедонска пропаганда.И кога веќе викате по телевизии и радија бугарски агенти провокатори, да шират бугарска шовинистичка пропаганда, викнете барем еден што ќе им контрира на лагите што ги лупетаат.Иако според мене треба да им се забрани пристап на сите македонски медиуми – вели тој.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10159054207072180&id=604957179

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: