Connect with us

COVID 19

Ова можевме да бидеме и ние, долги редици се чекаат во Србија за вакцинација

Published

on

На влезот на Саемот се протегаше редицата – и стари и млади. Дојдоа да се вакцинираат. Некој се пријавил, некој не го ни знаел тоа затоа што во старите денови не учеле на компјутер. Но, сите ја примиле вакцината. Сепак, тие треба да чекаат половина час затоа што не беа поканети за овој ден. И оние закажани – поминуваат многу побрзо- пренесува српски Курир.

Силни доброволци се распрснаа во сите правци. Момчињата ги делат трудовите – согласност за вакцинација, а девојчињата – топол чај со лимон. На крајот од редот, пристигнува Властимир Марјановиќ, тој се пријавил за вакцината и сè уште ја нема добиено поканата.

  • Не би чекал повеќе. Еве ме, нека ми дадат било каква вакцина, сè додека е вакцина – вели тој.
    Семејството Крсмановиќ е исто така добро. Мама (48) ја прими вакцината ден претходно. Arrivedерката Андреа (19) и таткото пристигнаа вчера.
  • Да, имам само 19 години, но најдобро е сите во куќата да се вакцинираат – рече Андреа. Пред него е Драгослав Мартиќ (78).
  • Не се пријавив. Немам компјутер, не знам како да работам на него. Јас сум дијабетичар и сакам веднаш да ми дадат кинески јазик -вели тој.

Ивојин Перовановиќ (84) ја напушта салата 11 на белградскиот саем насмеан, доби кинеска вакцина, затоа што вчера беше единствената:

  • Нема ништо што немам – шеќер, крвен притисок, астма. И едвај чекав да ја примам. Син ми ми донесе, рековме дека ја сакаме вакцината и ја добивме. Не ми недостасува ништо. Одам дома, вели тој.
FOTO: ZORANA JEVTIĆ Kurir.rs

Во салата се влегува преку шатор. Таму ја мерите температурата, ја пополнувате согласноста на табелите и влегувате внатре. И ние исто така. Огромната чекална што прва ја погодивте на влезот е всушност крај на постапката. Секој одмара 15-20 минути по вакцинирањето. Да видам дали има, не дај Боже, несакани ефекти. Бели вселенски одела од сите страни. Има брза помош. Таа само седна. За среќа! Тие рекоа дека немаат несакани ефекти. Илда Пешиќ (49), наставник по информатика на Медицинскиот факултет во Земун и нејзиниот сопруг Десимир, таксист, седат покрај импровизираниот ид.

  • Иако закажавме состанок, донесов ранец и чадор, реков можеби ќе почекам. Но не! Сè оди веднаш, брзо и под конецот. Ништо не ме боли. Сега ќе зборуваме кинески – Илда се смееше на нејзина сметка, а нејзиниот сопруг рече:
  • Мене веќе ми е многу полесно психички. И, можам да мислам колку подобро ќе се чувствувам кога ќе ја земам втората доза.

Во рингот околу чекалната, сè оди во ред. Десно од влезот, одите на лекар и има 17 од нив, колку што има точки за вакцинација. Давате историја на медицината, кажувате што сте имале или сте имале од оваа болест, тие ви гледаат во грлото, разговараат и, ако го поминете докторот, одите пред оние на компјутерите. Таму ве влегуваат во системот, добивате баркод и вакцинација. Во кабината игра и Милош Спасиќ, витален 80-годишник.

„Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори во Европа, а во исто време ќе можеме да достигнеме дури петто место според стапката на вакцинација во светот“, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ.

Кај нас граѓаните коментираат на социјалните мрежи дека ова можеше да се случи и кај нас, но…

Continue Reading

COVID 19

Спутник слета на скопскиот аеродром

Published

on

Со авион на „Ер Србија“ пристигна првата пратка од руските вакцини „Спутник“.

Со авион на „Ер Србија“на скопскиот аеродром пристигна првата пратка од руските вакцини „Спутник“… Ги пречекаа министерот за здравство Венко Филипче и рускиот амбасадор во земјава Баздникин.

Од Москва до Белград преку посебен DHL лет, а од таму до Скопје со редовна линија на Air Serbia. 3000 вакцини на Спутник В стасаа на македонско тло во точно 14 часот и 16 минути.

Со возило за истовар внимателно беше крената големата сина кутија која заврши во комбе на Трансфузиологија и под полициска придружба замина кон поликлиниката Јане Сандански каде и ќе се чуваат вакцините.

Наменети се за 3000 лица како прва доза. Мал дел од нив ќе прими медицинскиот персонал кој не стигна да се вакцинира со српската донација од “Фајзер”, а другите се за лицата над 70 години со хронични болести. Дозите за ревакцинација, пак, се со поинаков состав и треба да пристигнат, како што кажа министерот Филипче, за три недели.

На скромниот пречек за вакцините чии преговори почнаа најдоцна а сепак стигнаа први беше и рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин. Изрази надеж дека овие вакцини ќе помогнат во спасувањето на многу животи.

Имунизацијата со руската вакцина почнува в среда. Матичните лекари ќе ги известуваат своите пациенти за редот на вакцинирање. Токму возрасните над 70 годишна возраст кои дојдоа на ред за вакцинирање според националниот план се најмалку заинтересирани за КОВИД имунизација – од околу 170.000 лица на оваа возраст, се пријавиле само 35 отсто.

Инаку земјава со Русија има склучено договор за набавка на 200.000 вакцини. До крајот на месецов се очекуваат и 21.000 вакцини од директните преговори со „Фајзер“. За кинеските „Синофарм“, пак, здравствените власти рекоа дека документацијата е подготвена но не кажаа ниту колкава ќе биде првата пратка ниту кога ќе пристигне.

Continue Reading

COVID 19

Се заканува нов сој на корона, отпорен на вакцини

Published

on

Падот на бројот на нови случаи на инфекција со корона вирусот во САД е со краток рок поради опасност од смртоносните мутации на вирусот, изјави директорот на Националниот институт за алергии и инфекции, Ентони Фаучи.

– Во моментов имаме околу 60.000 до 70.000 случаи на ден. Кога имаме стагнација во бројот на пациенти, тоа скоро секогаш значи дека ризикуваме нов скок – рече Фаучи на брифингот на работната група за ковид-19 во Белата куќа.

Фаучи додаде дека по претходните три врвови на пандемијата, бројот на заразени стагнира на „неприфатливо повисоки стапки“ – 20 000 пролет, 40 000 лето и 60 000 – 70 000 денес – тренд што покажува дека ублажувањето на ограничувањата е предвремено .

Најновата состојба „фаворизира мутации и еволуција на варијанти“ затоа што вирусот поминува низ „процес на селекција“ за да се заштити од антителата произведени од вакцините и претходните инфекции, рече тој.

Падот на бројот на нови случаи од околу 250.000 на почетокот на јануари на сегашното ниво доведе повеќе од половина од американските држави да ги ублажат, а во некои случаи и целосно да ги укинат постојните ограничувања.

Се покажало дека вакцините се помалку ефикасни против варијантите од Бразил и Јужна Африка, предупреди Фаучи.

Continue Reading

COVID 19

Cрбија синоќа пречека уште 500.000 вакцини

Published

on

Според ветеното за роденденот на Вучиќ, нови половина милион дози од вакцината на кинеската „Синофарм“ вечерва пристигнаа во Белград. На аеродром ги пречека српскиот претседател Александар Вучиќ.

Тој и се заблагодари на Кина за оваа, но и за претходните пратки.

Надвор од протоколот, вечерва дојдов на аеродромот „Никола Тесла“. Нашиот најголем авион, А330 донесе 500.000 вакцини од Синофарм. Дојдов за уште еднаш да ја изразам својата почит и благодарност кон претседателот Си Џипинг и кон кинескиот народ, рече Вучиќ во видеообраќањето од аеродромот.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: