Connect with us

Инфо +

Скандалот со клановите ескалира: Полицајци фатени во мрежата на кланот на Беливук (Видео)

Published

on

Групата БЕЛИВУК

Озлогласената банда на Беливук е осомничена за киднапирања, убиства, поседување дрога и оружје. Од саботата, 20 од нив се во притвор поради опасност од бегство, уништување, криење, менување докази или траги на кривичното дело, поради постоење околности што укажуваат дека тие ќе го повторат делото за краток временски период и затоа што делото за кое се товарат е казниво со затвор над десет години.

Според извештаите во медиумите, групата на Беливук е одговорна за исчезнувањето и веројатно за убиство на најмалку осум лица.

Групата на Беливук е осомничена за убиствата на криминалецот Милан Љепоја, навивачите Горан Величковиќ и Здравко Радојевиќ, но и за уште неколку се уште нерасчистени убиства.

Засега сѐ уште не е разјаснето што барале двајцата обвинители на маса со еден од уапсените членови на бандата за време на апсењето. Јавноста не е многу уверена во изјавата на еден од нив дека бил на средба со уапсениот за да договори издавање стан, па го викнал и колегата.

„Фаќање во мрежата“

Весникот „Новости“ објави дека еден од нив е поранешен началник на Одделот за спречување организирана трговија со дрога кој бил сменет пред месец и половина.

На озвучувањето од БИА во просториите каде што вршеле претрес, двајцата полицајци се фатени како прикриваат докази што ги откриле.

Српската полиција вчера уапси двајца полициски службеници, од кои едниот е поранешен началник на Одделот за сузбивање на организирана трговија со дрога во МВР, под сомнение дека соработувале, ја помагале или ѝ давале информации на криминалната група на Вељко Беливук, чии членови беа уапсени викендов.

Весникот „Новости“ објави дека се работи за Предраг Л., поранешен началник на Одделот за спречување организирана трговија со дрога. Тој бил сменет од новиот шеф на Одделот пред месец и половина.

Како што соопшти српското МВР, на двајцата уапсени им е одредена мерка притвор до 48 часа.

Сомневањата се дека двајцата уапсени полициски службеници на 4 февруари годинава, при претрес на станот и другите простории како дел од акцијата за апсење на осомничените дека се членови на организирана криминална група, свесно и доброволно површно извршиле претрес во стан за да не бидат пронајдени предмети на кривично дело.

„Тие под изговор за претрес на станот на водачот на навивачката група ‘Принципи’, кој беше уапсен минатата недела во голема полициска акција со неговиот соработник Марко Миjковиќ и уште 19 члена на бандата, всушност отстранувале докази“, се вели во соопштението.

Но, оперативците на МВР не знаеле дека БИА го озвучила станот. Слушајќи ги аудиоснимките, утврдено е дека тие се обиделе да ги прикријат доказите.

„По претресот, полицијата во тој стан пронајде пиштол, а осомничените се товарат дека не ги одземале парите пронајдени во станот за време на претресот, иако тие се предмет на кривично дело што е наведено во наредбата за претрес“, се додава во соопштението.

Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин, оцени дека неодамнешната акција за апсење на организирана криминална група на Вељко Беливук е една од најголемите акции од 2003 година. Тој истакна дека досега се приведени 20 лица.

Image result for брат на вучиќ

-Итрагата се шири, некој учествувал заедно со нив и им продавал дрога, правел и други тешки дела. До овој момент пронајдовме 30 различни локации каде е пронајдена дрога, оружје и пари. Отпор при апсењета не можам да кажам дека имаше – рекол Вулин.

Инаку, „Република.рс“ објави дека Беливук познат како Веља Неволја планирал прв да биде убиен Андреа Вучиќ, брат на српскиот претседател Александар Вучиќ, и дека за таа цел бил ангажиран снајперист од Босна со искуство во војната.

На следниов линк можете да видите како се одвивала акцијата за апсењата во Србија:
https://www.youtube.com/watch?v=izw4kAZheBs

Инфо +

Двојни стандарди на Мaричиќ: Кога обичните луѓе пpeкpшуваат кapaнтин, 2000 евра kaзна, кога СДСМ го прави тоа, се нарекува херојски чин

Published

on

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска која е позитивна на коронавирусот, а во Собранието се појави во целосна заштитна Ковид-19 опрема, со цел да присуствува на седницата на која е предвидено да се усвојат законите за петтиот пакет финансиски мерки.

–Во сите цивилизирани парламенти во Европа и нашиот регион веќе се работи на онлајн седници во различни форми. Дури и Европскиот парламент со преку 800 пратеници е целосно дигитализиран со онлајн заседанија на комитетите, на пленумот и со онлајн гласање. Тоа го направија сите затоа што е насушна потреба и човечки пристап во услови на долготрајна пандемија која ги засега сите, пишува Маричиќ.

Министерот Маричиќ ја обвини опозицијата дека го спречува собранискиот Деловник, со цел да се овозможи онлајн присуство на пратеници позитивни на вирусот и се радуваат на секој нов заразен пратеник од парламентарното мнозинство зашто тогаш, како што вели тој настапуваат со нивната точка „играчки со кворумот“.

-Практично оние заради кои тешко функционира Собранието го обвинуваат мнозинството за нефункционалност. Но, некои пратеници не заборавиле зошто се избрани. Бисера и многу други и во вакви тешки услови не забораваат дека се таму за да им служат на граѓаните и да носат одлуки во нивна полза и во тешко време. Пратениците на опозицијата пак мислат дека се таму за да блокираат, бојкотираат, трошат ресурси бесцелно само за лични и партиски цели (зашто само со блокади и бојкоти се чувствуваат важни немајќи да понудат никаква идеја и политика за граѓаните), пишува Бојан Маричиќ.

Continue Reading

Инфо +

Доколку и по ова не падне владата, Македонците не заслужуваат да имаат држава

Published

on

Лука Андраши, хрватски експерт кој работи на проект на ЕУ кој врши мониторинг на работата на високи државни службеници во Македонија денешните настани во Собранието ги нарече скандалозни, злосторнички и масакар на човековите права.

Тој истакна дека доколку и поле ова не падне владата, македонскиот народ не заслужува држава. 

Continue Reading

Инфо +

Дали Апасиев ќе тужи за биолошки тероризам според најавата ако дојдат заразени пратеници на седница?

Published

on

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев уште вчера по најавата на власта дека ако не се обезбеди кворум за гласање на седниците во Собрание, заразените пратеници од власта ќе дојдат со скафандери, напиша дека во таков случај ќе поднесе кривични пријави.

-Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници од карантин на пленарна седница, ќе попие кривична пријава за БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ и некој ќе си го крка, фино-лепо, по падот на Режимот, напиша вчера Апасиев на Фејсбук.

Пратеничка на СДСМ која е една од тројцата заразени пратеници од мнозинството, денеска објави фотографија со заштитна опрема и напиша дека иако е заразена оди во Собрание за да учествува на седниците и да се донесат антикризните мерки. Дали Апасиев навистина ќе тужи за биолошки тероризам!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: