Connect with us

Спорт

Пандев: Докажавте дека ве интересираат само премиите, не македонскиот фудбал

Published

on

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација и играч во Италијанската фудбалска лига на Инстарам го изрази денеска своето незадоволство за „оние кои само се кријат позади грбот на Репрезентацијата“ и „ве интересираат само вашите премии и лични интереси“, заради одлуката на Фудбалската федерација на Македонија да ги одложи денешните натпревари заради снегот и временските неприлики.

На фотографиите може да се забележи нечисти терени полни со снег и фудбалери кои се лизгаат на истите, Пандев праша: „Што направивте вие за нашата (аматерска лига), колку им помогнавте на клубовите?“

Македонија

,,Васко Жабата” тепаше, немаме среќа против Бугарија ни во фудбал

Published

on

Македонската фудбалска репрезентација со 1-0 е поразена од Бугарија во последниот меч од Лигата на нации, клучна беше 14. минута кога останавме со играч помалку поради црвен картон на Тодоровски.

Македонските навивачи направија жешка атмосфера, на Арената „Тодор Проески“ имаше повеќе од 20.000 навивачи, но тие разочарани го напуштија стадионот од она што го видоа. Клучниот момент на натпреварот се случи уште во 14. минута кога Тодор Тодоровски поради опасен старт доби директен црвен картон, Македонија рано во мечот остана со фудбалер помалку.

покрај тоа што игравме со фудбалер помалку, бевме рамноправни, но не можевме да бидеме и подобри од Бугарите. Првата посериозна закана ја имаше нашата репрезентација, Ристовски шутираше силно од далечина, но Наумов го одбрани неговиот удар. По пет минути игра во второто полувреме, брз контра напад на Бугарите кој го реализираше Десподов за водство од 1-0.

На десет минути пред крајот Алиоски имаше уште една шанса, неговиот шут заврши крај голот на Бугарија. Во самиот финиш од мечот се случи и инцидент кој го почнаа Барди и Кирилов, а се вклучија многу фудбалери од двете екипи, но мешаницата беше брзо расчистена.

 Последната шанса да избегнеме пораз ја имаше Дориев, но Наумов го одбрани неговиот удар.  По овој пораз Македонија падна на третата позиција на табелата, Бугарија пред нас, на второто место го заврши натпреварувањето, прва е Грузија, а последен Гибралтар.

Continue Reading

Македонија

Исвиркана бугарската химна на стадион! (Видео)

Published

on

Сите омаловажувања, негирања и на име, јазик, идентитет, историја, култура Македонците на трибините вечерва ги “вратија” на сметка на бугарската химна која беше исвиркана од илјадници грла.

Тензична е атмосферата на Националната арена “Тодор Проески” и на теренот и на трибините, особено по најголемиот инцидент на натпреварот кога македонскиот репрезентативец Тодор Тодороски доби црвен картон од австрискиот судија.

Continue Reading

Забава

Легендарни – „ЧЕРВЕНАТА“ се вее вечерва на стадион

Published

on

Велешки навивачи направија огромна “червена” односно познатите југословенски 100 динари и велат дека таа вечерва ќе се вее на трибините.

https://twitter.com/igorstaro/status/1574435422469591044?t=akQ6EeMnq0CCSM4D9Ibopg&s=19

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк