Connect with us

Приказни

Имам 29 години и еве зошто се уште се немам омажено…

Published

on

Имам 29 години и често ме прашуваат зошто не сум се омажила и дека тие на мои години веќе имале деца, маж, итн. Па да ви кажам нешто, онака искрено, не сум се омажила затоа што не сакам само онака да влезам во брак. Време ми е? Како вие знаете кога е моето време?

Вие можеби сте се омажиле од страв да не останете сами, а јас можеби од истиот страв се немам омажено. Не сакам да бидам „сама“ во бракот. Мене не ме интересираат врски и брак сами по себе. Не сакам да влезам во врска ако истата нема некаква подлабока смисла. Мене не ми треба маж да ме направи целосна, да ме издржува. Тоа можам и сама. Мојот татко можеби не доживеа доволно за да го имам покрај себе, но доволно живееше за да ме научи да се грижам сама за себе. Заработувај сама, плаќај си ги сметките, сама купи си го она што го сакаш и не очекувај другите да го прават тоа за тебе. И така и живеам.

И вие ми кажувате дека тоа е апсурдно? Зарем вие го родивте својот син за еден ден да издржува некого? Дали ќерка ви ја родивте само со целта добро да се омажи? Се надевам дека не.

Кога сам ќе создадеш нешто, тогаш ти си со луѓето затоа што сакаш да бидеш, а не од потреба.

Дали знаете колку е прекрасно чувството да не ви е потребен некој, но го сакате? Мислам дека тоа е важно да се знае, а често се заборава. Бракот не е никаква сигурност. За ништо. Човекот кој не ве сака, ќе ве изневери или остави без оглед на тоа дали сте во брак или не.

Не сакам ништо да му наметнувам на човекот на мојот живот. Ако не допреш до некого и ако некој не допре до тебе, тоа е како да стоиш пред вратата на нечиј живот и само така стоиш, а не влегуваш. Мене ми треба партнер, маж, „соучесник“, а не паразитска симбиоза која некои луѓе сакаат ја нарекуваат љубов.

Велат дека сум премногу оштетена за љубов. И Рим е изграден врз урнатини, па е величествен град, зошто мислите дека јас не можам да изградам и создадам љубов?

Continue Reading

Приказни

„Не ми е уште дојдено време да заминам од овој свет“

Published

on

Пејачот на народна музика Предраг Живковиќ Тозовац во моментов е на одделот за интензивна нега, каде е поврзан со проток на кислород, а оттаму реши да се огласи и самиот во медиумите.

„Точно е дека завршив во болница поради пневмонија и корона, но многумина се борат со овој проблем. Веќе не се никакви новости дека некој има Ковид 19“ – рече Тозовац и додаде дека и покрај сериозноста на ситуацијата, тој е оптимист кога станува збор за неговиот понатамошен тек на лекувањето.

„Мојата состојба не е добра, а каква и да биде? Лекарите ми рекоа дека одморот е најважниот фактор за моето закрепнување. Ми дадоа и антибиотици и ги слушам се’ што ќе ми кажат“ – рече Тозовац и посочи дека се надева дека наскоро ќе излезе од болница.

„Не да се надевам, туку цупкам во место и едвј го чекам моментот кога лекарите ќе ми кажат дека можам да си одам. Јас сум оптимист и верувам во Господ, сè уште не е дојдено моето време да го напуштам овој свет“ – изјави еден од најпопуларните пејачи на народната музика во регионот и додаде дека е многу потресен од смртта на неговиот колега Ѓорѓе Балашевиќ, кој почина од корона.

„Многу ми е жал за него, но како Балашевиќ да  повлече нога… Сепак, јас се надевам дека ќе го победам ова зло што ја нападна Србија и светот што е можно побрзо. Не паметам дека нешто слично ни се случило“ – оптимист е пејачката фолк легенда.

Continue Reading

Рекла Казала

По обвиненијата од Весна, Калиопи за српската водителка: Не знам што ѝ е на госпоѓата!

Published

on

Српската водителката Весна Дедиќ неодамна изјави дека никогаш нема да ѝ прости на Калиопи откако во една прилика македонската пејачка не се појавила на закажаното снимање, а потоа, наводно, ѝ се заканувала и со отказ.

Ми рече дека ќе му се јави на (тогашниот) директорот на телевизијата и ќе му каже да ме отпушти ако не ја чекам. Јас ѝ реков, слободно јави се. Таа не се појави на снимањето, не сакав да чекам неколку часа. Никогаш нема да ѝ го заборавам тоа, сподели неодамна Дедиќ.

Калиопи за српските медиуми вели е шокирана од изјавата на Дедиќ и негира дека се заканила дека ќе ја отпушти.

Мене никој не ме познава како таква личност за каква што зборува Весна. Јас навистина не знам што ѝ е на госпоѓата и што сакаше да каже со тоа. Ја работам оваа работа веќе 35 години и никој никогаш не ми кажал такво нешто, ниту, пак, ме навредил како неа. Вистина е дека тогаш доцнев на тоа неславно снимање поради сообраќајна несреќа сред невреме, бидејќи патував од Загреб кон Белград, а нејзината продуцентка го знаеше тоа. Ова првпат  го слушам сега, шокирана сум од она што го зборува. Како и да е, јас Весна Дедиќ, онолку колку што не ја познавам, ја почитувам како интелектуалец, новинар и писател, дури и сум ги прочитала нејзините книги. Она што сега го зборува е сосема туѓа работа за мене, навистина не знам за што зборува таа жена. Калиопи се бори луѓето да добијат работа, а не да се заканува на некого со отказ, тоа е скандалозно за што зборува. Никогаш во животот сум немала проблем од ваков вид, рече македонската пејачка за српски „Курир“.

Овој одговор на Калиопи, пак, според српскиот весник, дополнително ја изиритирал Дедиќ, која сè уште не се откажува од своите тврдења.

За жал, директорот Тијаниќ не е жив, па не можам да ви кажам: „Прашајте го Тијаниќ!“. Без оглед на сè, јас сепак ја слушам Калиопи и не е важно што стори во афект, рекла таа.

Continue Reading

Приказни

Човеkот кој пораcна во пештера cо волци: Разочаран cум од луѓето

Published

on

Шпанецот Маркос Родригез Пантоја во 1965 година е пронајден во пештера во која живеел со волци цели 12 години. Неговиот живот во дивина започнал кога тој бил многу мал, по смртта на неговата мајка.

Татко му го напуштил, продавајќи го на еден фармер кој живеел во планината Сиера Морена. Човекот на кој му било доверено детето набрзо умрел, па затоа Маркос сам се повлекол во дивина. Се сеќава дека тогаш имал околу 6 или 7 години.

Членовите на шпанската цивилна гарда го пронашле кога тој имал 19 години и повторно го вратиле помеѓу луѓето. И тогаш навистина сė се променило.

За неговиот живот од тогаш до денес настанале многу книги, филмови, антрополошки студии и еден краток документарен филм снимен од британскиот сервис Би – Би – Си.

Можете да го погледнете на следниов линк:

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: