Connect with us

Приказни

Македонец од Швајцарија распали по Македонија: Овде нема спиење по кафаните, овде се работи по цел ден за да го заработиме она што го имаме

Published

on

Ќе кажат – па сигурно вам ви е лесно. Заработувате одлична плата од 1500 евра месечно, возите убави автомобили, живеете во чисти и зелени средини, вашите деца одат на одмори каде што ќе посакаат, можат да си дозволат скапа и луксузна гардероба, скапи телефони, и се што ќе посакаат.

Но, реалноста е сосема поинаква. Многумина од оние кои живеат во Македонија, мислат дека животот во странство тече како мед и млеко и дека овде ние, што заминавме од нашата татковина сме свои на своето.

Тоа не е само што не е така, туку многумина од оние кои за жал заминаа од својот дом, не само што не уживаат во својот живот, туку работат целодневно за да успеат да го заработат она за кое вие мислите дека е многу лесно да се заработи.

Јас сум дојден во Швајцарија пред 7 години и можам да ви кажам дека животот овде е убав и истиот има многу позитивни работи, но истовремено и негативни.

Кои се позитивните?

Позитивните работи се што како што велат многу мои браќа и сестри од Македонија, ние можеме да си дозволиме да купиме квалитетна храна за семејството, што можеме да им обезбедиме подобро образование, подобро здравство, тоа што живеат во чиста и зелена животна средина со чист воздух, средина во која преовладува културата, средина во која луѓето се цивилизирани и знаат што сакаат да направат за себе и за својот живот.

Да, овде заработуваме по 1500 евра и тоа е навистина огромна предност ако се земе предвид фактот дека во Македонија се зема плата од 250 евра. Предноста овде е што твојот работодавец го цени твојот труд и за истиот си платен онолку колку што треба. Тоа е дополнителна мотивација за работа, која е многу напорна и целодневна.

Но, кои се негативните страни или ајде да кажеме оние на кои македонецот не е навикнат.

Рекла Казала

„Ќе мешам малтер во Австрија, едвај чеkам kороната да заврши“

Published

on

Раперот Павле Бошковиќ, попознат како Газда Пајо, вели дека едвај чека да заврши пандемијата на вирусот корона, за да може да се врати на својата работа и настапи, но немал друг избор па ќе одел во Виена да меша малтер.

  • Едвај чекам да заврши круната. Наш главен извор на приход беа претставите. Финансиски е тешко бидејќи не работиме, не само за нас музичарите, туку и за сите угостители. Не знам, ако не ме пуштат наскоро, одам во Австрија на бахтел, одам да работам, да мешам малтер. Се справував цел живот, зошто да не сега. Sorryал ми е што прободев неколку добри работи, но круната ме круниса – рече тој за „irвездите на Курир“.

Шефот Пајо тогаш откри на што живее со месеци, бидејќи не настапува.

  • За среќа, имам некои работни места поврзани со музика и издаваштво. Тоа ме спаси. Затоа, песната мора да биде добра, и тоа е тешко денес. Имав среќа со последните две, три песни, да заработам многу добро на платформите каде заработуваме пари. Да не беше така, ќе беше навистина тешко и ќе бев принуден да направам нешто. Тешко е да се заработат пари тука. Знам многу во доменот на мојата работа – уредување, снимање, софтвер, но ако музичката индустрија се исклучи, немам друг избор освен да одам во Виена – вели раперот.

Continue Reading

Забава

Cакото ми е од Бит Пазар, cтил имаш или немаш, Шанел не те cпасува!

Published

on

Несомнено е дека Миа има своја „армија“ од следбеници кои љубопитно го следат нејзиното секојдневние.

Така, откако видендов сподели фотографии во бел стајлинг, Костова на нејзиниот инстаграм-профил откри дека повеќепати била запрашана од каде ги купила облеките, по што следуваше неочекуван одговор:

„Полн инбокс за ова што го носам. Мојата искреност е посилна од тоа да не кажам што носам. Панталоните се Елена Лука, сакото е од Бит пазар. Кемо не го знаете, јас го знам кога му буричкам во робата. Патиките се од Бершка, а ролката без ракави од Зара“, стои во инстаграм-сторито на Миа.

„Значи стил или имаш или немаш. Не те спасува ни еден Шанел ако не знаеш Коко. Не те прави поголема и пофраерка лажната ташна Луи Витон, напротив, далеку поефтино изгледа од кое било парче за 1000 денари“, стои во второто инстаграм-стори.

Continue Reading

Приказни

Во минyc cyм 70.000 евpa, живeeме од платата на жена ми и пензиjaта на мајка ми

Published

on

Поради пандемиjaта и pecтpиктивните мерки пејачите се без работа и пpилив на пapи.

Најпознатиот македонски фолк-пејач во интервју за естрадниот магазин „Бекстејџ“ откри дека пандемиjaта му донела финансиска кpиза.

„Секако дека е тешко. Скоро година дена како сме без настапи, преживуваме некако без музика. Меѓутоа не е лесно. Финансиски некаде сум преку 60-70.000 евра во минус. Живееме со плата и пензија од мајка ми и од жена ми и од нешто што сме имале од порано. Меѓутоа тежок е животот секако, целата економија е упропастена. Не знам како ќе се извлечеме од оваа ситуација. Немам добар поглед кон иднината“, изјави Наум за “Бекстејџ”.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: