Connect with us

Приказни

Спенџарска си ја отвори душата: Кога ќе ми пише некоја колку си грда, ми иде да се гушнам себеси

Published

on

Водителката и блогерка Јелена Спенџарска си ја отвори душата на Инстаграм па напиша цел реферат по повод коментарите и пораките кои и стигнуваат од луѓе на нејзиниот профил на Инстаграм, полна со самодоверба ги искритикува оние кои и пишуваат лошо, прочитајте:

„Понекогаш,кога ќе добијам во инбокс некој коментар од некоја девојка/ жена ( 99% е секогаш од жена) – ‘

„Леле колку си грда,’ ми иде да се гушнам себе си и да си кажам- фала ти Боже што ме благослови толку и создаде од мене ова што сум денес“.

Фала ти што не сум толку несреќна, та да имам потреба да им го истурам својот гнев на другите жени, ги познавам лично или не- небитно!

Фала ти што не сум исфрустрирана и да ми боде во око секој кој има храброст да живее баш онака како што си сака … и одлично го прави тоа.
Фала ти за разумот кој свесно го користам да знам дека секој има право да работи што сака, да биде со кој сака, да изгледа онака како што сака и не сум јас никоја и ништо да се мешам во нечиј избор, да ставам ред и измислувам правила затоа што ЈАС НАЈДОБРО ЗНАМ… НЕ ЗНАМ! И оставам секој сам за себе да одлучува зошто секој сам најдобро си знае како му е во сопствената кожа.

Едноставно таквите пораки ми се повик за помош! Ги замислувам истите тие девојки/жени кои пишуваат такви зборови, значи буквално ги замислувам, како пет минути пред да седнат на мобилен, се гледале во огледало и си рекле -‘ Леле колку ми е ужасен животот, колку мизерно се чувствувам оти нити сум таму кај што сакам да бидам, нити го правам тоа што ме исполнува, колку сум несреќна што се околу мене оди напред, а јас со години стојам во место заглавена во лоша врска/ брак или заглавена во милион проблеми или во нерасчистени односи со луѓето околу мене, дај ќе и пишам на оваа Јелена, ја гледам на инста, таму нешто глуми лудило,мува не ја лази, секој ден се нешто прави, многу се занесува дека е битна фаца, дај ќе и кажам дека е ружна, па може ќе ми биде подобро’.
Ок.

Она кое го научив со време е дека секогаш можеш да ги обвинуваш другите и да глумиш жртва на системот ама и СЕКОГАШ можеш да преземеш одговорност за сопствениот живот и од него да направиш нешто чудесно.
Исполнет и реализиран човек НИКОГАШ нема да пишува отровни зборови online и свесно да прави некој друг да се чувствува лошо!
НИКОГАШ!

Фала ти Боже што создаде од мене ова што сум денес! – напиша Спенџарска.

Continue Reading

Рекла Казала

„Ќе мешам малтер во Австрија, едвај чеkам kороната да заврши“

Published

on

Раперот Павле Бошковиќ, попознат како Газда Пајо, вели дека едвај чека да заврши пандемијата на вирусот корона, за да може да се врати на својата работа и настапи, но немал друг избор па ќе одел во Виена да меша малтер.

  • Едвај чекам да заврши круната. Наш главен извор на приход беа претставите. Финансиски е тешко бидејќи не работиме, не само за нас музичарите, туку и за сите угостители. Не знам, ако не ме пуштат наскоро, одам во Австрија на бахтел, одам да работам, да мешам малтер. Се справував цел живот, зошто да не сега. Sorryал ми е што прободев неколку добри работи, но круната ме круниса – рече тој за „irвездите на Курир“.

Шефот Пајо тогаш откри на што живее со месеци, бидејќи не настапува.

  • За среќа, имам некои работни места поврзани со музика и издаваштво. Тоа ме спаси. Затоа, песната мора да биде добра, и тоа е тешко денес. Имав среќа со последните две, три песни, да заработам многу добро на платформите каде заработуваме пари. Да не беше така, ќе беше навистина тешко и ќе бев принуден да направам нешто. Тешко е да се заработат пари тука. Знам многу во доменот на мојата работа – уредување, снимање, софтвер, но ако музичката индустрија се исклучи, немам друг избор освен да одам во Виена – вели раперот.

Continue Reading

Забава

Cакото ми е од Бит Пазар, cтил имаш или немаш, Шанел не те cпасува!

Published

on

Несомнено е дека Миа има своја „армија“ од следбеници кои љубопитно го следат нејзиното секојдневние.

Така, откако видендов сподели фотографии во бел стајлинг, Костова на нејзиниот инстаграм-профил откри дека повеќепати била запрашана од каде ги купила облеките, по што следуваше неочекуван одговор:

„Полн инбокс за ова што го носам. Мојата искреност е посилна од тоа да не кажам што носам. Панталоните се Елена Лука, сакото е од Бит пазар. Кемо не го знаете, јас го знам кога му буричкам во робата. Патиките се од Бершка, а ролката без ракави од Зара“, стои во инстаграм-сторито на Миа.

„Значи стил или имаш или немаш. Не те спасува ни еден Шанел ако не знаеш Коко. Не те прави поголема и пофраерка лажната ташна Луи Витон, напротив, далеку поефтино изгледа од кое било парче за 1000 денари“, стои во второто инстаграм-стори.

Continue Reading

Приказни

Во минyc cyм 70.000 евpa, живeeме од платата на жена ми и пензиjaта на мајка ми

Published

on

Поради пандемиjaта и pecтpиктивните мерки пејачите се без работа и пpилив на пapи.

Најпознатиот македонски фолк-пејач во интервју за естрадниот магазин „Бекстејџ“ откри дека пандемиjaта му донела финансиска кpиза.

„Секако дека е тешко. Скоро година дена како сме без настапи, преживуваме некако без музика. Меѓутоа не е лесно. Финансиски некаде сум преку 60-70.000 евра во минус. Живееме со плата и пензија од мајка ми и од жена ми и од нешто што сме имале од порано. Меѓутоа тежок е животот секако, целата економија е упропастена. Не знам како ќе се извлечеме од оваа ситуација. Немам добар поглед кон иднината“, изјави Наум за “Бекстејџ”.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: