Connect with us

Инфо +

Србија е во војна со мафијата, кланот на Беливук бил посилен од Земунскиот (Видео)

Published

on

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на денешната вонредна прес-конференција зборуваше и за случајот со неодамна уапсениот Вељко Беливук, односно за луѓето од државниот врв кои му помагаа.

Според неа, кланот бил увезен од Црна Гора во Србија, и дека групата на Беливук била посилна од Земунскиот клан. Таа истакна дека акцијата за апсење на бандата е најголема по „Сабја“ во која беа разбиени „Земунците“ и била спроведувана со месеци и навреме, оти ако не било така кланот можеби ќе извршел злосторство какво што беше убиството на поранешниот премиер Зоран Ѓинџиќ.

-Мислам дека е очигледно дека во целиот овој процес, некој што работел за државата, работел и за мафијата. Претседателот јасно стави до знаење дека имаме такви сомнежи и дека не смеат да се толерираат. И тогаш започна истрагата. Мафијата имаше некој во државните структури – во Министерството за внатрешни работи и можеби во некои други структури на државната безбедност. Сега го истражуваме сето тоа, рече Брнабиќ.

Таа потенцира дека кој не ја заврши својата работа ќе биде строго санкциониран, бидејќи ниту една мафија не може да биде посилна од државата.

-Кога ги имавме првите информации, претседателот објави војна против мафијата. Никој не се криеше. Веднаш штом ги имавме информациите, дадовме зелено светло да ја започнеме оваа борба, а резултатот беше падот на кланот, рече премиерката.

Таа рече дека се уште се плаши за безбедноста на претседателот Александар Вучиќ зошто е природно тој да е загрозен бидејќи евиден како фигура која обезбедува стабилност на државата, политичка и економска па поради тоа постојат многу луѓе во земјата и во странство на кого не му одговара стабилн и силна Србија.

На новинарско прашање дали има нови информации во случајот Беливук, премиерката кратко потврди, но истакна дека во овој момент не може да каже повеќе за тоа, бидејќи истрагата продолжува.

Видео на следниот линк: https://www.youtube.com/watch?v=7fZv0RVHea4

Инфо +

Херојот на Виeтнам: Cпаcи девојче кое падна од балkон на 12 кат (Видео)

Published

on

Доставувач со камион од Виатнам е херој на денот во својата земја.

31 годишниот возач седејќи во својот камион забележал како во зградата пред него се случува вистинска драма. На еден од балконите на 12 кат видел како на работ шета мало девојченце.

Нгуен Манх реагирал инстиктивно и веднаш излегол од возилото во обид да пронајде начин да го спаси девојченцето, кое секој миг можело да падне.

Одлично ја проценил ситуацијата и се качил да настрешницата во долниот дел на зградата под местото на кое девојченцето се обидувало да одржи рамнотежа.

Но малото дете не успеало да се одржи на балконот и почнала да паѓа, на среќа тука бил неверојатниот возач кој ја дочекал во својата прегратка и ја спасил од сигурна смрт.

Браво за овој човек кој заслужува да биде вирален.

Continue Reading

Инфо +

Три години затвор за оној што ќе се попише како да е во странство!

Published

on

Во член 9 од Законот за попис јасно пишува дека секој оној што ќе уништи, прикрие, оштети или на друг начин ќе стори да бидат неупотребувани внесените податоци во пописната апликација, ќе се казни со затворска казна од најмалку три години што значи дека кривична постапка ќе биде покрената за сите кои се обидуваат да приложат лажни податоци во системот.

Директорот на заводот Апостол Симовски веќе предупреди дека сите злоупотреби на системот за попис ќе бидат казнети според казнените одредби од законот за попис, што значи дека секој обид за манипулација на системот односно регистрирање како дијаспора на граѓани кои се во Македонија ќе се сметаат како намерен упад во апликацијата, а системот ќе покаже дека таквите податоци не се веродостојни.

Денеска програмери јавија дека откриле слабост во системот односно секое лице кое ќе вклучи VPN може да се попише од Македонија, иако оваа апликација е наменета за македонските граѓани во странство. VPN е алатка која ја редиректира IP адресата на друго место. Користејќи VPN лажно може да се покаже приклученост од друга држава.

Програмерката која вчера откри сериозни пропусти во системот за самопопишување, денеска има нова објава на ФБ во групата Сојузен комитет на Програмери на Република Македонија во која посочува дека самата регистрацијата има многу пропусти, односно дека има само еден степен на заштита. Вели дека ниту и стигнала порака на мобилен, ниту и било побарано да ја впише адресата во странство. 

Continue Reading

Инфо +

Морничави cнимки пронајдени– бандата на Беливуk cе cнимала како kаcапи луѓе, им ги праќале на cемејcтвата на жртвите

Published

on

Групата на Вељко Беливук (36), наречена Веља Невоља била помонструозна од членовите на „земунскиот клан“, вели Боро Бањац, поранешен шеф на Службата за борба против организираниот криминал, кој работеше на апсењето на криминалецот група во 2003 година, за спрски Објектив. Тој посочува дека „Земуните“ сепак биле малку „точни“, во споредба со групата на Беља Невоља.

  • Неверојатно е дека групата на Беливук ги искасапи жртвите и се натпреваруваше да биде првиот што ќе се покаже во вршење на злосторствата. Болни е монструозни. Веројатно така се докажаа. „Земунците“ ги има запалено тестисите на нивните членови со запалка и туркале безбол палки во гениталиите на нивните членови, доколку случајно направеле нешто глупаво. Тоа беше предупредување за нив. Постои приказна дека тие го убиле Милан Јуришиќ Јуре, го мелеле и го јаделе како гулаш. Соработникот на сведоците, Зоран Вукојевиќ Вук бил мачен и запален кога помислиле дека држи пари од водачите на „Земунскиот клан“. Мислам дека не успеаја да добијат признание од него, затоа што кога видоа дека нема ништо, го убија – вели Бањац.

Од полицијата во Србија беше пробиена заштитената апликација „Скај“, во која пронашле морничави снимки и фотографии на кои се гледа како членовите на кланот на Вељко Беливук се изживуваат со своите жртви и дури како им ги сечат главите – објавуваат српските медиуми.

На монструозните видеа и слики, се гледа како криминалците ги колат жртвите и им ги распарчуваат телата. Во материјалите на апликацијата што ја користеле насилниците за комуникација, а до кои дошле инспекторите, дури се гледало и како бездушните џелати играат фудбал со главите на своите жртви, велат од полицијата.

Српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека најдоцна до четврток ќе бидат објавени најнови, морничави откритија од истрагата против криминалната група на Вељко Беливук.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: