Connect with us

Хуманост

И ја исклучиле струјата на девојката позната како „Македонската Пепелашка“, живее во темно и на студ

Published

on

„Здраво дечки. Се сеќавате на оваа приказна за “Македонската пепелашка”? Епа вчера од ЕВН и ја исклучиле струјата за 2 неплатени сметки! Вчера, на нај ладното!
А сметките не ги платила, бидејки и доцнат парите за туѓа нега кои ги прима, значи не е по нејзина вина!
Моментално е во темница и студ за жал..
сметките се 1900 денари, 1600 и плус за приклуцок ( не знам колку е)
Ве молам да помогнеме и да не ја оставиме повторно да седи во темница и студ, сама и уплашена.
Исто така потребна ни е јакна Л за девојкава.
Ве молам да и помогнеме!
Насата сметка ја има на самиот линк со сторијата за девојкава со најтажна судбина“ – стои во Фејсбук објавата на Здружението на граѓани „Стопли срце“.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1815342575287581&id=938306809657833

Continue Reading

Хуманост

Нашите 100 денари за Кристијан значат живот на нозе

Published

on

Вашите 100 денари за Кристијан значат живот на нозе. На овој мал херој сме му потребни!

Апелот на неговата мајка го пренесуваме во целост:

Кога очекувавме дека дојде крајот на маките на Кристијан, после сите поминати операции, третмани, голготи… кога очекувавме дека Кристијан ќе биде подобро, се случи тоа што воопшто не го очекувавме!

Кристијан падна и го скрши колкот. Поради неговата состојба (аутизам и епилепсија) во Македонија не се нафаќаат на операција и истата треба да ја чекаме уште 4 години, бидејќи Кристијан сега е дете и овие операции не се праваат на деца.

Покрај овие состојби Кристијан има и остеопороза што дополнително пречи колкот да зарасне. Секој ден Кристијан пие терапија против болки кои се неиздржливи, неможе да се движи, врзан е за количка. Никој не ни гарантира дека Кристијан после 4 години ќе го оперираат и дека ќе може да застане на нозе.

Барајќи го спасот секаде, не можејќи да дозволиме ваква неизвесност и вака да го оставиме Кристијан, најдовме болница во Турција која се нафати да го оперира по Judet Meyers метода за да може Кристијан да оди и да застане на нозе.

Операцијата чини 10.000 евра кои ние ги немаме ниту пак можеме некако да ги обезбедиме без ваша поддршка.

Ние како родители ве замолуваме да ни помогнете да ја поминеме и оваа голгота и да ги собереме потребните парични средства за да може нашиот син да застане на нозе.

Отврени се донациски броеви

143 125  Телеком

143 464  А1

Вашите 100 денари за Кристијан значат живот на нозе.

Уплати на жиро сметка

210-7000006478-05 NLB банка

IBAN CODE MK 07210501699259629

SWIFT TUTNMK22

NLB BANKA AD SKOPJE

Continue Reading

Хуманост

Молба за помош за малиот Марко кој има тумор на мозокот

Published

on

Малиот Марко Шептков има шест години и во овој момент има потреба од голема помош посебно од хуманите граѓани.

Ова мало момче кое го гледате на фотографиите има тумор на мозокот и треба да се оперира и лекува во болницата Аџибадем во Турција.

Бијдеќи, оваа тешка битка Марко нема сила да ја истера сам, неговото семејство бара финансиска помош од сите хумани граѓани. Сумата која им е потребна е 56.570 евра кои неговото семејство не може да ги обезбеди.

Доколку имате можност донирајте па заедно да му помогнеме да му се радува на животот уште долго.

ВЕ МОЛИМЕ донирајте на следната сметка:

Хуманитарна сметка: 300001000026677

Комерцијална банка А.Д. Скопје

Марко Шпетков – донации

Девизна сметка: MK 07300307050978133

SWIFT: KOBSMK2X Komercijalna banka AD Skopje

Емилија Богеска Шпеткова, цел на дознака: донации за Марко Шпетков

Continue Reading

Хуманост

Конечно Атиџе доби пристојно место за живеење благодарение на хуманост

Published

on

Градежните работи во куќата на Атиџе дојдоа во финална фаза. Огромна благодарност до сите добри луѓе кои на иницијатива на Maria Duda и нејзиниот сопруг станаа дел од големата донаторска мисија на која спонтано се приклучивме многу луѓе (од целиот свет) со една единствена цел – да и овозможиме достоинствен живот на Атиџе и да ја направиме среќна!
Ви благодариме 🙏❤ -стои во Фејсбук постот на Сузана Турунџиева.

Конечно Атиџе од Медена земја, доби пристојно место за живеење од донации и хумани луѓе, не од државата како што беа ветувањата.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: