Connect with us

Приказни

Ослабела неверојатни 115 килограми, а сега се кае?

Published

on

Дваесетгодишната Амелија Џејн Харис за 20 месеци ослабела 115 килограми и иако таа сега изгледа совршено животот и се претворил во кошмар. Таа сега посакува да се врати времето кога таа имала 176 килограми.

Амелија ослабела поради Кронова болест, што предизвикува секојдневно измачување со болните црева и сега има 59 килограми.

Иако сега има тело како манекенка, таа сонува за своите облини.

-Добивам многу комплименти за мојата нова фигура, но јас имам константни болки. Понекогаш се како грчеви, но многу лошо се чувствувам кога се прободувачки болки кои не престануваат. Повеќе не уживам во храната затоа што знам дека ќе ми предизвика болки. Делува бесмислено да се прават здрави оброци кога знам дека ќе ги повратам. Со силни таблети против болки е поподносливо, но тоа го чувствувам како проклетство затоа што знам дека морам да ги пијам до крајот на животот“, раскажала Амелија, пишува „Метро”.

Таа се хранела здраво и била среќно и здраво дете, а тежината почнала да ѝ се зголемува во тинејџерските години иако не ја менувала исхраната.

-Јадев сè што ќе ми дадеше мајка ми, а тоа беше здрава храна затоа што таа секогаш внимаваше на мојата тежина. Како што мојата половина стануваше поширока, така мојата самодоверба се намалуваше. Тоа траеше додека не завршив училиште и насилниците кои ме исмеваа ги оставив зад себе. Тогаш престанав да се грижам за мојата тежина. На факултет достигнав до 176 килограми, но и понатаму се трудев околу облеката, косата и шминката. Дебело не мора да значи и грдо“.

После 17-от роденден таа сериозно се разболела.

-Почнав да повраќам 10 пати дневно, едноставно ништо не можев да задржам во себе. За само 20 месеци ослабев 115 килограми, бев преплашена, вели Амелија.

Загрижена поради своето слабеење, Амелија се обратила кај лекар. После неколку месеци, ѝ била дијагностицирана Кронова болест. Веднаш после тоа и` бил препишан коктел таблети, кои мора да ги пие секој ден.

„Кога имам добар ден пијам до 70, а ако е лош ден пијам и 100 таблети. Луѓето ми честитаат затоа што ослабев, а јас никогаш не сум се чувствувала полошо. Никогаш веќе нема да бидам дебела, само можам уште да слабеам“.

Поради својата болест, не смее да јаде ништо мрсно, а брза храна не јадела веќе три години. Таа е на строга диета и само може да јаде готвено месо и зеленчук.

-Знам дека звучи неверојатно, но сè би дала за повторно да имам 176 килограми. Во оваа доба минатата година имав четири работи, а сега сум премногу болна за да работам. Да се биде девојка подразбира и имање облини, а јас сега сум како момче. Ноктите ми отпаднаа затоа што не внесувам доволно хранливи состојки, а исто така ми отпадна и косата, па носам перика. Дури ги изгубив и моите веѓи, па сега самата себе си изгледам како странец“, раскажала несреќната девојка.

За жал, Амелија сè уште слабее, а нејзините доктори не знаат зошто. „За некои, јас имам тело од соништата, но за мене тоа е кошмар“.

Continue Reading

Рекла Казала

„Ќе мешам малтер во Австрија, едвај чеkам kороната да заврши“

Published

on

Раперот Павле Бошковиќ, попознат како Газда Пајо, вели дека едвај чека да заврши пандемијата на вирусот корона, за да може да се врати на својата работа и настапи, но немал друг избор па ќе одел во Виена да меша малтер.

  • Едвај чекам да заврши круната. Наш главен извор на приход беа претставите. Финансиски е тешко бидејќи не работиме, не само за нас музичарите, туку и за сите угостители. Не знам, ако не ме пуштат наскоро, одам во Австрија на бахтел, одам да работам, да мешам малтер. Се справував цел живот, зошто да не сега. Sorryал ми е што прободев неколку добри работи, но круната ме круниса – рече тој за „irвездите на Курир“.

Шефот Пајо тогаш откри на што живее со месеци, бидејќи не настапува.

  • За среќа, имам некои работни места поврзани со музика и издаваштво. Тоа ме спаси. Затоа, песната мора да биде добра, и тоа е тешко денес. Имав среќа со последните две, три песни, да заработам многу добро на платформите каде заработуваме пари. Да не беше така, ќе беше навистина тешко и ќе бев принуден да направам нешто. Тешко е да се заработат пари тука. Знам многу во доменот на мојата работа – уредување, снимање, софтвер, но ако музичката индустрија се исклучи, немам друг избор освен да одам во Виена – вели раперот.

Continue Reading

Забава

Cакото ми е од Бит Пазар, cтил имаш или немаш, Шанел не те cпасува!

Published

on

Несомнено е дека Миа има своја „армија“ од следбеници кои љубопитно го следат нејзиното секојдневние.

Така, откако видендов сподели фотографии во бел стајлинг, Костова на нејзиниот инстаграм-профил откри дека повеќепати била запрашана од каде ги купила облеките, по што следуваше неочекуван одговор:

„Полн инбокс за ова што го носам. Мојата искреност е посилна од тоа да не кажам што носам. Панталоните се Елена Лука, сакото е од Бит пазар. Кемо не го знаете, јас го знам кога му буричкам во робата. Патиките се од Бершка, а ролката без ракави од Зара“, стои во инстаграм-сторито на Миа.

„Значи стил или имаш или немаш. Не те спасува ни еден Шанел ако не знаеш Коко. Не те прави поголема и пофраерка лажната ташна Луи Витон, напротив, далеку поефтино изгледа од кое било парче за 1000 денари“, стои во второто инстаграм-стори.

Continue Reading

Приказни

Во минyc cyм 70.000 евpa, живeeме од платата на жена ми и пензиjaта на мајка ми

Published

on

Поради пандемиjaта и pecтpиктивните мерки пејачите се без работа и пpилив на пapи.

Најпознатиот македонски фолк-пејач во интервју за естрадниот магазин „Бекстејџ“ откри дека пандемиjaта му донела финансиска кpиза.

„Секако дека е тешко. Скоро година дена како сме без настапи, преживуваме некако без музика. Меѓутоа не е лесно. Финансиски некаде сум преку 60-70.000 евра во минус. Живееме со плата и пензија од мајка ми и од жена ми и од нешто што сме имале од порано. Меѓутоа тежок е животот секако, целата економија е упропастена. Не знам како ќе се извлечеме од оваа ситуација. Немам добар поглед кон иднината“, изјави Наум за “Бекстејџ”.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: