Connect with us

Приказни

Потреcна иcповед на Лепа: „Лажев, cе плашев дека ќе ми го од3еме животот“

Published

on

Пејачката Лепа Лукиќ во шокантно признание откри дека сè уште го носи презимето на нејзиниот прв сопруг кој ја прогонувал по разводот.

Таа имала 4 брака – првиот и бил со Томо Лукиќ на 23-годишна возраст, со кого имала проблеми од самиот почеток.

Сега таа открива дека во една прилика тој ја турнал во автомобил и ја одвел до Косутњак, каде се заканил дека ќе ги убие и неа и себеси.

– Се омажив за него многу млада. Тоа беше младост лудост. Тој беше многу љубоморен секогаш во текот на нашиот брак. Тој не можеше да ја воздржи таа посесивност а јас не сакав да го напуштам она што најмногу го сакав – пеењето, рече пејачката и додаде дека вистинскиот пекол започнал кога таа поднела барање за развод.

– Немав деца со него или нешто заедничко, но тој не сакаше да ми потпиша развод седум години. Секогаш кога адвокатите ќе му кажеа да потпише документи за развод, тој плачејќи ќе кажеше: „Подобро да ме убиете отколку да ме разведете од неа! Ја сакам таа жена“. И јас го сакав него, никогаш не ме удрил, но залудно беше се кога тој беше болно љубоморен. По едно сослушување ме чекаше пред влезот на судот, ме фати за рамо и ми рече: „Каде одиш? Мислиш дека можеш да се скриеш од мене? Никогаш нема да имаш некој друг, јас ќе ве следам цело време“.

Пејачката се присети на една вечер кога Тома ја чекал пред зградата.

– Се подготвив да излезам и повикав такси. Само што сакав да влезам во автомобилот, тој се појави, ме фати за врат и ме праша: „Каде ќе одиш?“ Јас одговорив: „Никаде сега.“ Тој го плати таксито и му рече на возачот дека сè е во ред, дека е дојден по мене. Тој беше упорен цело време да открие каде одам, и му одговорив „кај мојата пријателка Драгица “.” Во еден навечер ќе одиш кај пријателката Драгица?“, ме праша. „Да, ќе одам да ја поминам ноќта со неа “, му реков. Ја измислив Драгица, не сакав да му признаам каде ќе одам, вели Лепа, додавајќи дека агонијата не е завршена.

– Почна да ми го влече ракавот. Му реков да застане или ќе повикам полиција. Во тој момент тој рече: „Обајцата ќе завршиме вечерва!“. Му реков да престане веќе затоа што не можев да поднесам да бидам седум пратена. Ме вовлече во кола. Додека возеше се обидов да ја отворам вратата и да скокнам, но тој со едната рака го држеше воланот, а со другата рака мене. Ми рече дека одиме до шума на Кошутњак да завршиме и јас и он. Тој сакаше да ме убие мене и себеси.

Во тој момент, Лепа се обидела да се преправа дека е ладнокрвна, велејќи му дека не се плаши од него воопшто.

– Лажев, многу се плашев дека ќе ми го одземе животот. Кога стигнавме во шумата, излеговме од автомобилот. Ја стави раката во внатрешниот џеб на јакната, јас врескав мислејќи дека вади пиштол. Извади чешел и рече: „Не грижи се, не плаши се, те сакам многу, не сакам да те убијам“. Плачев и го прашав зошто ме малтретира психички. Потоа ме врати назад до зградата каде што живеев и не ме пушташе да излезам. Ми рече: „Уште малку ќе те малтретирам, само за да дознаам каде тргна да одиш.“ По некое време одлучи да ме пушти да си одам велејќи ми дека пак ке налетам на него ако повторно искочам сама толку доцна во ноќта.

По седум години прогонство, Лепа и Том успеаја да се разведат, но ниту тој ден не можел да помине без драма.

– Кога конечно го потпишавме разводот во судницата, Том легна пред судијата и рече дека го уништиле разведувајќи се од мене. Тој го замоли судијата да ме придружува до дома и јас тоа го дозволив. На збогувањето тој ми рече: „Те молам не го менувај презимето, нека остане Лукиќ со тебе.“ Така беше, не го сменив до денес – вели пејачката, чие презиме беше Мужовиќ пред брак. Тома подоцна се разболе сериозно и неговиот ногата била ампутирана. Тој ја замоли сопругата Јованка да ја покани Лепа да го посети.

Ми се јави и ми рече дека Тома бара да ме види. Реков дека не можам да дојдам тој ден, но дека ќе го посетам штом ќе можам. По половина час повторно ми се јави и ми рече дека Тома починал: „Тој умираше викајќи те” … Отидов на погреб со двајца пријатели и му однесов венец. Многу луѓе исто така ми изразија сочувство, тие знаеја колку ме сака.

По Тома, Лепа имала уште три брака. Таа беше во брак со инспекторот Веjко Докиќ една година, потоа помина шест години со менаџерот Владо Перовиќ, а беше со Милан Милановиќ од Канада од 2000 година до неговата смрт во 2019 година.

Continue Reading

Инфо +

Се огласи и поранешната сопруга на Кајмакоски по наводите дека го ,,отрула” Даниел

Published

on

МВР соопшти дека во полициската станица Центар од Комплекс клиники „Мајка Тереза”, било пријавено дека кај нив бил примен Д.К.(38) од Струга, по чие што кажување додека бил во парк во Тетово, заедно со неговата поранешна сопруга, таа му дала кафе во кое што, според пријавеното, биле ставени нар*отични средства.

„Жената била повикана во полицискат станица Тетово при што ги негирала тврдењата на пријавителот и изјавила дека имале средба со Д.К. за да го види своето дете, но воопшто не пиеле кафе. Додека траела средбата, според нејзино кажување, на Д.К. му се слошило, а таа за настанот го известила и Центарот за социјални работи. Известен бил Јавен обвинител и се преземаат мерки за расчистување на случајот“.

Дел од медимуте дознаа дека станува збор за пејачот Даниел Кајмакоски, а од неговата поранешна сопруга биле информирани дека „не сака да коментира глупости“.

Continue Reading

Приказни

„Цел работен век сме само бројки уморени, заборавени, не платени, во служба на секој систем и секогаш на фронтот!“

Published

on

Медицинската сестра Гоца Бешлиовска која го води Здружението на мед.сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „ЗА НАС“, со свое писание и видување за тоа како се третирани медицинските сестри и техничари кај нас:

„Уморени..заборавени само бројки броени, а никогаш на број -колку што треба!…. и така цел работен век… и секогаш така се’ до пензија ако ја дочекаш.

Никогаш не’ платени како што заслужуваме!!!

Сами се школуваме ..но никогаш! признаени ..секогаш омаловажени.

Тие што ве образуваат, на работа не ве признаваат. И се е кажано, но бадијала ..нема корист, но надеж има!

Можеби еден ден ке се освестиме да не! бидеме марионети во служба на секој систем!!И можеби тогаш на сцената ке бидеме и ние !

Медицинските сестри .Па можеби и нас ке не има дури и во наградените тимови..или пак ке бидеме достоинствено признаени за нашата работа.А засега, и сега!…сме само на Фронтот!само бројки недоволни.

До тогаш барем меѓусебно почитувај се, толку барем може да направиме за себе!!!,а најмногу за нашите колеги во ковид центрите ….кои немаат време за сликање,а и мора да го свртат грбот за да им го видиме лицето…односно им го прочитаме името.

Срдечно до сестринството“ – напиша на Фејсбук сестра Бешлиовска.

Уморени..заборавени само бројки броени , а никогаш на број -колку што треба!…. и така цел работен век… и секогаш…

Posted by Goca Beshliovska on Thursday, April 15, 2021

Continue Reading

COVID 19

Коронавирусот и ги земал најблиските: Прво умрел сопругот, па за три дена ги погребала мајка си, братот, свекрвата…

Published

on

Една од најтрагичните приказни од почетокот на пандемијата доаѓа од Хрватска.

Станува збор за приказната на Снежана Матиќ која имала низа Ковид позитивни случаи во своето семејство, а по нив и телефонски повици кои никој не сака да ги добие.

Таа останала без својот сопруг, брат, мајка и свекрва. Сите починале од коронавирус. За само три дена таа ги погребала своите најблиски еден по друг. Својата приказна, Снежана решила да ја сподели за хрватската емисија “Потрага”.

-Прв кој разви симптоми беше мојот брат. Не се чувствуваше добро. Велеше дека настинал, па постојано се лекуваше со чаеви и витамини. Таа сабота бевме кај него на гости, но се беше во ред. Малку кашлаше. Трет ден потоа, мојот сопруг крена температура, вели Снежана.

Веќе во понеделникот нејзиниот брат Мирко завршил во болница, а два дена подоцна и нејзиниот сопруг бил хоспитализиран. Во меѓувреме се разболела и нејзината мајка Роза која имала 92 години. Неколку дена подоцна, позитивна на Ковид-10 била и нејзината свекрва која била во своите 80ти години.

Речиси цело село било заразено

-Ниту мајка ми, нуту свекрвата излегуваа од дома. Тие буквално не одеа никаде. Во тоа време речиси цело село беше позитивни на Ковид-19. Роберт имаше симтоми кои наликуваа на грип. Имаше температура и болки во коските. Пиеше апчиња за намалување на температурата, но ништо не му помогна. Потоа следеше тешкото дишење. Не можеше да направи чекорм а да не се задиши. Тој не веруваше во корона, и до последно велеше дека е болен од грип, открива таа.

Сепак Снежана решила да не го послуша својот сопруг и да повика брза помош. Тогаш го видела за последен пат. Нејзиниот сопруг бил хоспитализиран, а додека бил во болница успеале да се слушнат неколку пати. Според неа, Роберт верувал дека ќе преживее. Имал само 53 години. За време на војната, Роберт згазнал на мина и останал без едната нога. Оттогаш живеел со протеза, но бил здрав, тврди Снежана.

-Ми велеше дека е подобар. Сите индикации одеа кон тоа дека ќе оздрави. Бев навистина шокирана кога ќе ми јавија од болница дека починал, вели Снежана.

Во наредните неколку дена, истиот број од болницата и свртел на Снежана уште два пати.

-Во 12 на пладне ми јавија дека починала мојата мајка, а во 7 вечерта мојот брат. Ден потоа добив повик и за мојата свекра, раскажува Снежана.

Се уште не знае како е жива

Снежана вели дека се уште не и јасно како го преживеала тој период. Оттогаш има поминато едвај месец дена а таа се уште не може да спие. Седи и размислува.

-Имам чувство дека сопругот ќе влезе низ врата и ќе каже нешто, завршува таа.

За разлика од нејзиното семејство, таа била негативна на сите тестови. Вели дека најмногу и е жал што не успеала да се збогува од своите најблиски.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: