Connect with us

Инфо +

Откриена нова база на кланот „Беливук“- вооружена полиција и нуркачи го пребаруваат cплавот

Published

on

Вчера полицијата детално пребаруваше популарен белградски сплав „Фристејлер“, за кој се сомнева дека бил една од базите на членовите на криминалната група на уапсениот Веjко Беливук, наречена Веља Невоља. Како што неофицијално пренесуваат српските медиуми, специјалните единици вооружени со пушки и кучиња, но и нуркачи од жандармеријата, целиот ден чешлале сплав, но и ја пребарувале Сава во потрага по докази против кланот.

– Постојат оперативни податоци дека можно е да има оружје на сплавот, но и во коритото на реката Сава, кое се користело во ликвидации и други кривични дела, а не е исклучена можноста да се извршени кривични дела на самиот сплав – потврдил соговорник од истрагата и додадава:

– При претрес во просториите на сплавот се пронајдени неколку часовници, телефони и СИМ-картички. Се сомнева дека овие предмети припаѓале на членови на групата на Веља. Телефоните и картичките беа испратени на експертиза.

Витомир Томиќ, бил сведок на претресот на сплавот „Фристејлер“. – Живеам на бродот Сава веќе пет години, а околу пладне дојде полицијата и ме повика мене и друг чувар да бидеме сведоци на претресот како граѓани, во случај да најдат нешто. Отидов по скалата, им помогнав. Имаше и инспектори во цивилна облека и нуркачи – изјави Витомир за Курир.рс

Извор за Куриср.рс открива дека постои сомневање дека еден од уапсените членови на криминалната група им укажал на истражителите сплавот како место каде има докази за сторени кривични дела.

Да потсетиме, полицијата претходно откри бункер на стадионот „Партизан“, но и неколку куќи и викендици користени од членови на оваа криминална група. Членовите на кланот Беливук наводно со години работеле како обезбедување на овој сплав.

Инфо +

Двојни стандарди на Мaричиќ: Кога обичните луѓе пpeкpшуваат кapaнтин, 2000 евра kaзна, кога СДСМ го прави тоа, се нарекува херојски чин

Published

on

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска која е позитивна на коронавирусот, а во Собранието се појави во целосна заштитна Ковид-19 опрема, со цел да присуствува на седницата на која е предвидено да се усвојат законите за петтиот пакет финансиски мерки.

–Во сите цивилизирани парламенти во Европа и нашиот регион веќе се работи на онлајн седници во различни форми. Дури и Европскиот парламент со преку 800 пратеници е целосно дигитализиран со онлајн заседанија на комитетите, на пленумот и со онлајн гласање. Тоа го направија сите затоа што е насушна потреба и човечки пристап во услови на долготрајна пандемија која ги засега сите, пишува Маричиќ.

Министерот Маричиќ ја обвини опозицијата дека го спречува собранискиот Деловник, со цел да се овозможи онлајн присуство на пратеници позитивни на вирусот и се радуваат на секој нов заразен пратеник од парламентарното мнозинство зашто тогаш, како што вели тој настапуваат со нивната точка „играчки со кворумот“.

-Практично оние заради кои тешко функционира Собранието го обвинуваат мнозинството за нефункционалност. Но, некои пратеници не заборавиле зошто се избрани. Бисера и многу други и во вакви тешки услови не забораваат дека се таму за да им служат на граѓаните и да носат одлуки во нивна полза и во тешко време. Пратениците на опозицијата пак мислат дека се таму за да блокираат, бојкотираат, трошат ресурси бесцелно само за лични и партиски цели (зашто само со блокади и бојкоти се чувствуваат важни немајќи да понудат никаква идеја и политика за граѓаните), пишува Бојан Маричиќ.

Continue Reading

Инфо +

Доколку и по ова не падне владата, Македонците не заслужуваат да имаат држава

Published

on

Лука Андраши, хрватски експерт кој работи на проект на ЕУ кој врши мониторинг на работата на високи државни службеници во Македонија денешните настани во Собранието ги нарече скандалозни, злосторнички и масакар на човековите права.

Тој истакна дека доколку и поле ова не падне владата, македонскиот народ не заслужува држава. 

Continue Reading

Инфо +

Дали Апасиев ќе тужи за биолошки тероризам според најавата ако дојдат заразени пратеници на седница?

Published

on

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев уште вчера по најавата на власта дека ако не се обезбеди кворум за гласање на седниците во Собрание, заразените пратеници од власта ќе дојдат со скафандери, напиша дека во таков случај ќе поднесе кривични пријави.

-Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници од карантин на пленарна седница, ќе попие кривична пријава за БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ и некој ќе си го крка, фино-лепо, по падот на Режимот, напиша вчера Апасиев на Фејсбук.

Пратеничка на СДСМ која е една од тројцата заразени пратеници од мнозинството, денеска објави фотографија со заштитна опрема и напиша дека иако е заразена оди во Собрание за да учествува на седниците и да се донесат антикризните мерки. Дали Апасиев навистина ќе тужи за биолошки тероризам!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: