Connect with us

Инфо +

Cpпски експерт го „зakoпa“ Kapaкачанов – Имал грчко потекло

Published

on

Душан Пророковиќ е експерт по геополитика и одличен познавач на балканските регионални прашања и односи. Во својата последна колумна, тој го анализираше однесувањето на Красимир Каракачанов во однос на македонското прашање и постоењето на македонската држава.

Според неговото мислење, Обединетите патриоти, политичка коалиција во која е вклучена и партијата на бугарскиот министер за одбрана Каракачанов, водат битка за цензусот на парламентарните избори кои ќе се одржат за еден месец. Затоа, македонското прашање станува централна тема за нивната битка повторно да бидат парламентарна партија. Пресметката е јасна, вели тој, бидејќи преку македонското прашање може да мотивираат еден дел од гласачите.

Но, како што вели Пророковиќ, покрај кампањата, во случајот со Каракачанов, станува збор и за „лична анамнеза“. Прво, Каракачаните, тој малброен народ, им припаѓаат на грчкиот етнос. До денес, тие се претежно асимилирани во поголемите балкански народи. Во Бугарија само две и пол илјади од нив се изјаснија така на пописот. Тие се занимавале со номадско сточарство, а во Србија ги нарекувале Ашани, вели тој.

Секако, секој има право да се чувствува и да се изјавува како што сака, нема ништо спорно во тоа, но кога потомок на Каракачаните, а на тоа укажува и самото презиме, го зграпчува македонското прашање во желба да се докаже како поголем националист од другите Бугари, тоа не може да излезе на добро, а ниту, пак, може да се заврши брзо.

Второ, вели Пророковиќ, според податоците обелоденети во бугарскиот печат, по отворањето на досиејата на комунистичката тајна полиција, Каракачанов, како студент, во мај 1989 година бил регрутиран од страна на третиот оддел на шестата управа на бугарската државна безбедност. Одделот се занимаваше со „борбата против субверзивната активност на непријателот по религиозна линија“. Својот ангажман тој го објасни со зборовите:

Тоа што тие го побараа од мене беше да го напишам моето мислење за одредени прашања од бугарско-југословенските односи, а особено за македонското прашање. И го напишав тоа што го мислев. Инаку, доста критички кон тогашниот режим“.

Можеби ова е вистина, вели Пророковиќ, а можеби не е. Студентите не пишуваат мислења и анализи на безбедносните служби, тоа го прават поединци со повеќе искуство и знаење.

Сепак, фаќајќи се за такво објаснување, Каракачанов сега мора да се држи за тоа до крај и да тврди дека тој е борец за „македонската кауза“ уште од студентските денови, а како таков дури и го привлече вниманието на тајната полиција, заклучува Пророковиќ.

Инфо +

Дали Апасиев ќе тужи за биолошки тероризам според најавата ако дојдат заразени пратеници на седница?

Published

on

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев уште вчера по најавата на власта дека ако не се обезбеди кворум за гласање на седниците во Собрание, заразените пратеници од власта ќе дојдат со скафандери, напиша дека во таков случај ќе поднесе кривични пријави.

-Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници од карантин на пленарна седница, ќе попие кривична пријава за БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ и некој ќе си го крка, фино-лепо, по падот на Режимот, напиша вчера Апасиев на Фејсбук.

Пратеничка на СДСМ која е една од тројцата заразени пратеници од мнозинството, денеска објави фотографија со заштитна опрема и напиша дека иако е заразена оди во Собрание за да учествува на седниците и да се донесат антикризните мерки. Дали Апасиев навистина ќе тужи за биолошки тероризам!

Continue Reading

Инфо +

Пратеничката Стојчевска и покрај тоа што е кривично дело со скафандер во Собрание!

Published

on

Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги усвоиме законите кои обезбедуваат финансиска помош за илјадници граѓани и компании.

Пратеничката на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска на својот профил на фејсбук објави дека со целосна заштита Ковид ќе пристигне во Собранието за да учествува на денешната седница.

🗣 Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги усвоиме законите кои обезбедуваат финансиска помош за илјадници граѓани и компании.

Позитивна сум на КОВИД-19, но добро се чувствувам, со силна одлучност денес да победи народот.

Нема да дозволиме уцени! Мојата должност како пратеничка е постојана и благородна. И здрава и болна, имам обврска да направам сѐ граѓаните да ја добијат помошта која Владата ја обезбеди за нив.

🗣 Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги…

Posted by Бисера Костадиновска Стојчевска on Sunday, April 18, 2021

Напиша пратеничката и излезе во скафандер и покрај тоа што е кривично дело според Член 206 од Кривичниот закон.

Continue Reading

Здравје

Секоја чест: Ова се имињата на докторите кои извршија трансплантација на срце

Published

on

Трансплантацијата на срце се изврши на Клиниката за кардиохирургија.Тимот го предводеше директорот на државната кардиохирургија проф.др Сашко Јовев, академик д-р Жан Митрев, д-р Васил Папестиев, д-рМарјан Шокаровски, д-р Никола Христов, д-р Тања Анѓушева, д-р Дејан Димитровски, д-р Александар Колев, д-р Кујтим Џелили, д-р Ванѓел
Здравевски, д-р Соња Граждани, д-р Марија Ѓеракаровска, д-р Надица Мехмедовиќ, д-р Стефанија Хаџиевска, д-р Весна Миташова, д-р Јасмина Илиевска, д-р Дарко Стефановски, медицинските сестри Марија Дојчиновска, Слаѓана Гроздановска, Мартина Караџоска, Имран Елези,Христина Николоска, Милица Ѓ. Ристовски, Анита Ангеловска,
Магдалена Томовски, перфузионистите Стефан Кметовски и БорчеДимоски, Верче Стојкоска.
Клиника за Урологија- д-р Сотир Ставридис, д-р Сашо Дохчев, д-р Алксандар Јосифов, д-р Трајковски, д-р Јосиф Јанчулев, д-р Александар Трифуновски, д-р Виктор Станков, д-р Елена Деспотовска, доц. д-рПетрушева, д-р Александра Гавриловска, медицински сестри Бојана
Шатева, Јулијана Петрушева, Весна Ќокеска, Анѓелка Маринова.

Секоја чест за успешноста на сложената операција и да се живи и здрави нашите доктори.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: