Connect with us

Инфо +

Нов 3акон: Нема веќе машkи или женckи пол

Published

on

ВО АМЕРИКА НОВ ЗАКОН: НЕМА ВЕЌЕ МАШКИ НЕМА ЖЕНСКИ ПОЛ

Токму кога човек ќе помисли дека бесмисленоста го достигнала својот врв, редикалната левица го докажува спротивното и, за жал, теоремата дека само човечката глупост нема крај, беше потврдена пред неколку дена.Имено, Претставничкиот дом на САД го одобри законот според кој се дава официјална поддршка на ЛГБТИ+ заедницата т.е. сексуалната определба и флуидноста на полот/родот стануваат заштитени со закон и никој не смее да врши „дискриминација“ врз основа на овие категории [1].


Доколку овој закон е одобрен и од Сенатот, Претседателот Бајден веќе најави дека дефинитивно ќе го одобри и тој [2], со што истиот ќе биде наметнат како дефинитивен закон што ги обврзува сите граѓани да го почитуваат.Што значи ова?Ова значи дека досегашната дефиниција за пол / род ќе биде поништена. Наместо биолошкиот факт дека постојат само два пола – машки и женски, дефиницијата ќе биде скроена според родовата идеологија, која тврди дека полот / родот е неутрален и флуиден и може да се менува [3].


Врз основа на тоа ќе биде направена измена на сите закони и официјални документи. Со тоа, се разбира, се заштитуваат правата на малцинството од 5,6% што се идентификуваат како ЛГБТИ [4] – дел и од самите нив се против родовата идеологија, а се поништуваат и газат правата на мнозинството.
Во предлог законот се вели дека ЛГБТИ лицата не смеат да бидат „дискриминирани“ по никој основ: мора да им биде дозволен слободен пристап до апсолутно сите установи и бенефиции, како и можност да се вработаат каде сакаат [5]. Транссексуалци или едноставно мажи што ќе се самоидентификуваат како „жени“ ќе имаат слободен пристап во женски тоалети, како и потполнa слобода да се натпреваруваат во спортски категории со биолошки жени [6].

Голем број на конзервативци и религиозни организации јавно го искажаа своето негодување за последиците што овој закон ќе ги донесе. Односно, според горе објаснетото, верските заедници нема да смеат да ги одбијат ЛГБТИ лицата доколку аплицираат за работа во црква или друга верска институција (да станат свештеници, пастори, оџи итн), нема да смеат да ја негираат новата дефиниција за флуидноста на полот и нема да смеат да проповедаат дека, според нивните верски убедувања, Бог создал два пола – маж и жена. Доколку го сторат тоа, ќе одговараат за „дискриминација“ и ќе бидат казнети со парична или затворска казна [7].


Според она што е кажано во законот, јасно е дека државата ќе има целосно право над малолетните деца во случај родителите да не им одобрат да си го сменат полот, бидејќи токму тоа се смета за дискриминација и ќе биде казниво по закон. Да не заборавиме дека голем број од македонската дијаспора се наоѓа токму во САД и дека овие закони ќе ги погодат директно оние кои се наши браќа, сестри, роднини и пријатели, а сакаат своите деца да си ги воспитуваат според традиционални вредности.

Се поставува прашањето зошто успеваат да се протуркаат вакви радикални закони со кои се заштитува малцинството, а се укинуваат правата на мнозинството?Еден од факторите е тоа што бројот на лицата што се изјаснуваат како ЛГБТИ+ и оние што не се ЛГБТИ+ , но ја поддржуваат ЛГБТИ+ заедницата, во Америка е во пораст. Порастот е од 3.4% ЛГБТИ+ во 2012 година [8] на 5.6% во 2020 година и најголемиот број на лица што се изјасниле како ЛГБТИ+, секој 1 од 6 лица, се на возраст од 18 до 23 години. Најголемиот процент на трансџендер лица спаѓа, исто така, во таа возрасна група – од 18 до 23 години [4].Тука, да направиме една математичка пресметка. Оние што биле на возраст помеѓу 18 и 23 години во 2020 година се родени во периодот 1997-2002 година.

Во периодот 2012-2013 година има големо туркање на ЛГБТИ+ инклузивно сексуално образование по училиштата [9], пропагандата е веќе навлезена во сите сегменти на општествениот живот, за да кулминира со легализација на истополовите бракови во 2015 год [10]. Ако се земе 2014 како средна година (помеѓу кулминирачките настани во периодот 2013-2015), тие лица биле на возраст помеѓу 12 и 17 години. Токму оној период во пубертетот кога се развива човечкиот идентитет и секое дете си го бара своето место во општеството. Овој податок докажува една битна страна на она што денеска се наметнува со „Сеопфатното“ сексуално образование.


Имено, кога децата се постојано изложени од сите страни на индоктринација дека ЛГБТИ+ идеологијата е нормална, морална и позитивна, дел од нив со тек на време тоа го прифаќаат, почнуваат да експериментираат, да стануваат дел од таа заедница и да ја промовираат, и на крај да се борат за наметнување на нивните барања врз мнозинството. Да внимаваме нашите деца да не стекнат такви размислувања, бидејќи од училишните клупи можат да излезат или како здрави и морални личности или како либерални ексцентрици!

(линк до текстот: shorturl.at/vD048)

Стои во текстот на граѓанската заедница на Фејсбук „Преземи одговорност“, чијашто цел не е за сеопфатно сексуално образование според теркот на непознати вредности за нашата култура и поднебје.

https://www.facebook.com/prezemiodgovornost/posts/116274493804709

Continue Reading

Инфо +

Двојни стандарди на Мaричиќ: Кога обичните луѓе пpeкpшуваат кapaнтин, 2000 евра kaзна, кога СДСМ го прави тоа, се нарекува херојски чин

Published

on

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска која е позитивна на коронавирусот, а во Собранието се појави во целосна заштитна Ковид-19 опрема, со цел да присуствува на седницата на која е предвидено да се усвојат законите за петтиот пакет финансиски мерки.

–Во сите цивилизирани парламенти во Европа и нашиот регион веќе се работи на онлајн седници во различни форми. Дури и Европскиот парламент со преку 800 пратеници е целосно дигитализиран со онлајн заседанија на комитетите, на пленумот и со онлајн гласање. Тоа го направија сите затоа што е насушна потреба и човечки пристап во услови на долготрајна пандемија која ги засега сите, пишува Маричиќ.

Министерот Маричиќ ја обвини опозицијата дека го спречува собранискиот Деловник, со цел да се овозможи онлајн присуство на пратеници позитивни на вирусот и се радуваат на секој нов заразен пратеник од парламентарното мнозинство зашто тогаш, како што вели тој настапуваат со нивната точка „играчки со кворумот“.

-Практично оние заради кои тешко функционира Собранието го обвинуваат мнозинството за нефункционалност. Но, некои пратеници не заборавиле зошто се избрани. Бисера и многу други и во вакви тешки услови не забораваат дека се таму за да им служат на граѓаните и да носат одлуки во нивна полза и во тешко време. Пратениците на опозицијата пак мислат дека се таму за да блокираат, бојкотираат, трошат ресурси бесцелно само за лични и партиски цели (зашто само со блокади и бојкоти се чувствуваат важни немајќи да понудат никаква идеја и политика за граѓаните), пишува Бојан Маричиќ.

Continue Reading

Инфо +

Доколку и по ова не падне владата, Македонците не заслужуваат да имаат држава

Published

on

Лука Андраши, хрватски експерт кој работи на проект на ЕУ кој врши мониторинг на работата на високи државни службеници во Македонија денешните настани во Собранието ги нарече скандалозни, злосторнички и масакар на човековите права.

Тој истакна дека доколку и поле ова не падне владата, македонскиот народ не заслужува држава. 

Continue Reading

Инфо +

Дали Апасиев ќе тужи за биолошки тероризам според најавата ако дојдат заразени пратеници на седница?

Published

on

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев уште вчера по најавата на власта дека ако не се обезбеди кворум за гласање на седниците во Собрание, заразените пратеници од власта ќе дојдат со скафандери, напиша дека во таков случај ќе поднесе кривични пријави.

-Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници од карантин на пленарна седница, ќе попие кривична пријава за БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ и некој ќе си го крка, фино-лепо, по падот на Режимот, напиша вчера Апасиев на Фејсбук.

Пратеничка на СДСМ која е една од тројцата заразени пратеници од мнозинството, денеска објави фотографија со заштитна опрема и напиша дека иако е заразена оди во Собрание за да учествува на седниците и да се донесат антикризните мерки. Дали Апасиев навистина ќе тужи за биолошки тероризам!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: