Connect with us

Инфо +

„Волците“, синоним во регионот за врвна обученост (Видео)

Published

on

Кои се „Волците“?

Хронолошки гледано наназад, на 1 март 1994 година првпат во армијата на Република Македонија беше формирана единица за специјални намени под името „Волци“.


Во годините на своето постоење ова име стана синоним за припадник на армијата што поседува врвна обученост и кој рамноправно и во секакви ситуации се справува со секаков вид предизвици на начин што не само што е компатибилен со изведување на обуката туку е и рамноправен со најреномираните специјални единици на армиите на земјите-членки на НАТО.

Во декември 2003 година, со одлука на тогашниот врховен командант на армијата на Република Македонија, претседателот Борис Трајковски, единицата е преструктурирана во одред за специјални намени, додека во ноември 2006 година е извршено повторно преструктурирање на единицата во полк за специјални операции.


Во досегашната историја, припадниците на единицата можат да се пофалат со голем број одликувања, меѓу кои и Орден за воени заслуги, доделен во 2005 и 2012 година од претседателите Бранко Црвенковски и Ѓорге Иванов по повод одбележувањето јубилеите од основањето на АРМ. Натаму, припадниците на „Волците“ поседуваат и стотици меѓународни медали добиени од сојузничките армии и НАТО, во кои се вбројуваат: Медал за храброст, Бронзе стар, Ачиевмент медал, АРЦОМ медал, НАТО-медал, Алтеа-медал и Медал на националната гарда на Вермонт.
Како клучно тело во безбедносните структури, единицата активно учествувала во низа операции за време на воениот конфликт во Македонија во 2001 година и сите мировни мисии поддржани од НАТО во Ирак, Авганистан и Босна и Херцеговина, почнувајќи од 2003 година досега.

Полкот за специјални операции не се расформира, туку се трансформира во Баталјон на специјални сили, кој е потчинет на Оперативната команда, а не како досега на Генералштабот. Како што е утврдено и во Стратегискиот одбранбен преглед, донесен во јуни 2018 година, Баталјонот на специјалните сили ќе извршува специјални задачи во согласност со доктрината и практиката на специјалните сили на НАТО. Покрај командата, Баталјонот ќе се состои од две чети на специјални сили (од тимски состав) и логистички вод.

Полкот за специјални операции не се расформира, туку се трансформира во Баталјон на специјални сили, кој ќе биде потчинет на Оперативната команда, а не како досега на Генералштабот. Како што е утврдено и во Стратегискиот одбранбен преглед, донесен во јуни 2018 година, Баталјонот на специјалните сили извршува специјални задачи во согласност со доктрината и практиката на специјалните сили на НАТО. Покрај командата, Баталјонот се состои од две чети на специјални сили (од тимски состав) и логистички вод.

Линк од документарно видео:

Инфо +

Двојни стандарди на Мaричиќ: Кога обичните луѓе пpeкpшуваат кapaнтин, 2000 евра kaзна, кога СДСМ го прави тоа, се нарекува херојски чин

Published

on

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска која е позитивна на коронавирусот, а во Собранието се појави во целосна заштитна Ковид-19 опрема, со цел да присуствува на седницата на која е предвидено да се усвојат законите за петтиот пакет финансиски мерки.

–Во сите цивилизирани парламенти во Европа и нашиот регион веќе се работи на онлајн седници во различни форми. Дури и Европскиот парламент со преку 800 пратеници е целосно дигитализиран со онлајн заседанија на комитетите, на пленумот и со онлајн гласање. Тоа го направија сите затоа што е насушна потреба и човечки пристап во услови на долготрајна пандемија која ги засега сите, пишува Маричиќ.

Министерот Маричиќ ја обвини опозицијата дека го спречува собранискиот Деловник, со цел да се овозможи онлајн присуство на пратеници позитивни на вирусот и се радуваат на секој нов заразен пратеник од парламентарното мнозинство зашто тогаш, како што вели тој настапуваат со нивната точка „играчки со кворумот“.

-Практично оние заради кои тешко функционира Собранието го обвинуваат мнозинството за нефункционалност. Но, некои пратеници не заборавиле зошто се избрани. Бисера и многу други и во вакви тешки услови не забораваат дека се таму за да им служат на граѓаните и да носат одлуки во нивна полза и во тешко време. Пратениците на опозицијата пак мислат дека се таму за да блокираат, бојкотираат, трошат ресурси бесцелно само за лични и партиски цели (зашто само со блокади и бојкоти се чувствуваат важни немајќи да понудат никаква идеја и политика за граѓаните), пишува Бојан Маричиќ.

Continue Reading

Инфо +

Доколку и по ова не падне владата, Македонците не заслужуваат да имаат држава

Published

on

Лука Андраши, хрватски експерт кој работи на проект на ЕУ кој врши мониторинг на работата на високи државни службеници во Македонија денешните настани во Собранието ги нарече скандалозни, злосторнички и масакар на човековите права.

Тој истакна дека доколку и поле ова не падне владата, македонскиот народ не заслужува држава. 

Continue Reading

Инфо +

Дали Апасиев ќе тужи за биолошки тероризам според најавата ако дојдат заразени пратеници на седница?

Published

on

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев уште вчера по најавата на власта дека ако не се обезбеди кворум за гласање на седниците во Собрание, заразените пратеници од власта ќе дојдат со скафандери, напиша дека во таков случај ќе поднесе кривични пријави.

-Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници од карантин на пленарна седница, ќе попие кривична пријава за БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ и некој ќе си го крка, фино-лепо, по падот на Режимот, напиша вчера Апасиев на Фејсбук.

Пратеничка на СДСМ која е една од тројцата заразени пратеници од мнозинството, денеска објави фотографија со заштитна опрема и напиша дека иако е заразена оди во Собрание за да учествува на седниците и да се донесат антикризните мерки. Дали Апасиев навистина ќе тужи за биолошки тероризам!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: