Connect with us

Инфо +

Војник на АРМ со говор на омраза на верска основа, ќе „cечел kаури“

Published

on

Повеќе извори на социјалните мрежи два дена објавуваат информација за припадник на АРМ кој во повеќе наврати шири говор на омраза на верска основа и ги напаѓа САД и Израел.

“Дали и колку верските поглавари се замешани во оваа каша ќе оставиме на новинарите да истражат прво ако смеат, а второ ако не им е страв. Посебно се апелира до новинарите од исламска вероисповед кои го говорат албанскиот јазик да дадат свој голем придонес во осветлување на оваа хаварија. Ако никој не помрдне со прст изгледа ние ќе мора и оваа работа да ја завршиме”, пишува во една од објавите која не ја објавуваме целосно поради наведување на лични информации за војникот на АРМ.

Во најмалку три различни постови на различни платформи се објавуваат фотографии од негови пораки кои можат да се третираат како говор на омраза.

“Господинов јавно и дирекно се заканува кон Република Израел и кон САД. Која му е потребата? Што Израел му има направено на овој македонски државјанин?

На 27 април 2014 војникот објавува статус на кој вели: “Ова е командант Самидин Џезаири – страв и трепет за словените! Само тој знаеше како треба да се справуваш со словените, не како денешниве команданти кои се многу меки. СТОП на гласањето во Студеничани!”, пишува во врска со војникот на АРМ кој го објавил овој статус на 12 октомври 2015.

Во статусот од 21 август 2020 војникот цитира песна која може да се доживее како говор на омраза на верска основа: “Хусеин мажот само што дојде од војска, отиде во домот и ја изеде шакицата и го сечеше еден “каур”!

Дел од муслиманите во Македонија православните ги нарекуваат со погрдно име “Каури”.

Во друг негов фб статус од 10 декември 2013 кој потоа го преобјавува на истата дата но во 2017 вели: “Да знаат Израел и Америка дека во срцето на муслиманот стравот нема место. Не сме малку! Ние сме милјарда! Кој дига глава ќе го симнеме од мапа”!

Објавувачите на информациите за војникот на АРМ од македонските власти бараат да ги проверат наводите за лицето со цел да се избегне инцидент.

Скандалите со враќањето на македонските одбрамбени претставници од седиштето на НАТО откако не ја минаа проверката и не добија безбедносни сертификати даваат основан сомнеж дека не сите припадници на АРМ се соодветно проверени – пишува Експрес мк.

Реакции има за ова и насоцијалните мрежи:

Continue Reading

Инфо +

Доколку и по ова не падне владата, Македонците не заслужуваат да имаат држава

Published

on

Лука Андраши, хрватски експерт кој работи на проект на ЕУ кој врши мониторинг на работата на високи државни службеници во Македонија денешните настани во Собранието ги нарече скандалозни, злосторнички и масакар на човековите права.

Тој истакна дека доколку и поле ова не падне владата, македонскиот народ не заслужува држава. 

Continue Reading

Инфо +

Дали Апасиев ќе тужи за биолошки тероризам според најавата ако дојдат заразени пратеници на седница?

Published

on

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев уште вчера по најавата на власта дека ако не се обезбеди кворум за гласање на седниците во Собрание, заразените пратеници од власта ќе дојдат со скафандери, напиша дека во таков случај ќе поднесе кривични пријави.

-Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници од карантин на пленарна седница, ќе попие кривична пријава за БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ и некој ќе си го крка, фино-лепо, по падот на Режимот, напиша вчера Апасиев на Фејсбук.

Пратеничка на СДСМ која е една од тројцата заразени пратеници од мнозинството, денеска објави фотографија со заштитна опрема и напиша дека иако е заразена оди во Собрание за да учествува на седниците и да се донесат антикризните мерки. Дали Апасиев навистина ќе тужи за биолошки тероризам!

Continue Reading

Инфо +

Пратеничката Стојчевска и покрај тоа што е кривично дело со скафандер во Собрание!

Published

on

Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги усвоиме законите кои обезбедуваат финансиска помош за илјадници граѓани и компании.

Пратеничката на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска на својот профил на фејсбук објави дека со целосна заштита Ковид ќе пристигне во Собранието за да учествува на денешната седница.

🗣 Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги усвоиме законите кои обезбедуваат финансиска помош за илјадници граѓани и компании.

Позитивна сум на КОВИД-19, но добро се чувствувам, со силна одлучност денес да победи народот.

Нема да дозволиме уцени! Мојата должност како пратеничка е постојана и благородна. И здрава и болна, имам обврска да направам сѐ граѓаните да ја добијат помошта која Владата ја обезбеди за нив.

🗣 Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги…

Posted by Бисера Костадиновска Стојчевска on Sunday, April 18, 2021

Напиша пратеничката и излезе во скафандер и покрај тоа што е кривично дело според Член 206 од Кривичниот закон.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: