Connect with us

Инфо +

НОВ СВЕДОК? Таа беше девојка на Веља Невоља, а работите што полицијата ги најде кај неа беа од вознемирувачка содржина

Published

on

Против неа е поднесена кривична пријава и таа е осомничена дека е член на групата Беливук. Оваа банда се осомничена за кривични дела киднапирања, брутално убиство, трговија со дрога, поседување арсенал на оружје, како и перење пари.

После апсењето на Вељко Беливук и неговиот криминален клан, осомничената М.Р., која шест години му била девојка на Беливук се согласила да соработува со истражителите, дознава српски Курир.

  • М.Р. има статус на осомничен и е под истрага. Од неа полицијата запленила пет телефони, лаптопи и биле испратени на вештачење. Се сомнева дека не учествувала во ликвидациите, но дека имала улога во прикривање на паричните текови и перењето пари – вели извор близок до истрагата.

Тој открива дека еден од петте телефони бил пронајден со еден криптиран, за тајна комуникација:

Истражителите беа шокирани кога и влегоа во нејзините телефони. Во нив биле пронајдени гадни снимки и фотографии, од кои неколку покажуваат мртви и осакатени лица чие убиство се сомнева во криминалната група на Беливук. Освен доказите за злосторството, во нејзините телефони се пронајдени и други важни докази, како и пораките што ги разменила со Веjко Беливук.

Според него, М.Р. била вработена во позната белградска компанија и била изненадена од апсењето. Полицијата, додава тој, детално го претресе нејзиниот изнајмен стан во луксузен комплекс во Нов Белград.

М.Р и Белилук наводно се запознале пред шест години и биле во врска додека тој бил во притвор за убиството на Властимир Милошевиќ, за што судот го ослободи. Поминаа многу време заедно и таа беше поучена за сè што направи, каде се пресели и кого го виде, таа отиде во бункерот на стадионот „Партизан“, но и на други места каде што се виделе – открива изворот и наведува дека строго ги воделе броевите да не ја напуштаат земјата заедно, за да не бидат регистрирани.

Таа веднаш се согласи да соработува со истражителите. Таа призна каква врска имала со Беливук и покажа подготвеност да разговара за сè што знае. Таа дури ги дала и кодовите за четири телефони, но не и за петтиот – открива извор од истрагата.

Според него, не е исклучена можноста таа да добие привилегиран статус – пишуваат српските медиуми.

Инфо +

Двојни стандарди на Мaричиќ: Кога обичните луѓе пpeкpшуваат кapaнтин, 2000 евра kaзна, кога СДСМ го прави тоа, се нарекува херојски чин

Published

on

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска која е позитивна на коронавирусот, а во Собранието се појави во целосна заштитна Ковид-19 опрема, со цел да присуствува на седницата на која е предвидено да се усвојат законите за петтиот пакет финансиски мерки.

–Во сите цивилизирани парламенти во Европа и нашиот регион веќе се работи на онлајн седници во различни форми. Дури и Европскиот парламент со преку 800 пратеници е целосно дигитализиран со онлајн заседанија на комитетите, на пленумот и со онлајн гласање. Тоа го направија сите затоа што е насушна потреба и човечки пристап во услови на долготрајна пандемија која ги засега сите, пишува Маричиќ.

Министерот Маричиќ ја обвини опозицијата дека го спречува собранискиот Деловник, со цел да се овозможи онлајн присуство на пратеници позитивни на вирусот и се радуваат на секој нов заразен пратеник од парламентарното мнозинство зашто тогаш, како што вели тој настапуваат со нивната точка „играчки со кворумот“.

-Практично оние заради кои тешко функционира Собранието го обвинуваат мнозинството за нефункционалност. Но, некои пратеници не заборавиле зошто се избрани. Бисера и многу други и во вакви тешки услови не забораваат дека се таму за да им служат на граѓаните и да носат одлуки во нивна полза и во тешко време. Пратениците на опозицијата пак мислат дека се таму за да блокираат, бојкотираат, трошат ресурси бесцелно само за лични и партиски цели (зашто само со блокади и бојкоти се чувствуваат важни немајќи да понудат никаква идеја и политика за граѓаните), пишува Бојан Маричиќ.

Continue Reading

Инфо +

Доколку и по ова не падне владата, Македонците не заслужуваат да имаат држава

Published

on

Лука Андраши, хрватски експерт кој работи на проект на ЕУ кој врши мониторинг на работата на високи државни службеници во Македонија денешните настани во Собранието ги нарече скандалозни, злосторнички и масакар на човековите права.

Тој истакна дека доколку и поле ова не падне владата, македонскиот народ не заслужува држава. 

Continue Reading

Инфо +

Дали Апасиев ќе тужи за биолошки тероризам според најавата ако дојдат заразени пратеници на седница?

Published

on

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев уште вчера по најавата на власта дека ако не се обезбеди кворум за гласање на седниците во Собрание, заразените пратеници од власта ќе дојдат со скафандери, напиша дека во таков случај ќе поднесе кривични пријави.

-Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници од карантин на пленарна седница, ќе попие кривична пријава за БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ и некој ќе си го крка, фино-лепо, по падот на Режимот, напиша вчера Апасиев на Фејсбук.

Пратеничка на СДСМ која е една од тројцата заразени пратеници од мнозинството, денеска објави фотографија со заштитна опрема и напиша дека иако е заразена оди во Собрание за да учествува на седниците и да се донесат антикризните мерки. Дали Апасиев навистина ќе тужи за биолошки тероризам!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: