Connect with us

COVID 19

Антиваксери одбиваат да примаат вакцини и вртат оро во сред Белград

Published

on

ПОВТОРНО И ПОВТОРНО, НЕ САКААТ ДА ПРИМАТ ВАКЦИНА ВО ЦЕНТАРОТ НА БЕЛГРАД! Што не е во ред со вас луѓе?! Погледнете ги сцените на споменикот на Стефан Немања! – е насловот на српски Информер.


Анти-вакцините, десничарите, анти-мигрантите се собраа повторно на едно место, и ќе видиме колку ќе не чини тоа – прашува Информер.

Група граѓани кои се противат на мерките воведени против вирусот корона денеска повторно се собраа во центарот на Белград, а како што беше објавено на социјалните мрежи, тие повторно одиграа круг околу споменикот на Стефан Немања.

На денот кога имаме 38 мртви и повеќе од 4000 мртви, оваа група на луѓе повторно одлучи да протестира против здравиот разум, притоа не почитувајќи никакви епидемиолошки мерки.

Уште еднаш, тие го одиграа кругот Ушице на плоштадот Сава и уште еднаш плукнаа во лицето на сите лекари, лекари, медицински сестри и сите што се борат за здравјето и животот на луѓето 24 часа на ден. И за време на протестната прошетка, тие шетаа по улиците без маска и без растојание. Инаку, на протестот, меѓу другото, одржа говор и разрешениот монах Антонија Давидовиќ, кој беше во првите редови за време на протестот летово – пренесува српскиот медиум.

COVID 19

Еве што се случува со девојката која ПРИМИ ШЕСТ ДОЗИ НА „ФАЈЗЕР“ ОДЕДНАШ

Published

on

26-годишната девојка од Тоскана, која по грешка прими шест дози од вакцината „Фајзер“, станала првиот и досега единствен случај во светот.

Такво нешто, имено, не се случило ни за време на експерименталните фази на тестирање на вакцините. Станува збор за практикант по психологија во здравствената установа „Тоскана Норд Овест“, која беше вакцинирана во неделата.

Според странските медиуми таа е пуштена утрово од болницата во која се следи нејзината состојба.

Лекарите рекле дека нема други последици освен типичните симптоми што можат да се појават по секоја вакцина, како што се треска, болка во коските и болка во раката.

Девојката е пуштена дома, иако нејзиното здравје ќе се следи во следните шест месеци, па затоа ќе мора да проверува секоја недела.

Антонела Винсенти, директор на одделот за заразни болести во болницата „Ноа“ во Маса, рече дека сè уште не е можно да се каже какво влијание ќе предизвика ова предозирање врз имунитетниот систем на девојчето.

„Сè уште не знаеме дали ќе биде потребна втора доза од вакцината или ќе се третира како личност која не примила ниту една доза, што е скоро извесно “, вели Антонела Винченти.

Здравствената установа „Тоскана Норд Овест“ на прес-конференцијата изјави дека е отворена истрага за овој случај.

„Не сакаме да уништиме ничиј живот. Тоа е човечка грешка, ќерка ми е добро, иако се плашиме, бидејќи никој не може да ни каже што ќе се случи со нејзиното тело во иднина”, изјави мајката на девојката од Тоскана.

Сличен случај се случи и во Израел, кога медицински работник прими пет дози вакцина „Фајзер“.

Continue Reading

COVID 19

На 14 мај ќе стигнат 38.400 вакцини од „Астра Зенека“, обезбедени преку Ковакс

Published

on

Скопје, 11 мај 2021 (МИА) – Добивме уште една добра вест од УНИЦЕФ попладнево. На 14 месецов ќе стигне втората пратка вакцини што ги обезбедивме преку КОВАКС механизмот и ќе ни бидат испорачани 38.400 вакцини од производителот „Астра Зенека“, објави попладнево министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил .

Вакцини, посочува министерот, ќе продолжат да пристигнуваат во следниот период.

-Апелирам сите граѓани да се пријават за вакцинција на www.vakcinacija.mk , напиша Филипче.

Continue Reading

COVID 19

Убава вест: Конечно имаме град без ниту еден активен случај на коронавирус!

Published

on

Убав Твит на денот :

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: