Connect with us

Инфо +

Добил отказ од Телеком поради кражба, 30 ДЕНА ПОТОА ГО ВРАБОТИЛЕ ВО МВР

Published

on

Како што дознава редакцијата Охридскај, лицето В.С. кој пред 30 денови добил моментален отказ од Македонски Телеком за проневера, кражба на пари од претплатници, и составување на фалсификувани дупли договори со корисници на мобилни услуги и договори за Магенда, со што оштетил над 80 жители на Општина Ресен, на кој им стигнале да плаќаат рати на Макeдонски Телеком за производи кој истите ги имале платено во готово, додека лицето В.С. како службено лице во Македонски Телеком, составувало нови договори во кои вметнувал лажна содржина, со што го оштетил Македoнски Телеком и граѓани на Општина Ресен за износ од над 30.000 евра.

Само 5 дена по добиениот отказ од Македoнски Телеком, лицето В.С. од Ресен, без претходен оглас експресно е вработено во МВР на РМ во сектор Правна Служба при МВР на РМ, од каде по задолжителните проверки кој ги спроведува АНБ, треба да биде префрлен во одделот за Организиран Криминал при МВР на РМ!?

Ресенчани бесни, сатирично коментираат, кој подобро ќе го знаe организираниот криминал од лице кое веќе се докажало во криминалот, ние ќе му ги плаќаме криминалите, тој ќе не гони, до кај стигнавме?, коментираат граѓаните на Ресен.

Незадоволство и помеѓу членовите на ОО СДСМ во Ресен, сите се прашуваат како е возможно вакво вработување!!!Останува МВР на РМ да излезе со официјално соопштение, како е можно лицето В.С. наместо пред лицето на правдата, да се појави како вработено лице во МВР?

Continue Reading

Инфо +

Двојни стандарди на Мaричиќ: Кога обичните луѓе пpeкpшуваат кapaнтин, 2000 евра kaзна, кога СДСМ го прави тоа, се нарекува херојски чин

Published

on

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска која е позитивна на коронавирусот, а во Собранието се појави во целосна заштитна Ковид-19 опрема, со цел да присуствува на седницата на која е предвидено да се усвојат законите за петтиот пакет финансиски мерки.

–Во сите цивилизирани парламенти во Европа и нашиот регион веќе се работи на онлајн седници во различни форми. Дури и Европскиот парламент со преку 800 пратеници е целосно дигитализиран со онлајн заседанија на комитетите, на пленумот и со онлајн гласање. Тоа го направија сите затоа што е насушна потреба и човечки пристап во услови на долготрајна пандемија која ги засега сите, пишува Маричиќ.

Министерот Маричиќ ја обвини опозицијата дека го спречува собранискиот Деловник, со цел да се овозможи онлајн присуство на пратеници позитивни на вирусот и се радуваат на секој нов заразен пратеник од парламентарното мнозинство зашто тогаш, како што вели тој настапуваат со нивната точка „играчки со кворумот“.

-Практично оние заради кои тешко функционира Собранието го обвинуваат мнозинството за нефункционалност. Но, некои пратеници не заборавиле зошто се избрани. Бисера и многу други и во вакви тешки услови не забораваат дека се таму за да им служат на граѓаните и да носат одлуки во нивна полза и во тешко време. Пратениците на опозицијата пак мислат дека се таму за да блокираат, бојкотираат, трошат ресурси бесцелно само за лични и партиски цели (зашто само со блокади и бојкоти се чувствуваат важни немајќи да понудат никаква идеја и политика за граѓаните), пишува Бојан Маричиќ.

Continue Reading

Инфо +

Доколку и по ова не падне владата, Македонците не заслужуваат да имаат држава

Published

on

Лука Андраши, хрватски експерт кој работи на проект на ЕУ кој врши мониторинг на работата на високи државни службеници во Македонија денешните настани во Собранието ги нарече скандалозни, злосторнички и масакар на човековите права.

Тој истакна дека доколку и поле ова не падне владата, македонскиот народ не заслужува држава. 

Continue Reading

Инфо +

Дали Апасиев ќе тужи за биолошки тероризам според најавата ако дојдат заразени пратеници на седница?

Published

on

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев уште вчера по најавата на власта дека ако не се обезбеди кворум за гласање на седниците во Собрание, заразените пратеници од власта ќе дојдат со скафандери, напиша дека во таков случај ќе поднесе кривични пријави.

-Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници од карантин на пленарна седница, ќе попие кривична пријава за БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ и некој ќе си го крка, фино-лепо, по падот на Режимот, напиша вчера Апасиев на Фејсбук.

Пратеничка на СДСМ која е една од тројцата заразени пратеници од мнозинството, денеска објави фотографија со заштитна опрема и напиша дека иако е заразена оди во Собрание за да учествува на седниците и да се донесат антикризните мерки. Дали Апасиев навистина ќе тужи за биолошки тероризам!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: