Connect with us

COVID 19

Пaнoвcки против фармацевстката индустрија: Астpa3eнека е нajбeзбедна вaкцина, ова што се случува е да не се ocмели никoj да paботи без пpoфит

Published

on

Од вакцините коишто ги има кај нас најмногу податоци за безбедност има за АстраЗенека и според мене е најбезбедна, бидејќи најмногу знаеме за неа, вели микробиолгот д-р Никола Пановски по секојдневните вести во светските, но и нашите медиуми за појава на тромбоза и смртни случаи по примањето на оваа оксфордска вакцина.

– За жал во јавноста најмногу и веруваат на кинеската вакцина за која ништо не знаеме, потоа доаѓа Спутник за која нешто знаеме, па потоа доаѓа АстраЗенека. Мене ми е нелогично за другите вакцини да не се зборува. Ако сте вакцинирале денеска 3 милиони луѓе, веројатно на некој од тие 3 милиони му дошол судниот ден и без да го боцнат да добие тромбоза или да умре. И кога тоа е мерено на 100 илјади, да речеме кај Фајзер е еден кома нешто, а кај АстраЗенека е еден процент(смртни случаи по примена вакцина). Но, таа смртност на еден на 100 илјади е иста и кај невакцинирани, така треба да се спореди и тромбозата. Што, кај Фајзер и Спутник нема тромбоза, зошто би немало кај Спутник кога и таа е направена со аденовирус исто како и АстраЗенека, изјави Пановски во гостувањето на Сител.

Тој изнесе и свое мислење дека ова што се случува со оваа вакцина која е најевтина и единствена направена без профит, е опомена никој да не се осмели во фармацевтската индустрија да не работи без профит.

-Мислам дека тука, еве ќе кажам можеби тешки зборови, иако не можам да тврдам , дека ова е последна опомена до секој, да не се осмели да работи во фармацевтската идустрија без профит. Тоа испадна дека е казниво дело. Во фармацевската индустрија е прво заработка, па после пациентот. Тоа лично сум го видел како директор на Фондот за здравствено осигурување. Кога сме преговарале да купиме некој лек кој чини милион евра годишно, а им треба на две дечиња кои имаат седум, а со него би живееле 70 години, ако не ќе умрат во тешки маки, нема тука сентименталност, тие така работат, вели Пановски.

Микробиологот не ја поддржува одлуката на Владата со АстраЗенека да не се вакцинираат лица под 60 години, но вели дека тоа е веројатно поради случајот со 28-годишната девојка која прими ваква вакцина во Србија и потоа доби тромбоза. Забележува еден парадокс, дека нашата НАТО армија ќе се вакцинира со руска вакцина Спутник. За да ја долови ефикасноста на вакцините спореди дека вчера Велика Британија и Македонија имаа ист број на починати лица, земји кои се далеку во бројот на жители, но и далеку во бројот на вакцини.

COVID 19

Кина ја одобри Синофарм за деца постари од три години!

Published

on

акцината на кинеската компанија Синофарм против коронавирусот, направена во институтот за биолошки производи во Пекинг, добила одобрување за употреба за деца на возраст од 3 до 17 години во Кина.Можеби ќе ве интересира

Информацијата на прес-конференција ја соопштил Шао Јиминг, истражувач во кинескиот Центар за контрола и превенција на болести.

Кина досега искористила вкупно 845,3 милиони вакцини.

Continue Reading

COVID 19

(Видео) Вест која пpeдизвика потрес: Светските лидери знаеле за можноста виpycот да е излезен од лабоpаторија

Published

on

Извештајот на американското разузнавање кој се појави во медиумите во врска со потеклото на коронавирусот „крена прашина“ во светската јавност.

Во документот се наведува дека коронавирусот „избегал“ од Институтот за вирусологија во кинескиот град Вухан.

Кина остро ги негираше обвинувањата, а Скот Готлиб, поранешниот шеф на Администрацијата за храна и лекови, неодамна додаде дополнително гориво на огнот. Тој во изјава за медиумите рече дека еден од водечките американски епидемиолози, д-р Ентони Фаучи, не ја отфрлил хипотезата дека коронавирусот „избегал“ од лабораторијата.

Готлиб истакнува дека Фаучи ги запозна светските лидери со хипотезата за бегството на оваа инфекција од лабораторијата во Вухан минатата година, бидејќи тој беше на состанокот на Светското здравствено собрание. Потоа тој призна дека вирусот изгледал „невообичаен“, откри Готлиб, како што пренесе „Спутник“.

Continue Reading

COVID 19

Индиски сој на Ковид-19 детектиран во Македонија

Published

on

Министерството за здравство информира дека минатата недела кај еден пациент кој е хоспитализиран во приватна болница, е детектирано присуство на „индиски“ сој на вирусот СарсКов2.

Според епидемиолошката анкета која ја направила болницата, пацинетот се вратил од Ирак, каде претходно 10 дена бил болен и хоспиталзиран, кога се вратил во земјава, веднаш со посебно санитетско возило бил пренесен во болницата.

Состојбата на пациентот е стабилна и овој пациент не е знак за ризик.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: