Connect with us

COVID 19

Текcac ренџери со 40 000 гледачи полн стадион ја почнаа сезоната (Видео)

Published

on

Во САД се одигра првиот настан пред полни трибини од почетокот на пандемијата.

Во Тексас на безбол мечот помеѓу Тексас Ренџерс и Торонто Блу џејс присуствуваа 40.000 гледачи.

Причина за ваквата слика која недостасуваше на спортските терени е имунизацијата на големиот број жители во државата Тексас.

COVID 19

Денеска за прв пат од септември 2020 во земјава нема починат од Ковид 19!

Published

on

Денеска за прв пат од септември 2020 земјава не регистрира жртви од ковид 19. Министерството за здравство го опишува ова како триумф над битката со вирусот и како надеж за подобрување на епидемиолошката слика.

Во извештајот на Министерството се наведува дека во последните 24 часа се регистрирани осум нови случаи на корона вирус, од извршени 3068 тестови. Девет лица се излекувани.

Од почетокот на пандемијата, во нашата земја се регистрирани 155.536 заразени лица. Од нив, 149.628 се опоравиле, додека 5.471 починале. Во моментов бројот на активни случаи е 437.

Continue Reading

COVID 19

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Published

on

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од 12 до 15 години.

Агенцијата ја разгледа измената на лиценцата за вакцината на ‘Фајзер’ и откако потврди дека се исполнети сите законски услови, и пред сѐ, дека се исполнети највисоките професионални критериуми поврзани со безбедноста и ефикасноста, заклучи дека оваа вакцина може да се користи кај население на возраст од 12 до 15 години во Србија, јавија српските медиуми.

Како што е наведено, експертите строго ги контролирале сите научни податоци од клиничките испитувања спроведени од производителот во други земји.

Continue Reading

COVID 19

Кина ја одобри Синофарм за деца постари од три години!

Published

on

акцината на кинеската компанија Синофарм против коронавирусот, направена во институтот за биолошки производи во Пекинг, добила одобрување за употреба за деца на возраст од 3 до 17 години во Кина.Можеби ќе ве интересира

Информацијата на прес-конференција ја соопштил Шао Јиминг, истражувач во кинескиот Центар за контрола и превенција на болести.

Кина досега искористила вкупно 845,3 милиони вакцини.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: