Connect with us

Инфо +

Кај нас на четири дена паѓа по еден авион со 200 патници, по 50 луѓе дневно умираат, Одговорност нема!

Published

on

Актерот Сашо Тасевски ѝ ги наброи сите гревови од последно време на „баграта социјалдемократска“, како што ја опиша.

„Ај вака, пошо баграва социјалдемократска ме влече за јазик.Они истражувале, а ние сме збореле глупости. Што ќе истражувате?

Вода во очи немате. Немало понеспособна и полоша влада во историјата на Македонија од оваа. Некаде ќе падне авион со 200 патници од икс причини, па одма имаш оставки од директорот на контролата за летање, од министерот за транспорт, од шефот на контролорите од овој од оној.

Е сега, кај нас секој четири дена паѓа по еден авион со 200 патници. По 50 луѓе дневно умираат од ковид. Одговорност нема. Ги истраживте ова?

Во ек на умирање од ковид, власта сакаше да договара проценти со Кинезите за вакцини. Кинезите ги откачија и авансот им го вратија, зашто за таа работа во Кина те стрелаат. Кај нас никој за тоа не понесе одговорност. Ова дали го истражувате, а?

Пука невиден скандал дека за време на оваа власт на СДСМ, се делеле пасоши преку полицијата на најмоќни нарко дилери од Балканот. Ова го истраживте? Или треба да ви веруваме на онаа глупост дека во вмровско време се давани. Што криевте до сега ако ги давале вмровците? Инфантилни сте до имбецилност кога се браните.

И најпосле, истражувале зошто ниту една институција не мрднала со прст да го спаси колабираниот Златко на планината. Што има да се истражува?

Растур систем. Овој не му јавил на оној, па тој третиот не знаел. Е такви ви се институциите и луѓето кои власта на, СДСМ ги поставила на раководни позиции. Не сме ние криви и бабите наши. Туку власта. Тоа истражете го, смрдежи едни. Зашто утре ќе му дојде ред на некој од нас за умирачка поради вашиот дилетантизам и јавашлук. Ова да го истражите“, порача Тасевски.

Инфо +

Двојни стандарди на Мaричиќ: Кога обичните луѓе пpeкpшуваат кapaнтин, 2000 евра kaзна, кога СДСМ го прави тоа, се нарекува херојски чин

Published

on

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска која е позитивна на коронавирусот, а во Собранието се појави во целосна заштитна Ковид-19 опрема, со цел да присуствува на седницата на која е предвидено да се усвојат законите за петтиот пакет финансиски мерки.

–Во сите цивилизирани парламенти во Европа и нашиот регион веќе се работи на онлајн седници во различни форми. Дури и Европскиот парламент со преку 800 пратеници е целосно дигитализиран со онлајн заседанија на комитетите, на пленумот и со онлајн гласање. Тоа го направија сите затоа што е насушна потреба и човечки пристап во услови на долготрајна пандемија која ги засега сите, пишува Маричиќ.

Министерот Маричиќ ја обвини опозицијата дека го спречува собранискиот Деловник, со цел да се овозможи онлајн присуство на пратеници позитивни на вирусот и се радуваат на секој нов заразен пратеник од парламентарното мнозинство зашто тогаш, како што вели тој настапуваат со нивната точка „играчки со кворумот“.

-Практично оние заради кои тешко функционира Собранието го обвинуваат мнозинството за нефункционалност. Но, некои пратеници не заборавиле зошто се избрани. Бисера и многу други и во вакви тешки услови не забораваат дека се таму за да им служат на граѓаните и да носат одлуки во нивна полза и во тешко време. Пратениците на опозицијата пак мислат дека се таму за да блокираат, бојкотираат, трошат ресурси бесцелно само за лични и партиски цели (зашто само со блокади и бојкоти се чувствуваат важни немајќи да понудат никаква идеја и политика за граѓаните), пишува Бојан Маричиќ.

Continue Reading

Инфо +

Доколку и по ова не падне владата, Македонците не заслужуваат да имаат држава

Published

on

Лука Андраши, хрватски експерт кој работи на проект на ЕУ кој врши мониторинг на работата на високи државни службеници во Македонија денешните настани во Собранието ги нарече скандалозни, злосторнички и масакар на човековите права.

Тој истакна дека доколку и поле ова не падне владата, македонскиот народ не заслужува држава. 

Continue Reading

Инфо +

Дали Апасиев ќе тужи за биолошки тероризам според најавата ако дојдат заразени пратеници на седница?

Published

on

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев уште вчера по најавата на власта дека ако не се обезбеди кворум за гласање на седниците во Собрание, заразените пратеници од власта ќе дојдат со скафандери, напиша дека во таков случај ќе поднесе кривични пријави.

-Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници од карантин на пленарна седница, ќе попие кривична пријава за БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ и некој ќе си го крка, фино-лепо, по падот на Режимот, напиша вчера Апасиев на Фејсбук.

Пратеничка на СДСМ која е една од тројцата заразени пратеници од мнозинството, денеска објави фотографија со заштитна опрема и напиша дека иако е заразена оди во Собрание за да учествува на седниците и да се донесат антикризните мерки. Дали Апасиев навистина ќе тужи за биолошки тероризам!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: