Connect with us

Приказни

Мајката на момчето чиј живот вредеше 17 динари: Ако умреше пред продавницата, дали ќе ме погледневте во очи!

Published

on

„Здраво, јас сум мајка на момче чиј живот минатата ноќ чинеше 17 динари. Дојдов да те погледнам во очи и да прашам дали можеше да ме погледнеш во очи денес ако умреше синоќа како куче пред твојата продавница?“

Ова е прашање што е за продавачите во продавницата „Подунавjeе“ во Башка Паланка кое го испрати Марија М. (39), чиј четиринаесетгодишен син М. С., кој страда од дијабетес, за малку ќе умрел кога се разболел затоа што не сакале да му дадат обична чоколадна банана за да му го зголемат шеќерот.

За трагедијата да биде поголема, продавачот дури удрил и друго болно дете, кое во паника, кога М.С. паднал на земја и почнал да се тресе, се обидел да му помогне.

Марија Миланов:

Во четвртокот вечерта ја работев втората смена, а мојот син излезе на прошетка. Тој секогаш го прави тоа после оброк, затоа што мора да биде физички активен поради дијабетес. Тој со себе зеде чоколадна лента и чоколадна банана, уред за мерење на шеќер во крвта и пенкало-инсулин. Во еден момент тој се согласи. Неговиот шеќер беше 3,2, а нормалните вредности се од четири до шест.

Ги изел и двете чоколади што ги имал со себе, но неговата состојба се влошила за пет минути. Неговиот шеќер во крвта падна на 1,9. Се тресел лошо и сите мускули му се грчеле. Пријателот кој бил со него се исплашил и испаничил. Заедно влегоа во таа продавница. Синот им рекол на продавачите, и маж и жена, дека има дијабетес, дека е болен и побара банана што му е потребна за да го зголеми нивото на шеќер во крвта. Тие го избркаа и му рекоа: „Ако немаш пари, излези“ – вели Марија за српски Курир.


Нозете на момчето го издале кога излегол од продавницата и тој паднал на бетонот. На последните атоми на сила им дал телефон и ги замолил да ја повикаат тетка му. Тој сакал да ја вознемири неговата мајка затоа што таа била на работа.

  • Другарот на мојот син повторно влегол во продавницата. Тој бил многу исплашен, не видел друго решение, па се обидел да украде банана. Трговецот му удри шлаканица и го избркал. Сестра ми дојде за пет минути. Таа го пронајде Михајло како лежи на бетонот и се грчи. Другарот него беше во солзи, плачеше. Синот беше буквално неколку секунди од сигурна смрт. Тој сè уште беше свесен, но можеше да падне во кома секоја секунда – вели Марија.

Фирмата вели дека започнала внатрешна истрага.

Компанијата „Подунавjeе“ а. г. на својата официјална веб-страница „изрази длабоко жалење и загриженост за немилиот настан“.

  • Организиравме внатрешна истрага, во која, покрај вработените, го вклучивме и семејството на момчето со желба што побрзо да го дознаеме текот на настаните и виновниците за да се преземат соодветни дисциплински мерки. Наша должност е да кажеме дека првите резултати покажаа дека немало физички контакт помеѓу нашиот вработен и момчето, како што првично беше објавено. Исто така, вработените трговци не биле свесни дека пред малопродажниот објект, имало момче на кое му било потребна помош, поради здравствената состојба.

Момчето М. С. се чувствувало подобро веднаш откако испило „Кока-кола“, нејзините сестри го одвеле дома и дури тогаш ја известиле што се случило.

  • Не ги затворив очите таа вечер, едвај чекав утрото да одам таму. Ги прашав дали може да ме погледнат во очи ако умре, а продавачот рече: „Веројатно не“. Тие исто така ми рекоа дека не знаат што е дијабетес и како би било некој да бара нешто секој ден, а јас им реков дека не мора да знаат што е дијабетес за да бидат луѓе. Па, тој не доаѓа, претпоставувам секој ден, детето се молело за крем банана да остане жив?! – вели Марија.

Сторија на Курир.рс.

Забава

Повторно се слушна ѕвончето на Детска клиника – малата Ана ја победи болеста ❤️

Published

on

Детската клиника не престанува да нè радува со прекрасни вести за малите борци, кои ја напуштаат клиниката како победници. 

Така и Ана, која покрај тешката болест со која се бореше, успешно го победи и коронавирусот. 

Таа вчера беше дочекана со аплауз од лекарите и медицинскиот персонал на клиниката, а како симбол на победата, заѕвони на ѕвончето, давајќи им сила и верба на сите останати пациенти во одделот. 

Нема поголема радост кога мајка си го гушка оздравеното дете ❤ особено ако станува збор за една опасница Ана, која како од шега отепа една Корона и една досадна малигна болест.Денеска сите на Универзитетска Клиника за детски болести потпевнуваа:

Браво Ана – браво Ана ” !

Епа, навистина браво Ана !

*видеото е објавено со дозвола на родител – пишува на нивната објава.

Continue Reading

Приказни

Се огласи сопругата на Апасиев: Моето дeте има 2,5 години и уште го дojaм и во jaвност

Published

on

Преку статус на својот фејсбук профил се огласи Тамара Јованов, сопруга на лидерот на Левица, Димитар Апасиев, каде напиша: Во државава, многу жени се противници на до ење на детето во јавност?! Не било убава глетка?! Дома да си седеле?! А не им пречат децата што пр осат на улица или ѓубр иштето расфрлано насекаде или исеченото зеленило и бетонот. За тоа, не коментираат. Тоа им е таман глетка?! А и не е толку чудно, кога ќе видиш дека мизогинијата во голем дел произлегува од нив. Со тој памет, добро е што и дотука сме стигнале ко држава! Пс. За таквите, поздрав од мене и моето дете – има 2,5 години и уште го до јам (и во јавност). Свртете глава ако не ви чини глетката!

Во државава, многу жени се противници на доење на детето во јавност?! Не било убава глетка?! Дома да си седеле?! А не…

Posted by Тамара Јованов on Wednesday, May 5, 2021

Continue Reading

Забава

Имам 90кг и фрштам со самодоверба, носам што сакам- Манекенка која не сака да ослабне

Published

on

Ешли Греам (33) е најпознатата плус сајз манекенка и важи за една од најубавите жени во светот.

Со нејзиниот пример, таа покажа дека е можно да се урнат предрасудите и со гордост може да каже дека е една од најзаслужните за фактот дека моделите за проширување плус големина започнуваат во модната индустрија.

Го имаше своето прво дете минатата година – нејзиниот син Исак, со години гласно зборува за самодовербата на жените и прифаќањето на сите нејзини маани и доблести, а неодамна во интервју за познат магазин се осврна борбата за нејзиното место под сонцето.

Ешли призна дека не било лесно постојано да се соочуваш со одбивање, но дека со текот на времето сфатила дека токму таа има сила да ги смени работите.

“Кога започнав да живеам во Њујорк и сакав да се откажам од моделот каде постојано ми велеа дека не сум доволно добар, се свртев кон мајка ми и и реков дека ќе се вратам во Небраска. Таа ми рече во тоа време да не се давам, затоа што мојот изглед може да промени нечиј живот. Тогаш не разбирав целосно што сакаше да каже со тоа, но сега знам. Моето тело го смени начинот на размислување на модната индустрија и ме научи дека можам да правам што сакам како сè додека правам работи што ме прават да се чувствувам добро и што носат позитивни промени “, вели Ешли.

Греам исто така посочува дека светот е полн со луѓе кои веруваат дека не се доволно добри и убави и дека вината за нив е да ја имаат и совршените, најчесто обработени фотографии на жени на социјалните мрежи. „Многу работи денес имаат врска со трансформацијата во нешто што дефинитивно не сте“, коментира таа.

Таа се осврна и на фактот дека живееме во свет кој е опседнат со етикетирање на другите.

“Секој сака да зборува за етикетирање и тоа е вистински сон затоа што живееме во генерација каде сите и се етикетирани. Време е конечно да се ослободиме од тоа и да започнеме да се однесуваме кон луѓето како што сакаме да се однесуваат кон нас. Звучи толку едноставно , но тешко е за многу луѓе да го разберат “, вели Греам.

Познатата убавица признава дека и денес има фрустрирачки разговори за нејзиниот физички изглед, исто како и на почетокот на нејзината кариера.

“Луѓето често ме прашуваат како успевам да пукнам со самодоверба и да коментирам за мојот стил на облекување. Само затоа што носам готов број 16 (американска големина), тежок повеќе од 90 килограми и пукам кампањи за долна облека не значи дека сакам постојано да зборувам за тоа што ми е потребно за да имам толку многу самодоверба. Да се ​​биде голема девојка не значи дека морам постојано да имам вакви разговори. За мене е малку шокантно бидејќи истите прашања не се поставуваат на потенки жени она што е во нас е нешто на што треба да работиме “, заклучува познатиот модел.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: