Connect with us

Приказни

„Цел работен век сме само бројки уморени, заборавени, не платени, во служба на секој систем и секогаш на фронтот!“

Published

on

Медицинската сестра Гоца Бешлиовска која го води Здружението на мед.сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „ЗА НАС“, со свое писание и видување за тоа како се третирани медицинските сестри и техничари кај нас:

„Уморени..заборавени само бројки броени, а никогаш на број -колку што треба!…. и така цел работен век… и секогаш така се’ до пензија ако ја дочекаш.

Никогаш не’ платени како што заслужуваме!!!

Сами се школуваме ..но никогаш! признаени ..секогаш омаловажени.

Тие што ве образуваат, на работа не ве признаваат. И се е кажано, но бадијала ..нема корист, но надеж има!

Можеби еден ден ке се освестиме да не! бидеме марионети во служба на секој систем!!И можеби тогаш на сцената ке бидеме и ние !

Медицинските сестри .Па можеби и нас ке не има дури и во наградените тимови..или пак ке бидеме достоинствено признаени за нашата работа.А засега, и сега!…сме само на Фронтот!само бројки недоволни.

До тогаш барем меѓусебно почитувај се, толку барем може да направиме за себе!!!,а најмногу за нашите колеги во ковид центрите ….кои немаат време за сликање,а и мора да го свртат грбот за да им го видиме лицето…односно им го прочитаме името.

Срдечно до сестринството“ – напиша на Фејсбук сестра Бешлиовска.

Уморени..заборавени само бројки броени , а никогаш на број -колку што треба!…. и така цел работен век… и секогаш…

Posted by Goca Beshliovska on Thursday, April 15, 2021

Забава

Повторно се слушна ѕвончето на Детска клиника – малата Ана ја победи болеста ❤️

Published

on

Детската клиника не престанува да нè радува со прекрасни вести за малите борци, кои ја напуштаат клиниката како победници. 

Така и Ана, која покрај тешката болест со која се бореше, успешно го победи и коронавирусот. 

Таа вчера беше дочекана со аплауз од лекарите и медицинскиот персонал на клиниката, а како симбол на победата, заѕвони на ѕвончето, давајќи им сила и верба на сите останати пациенти во одделот. 

Нема поголема радост кога мајка си го гушка оздравеното дете ❤ особено ако станува збор за една опасница Ана, која како од шега отепа една Корона и една досадна малигна болест.Денеска сите на Универзитетска Клиника за детски болести потпевнуваа:

Браво Ана – браво Ана ” !

Епа, навистина браво Ана !

*видеото е објавено со дозвола на родител – пишува на нивната објава.

Continue Reading

Приказни

Се огласи сопругата на Апасиев: Моето дeте има 2,5 години и уште го дojaм и во jaвност

Published

on

Преку статус на својот фејсбук профил се огласи Тамара Јованов, сопруга на лидерот на Левица, Димитар Апасиев, каде напиша: Во државава, многу жени се противници на до ење на детето во јавност?! Не било убава глетка?! Дома да си седеле?! А не им пречат децата што пр осат на улица или ѓубр иштето расфрлано насекаде или исеченото зеленило и бетонот. За тоа, не коментираат. Тоа им е таман глетка?! А и не е толку чудно, кога ќе видиш дека мизогинијата во голем дел произлегува од нив. Со тој памет, добро е што и дотука сме стигнале ко држава! Пс. За таквите, поздрав од мене и моето дете – има 2,5 години и уште го до јам (и во јавност). Свртете глава ако не ви чини глетката!

Во државава, многу жени се противници на доење на детето во јавност?! Не било убава глетка?! Дома да си седеле?! А не…

Posted by Тамара Јованов on Wednesday, May 5, 2021

Continue Reading

Забава

Имам 90кг и фрштам со самодоверба, носам што сакам- Манекенка која не сака да ослабне

Published

on

Ешли Греам (33) е најпознатата плус сајз манекенка и важи за една од најубавите жени во светот.

Со нејзиниот пример, таа покажа дека е можно да се урнат предрасудите и со гордост може да каже дека е една од најзаслужните за фактот дека моделите за проширување плус големина започнуваат во модната индустрија.

Го имаше своето прво дете минатата година – нејзиниот син Исак, со години гласно зборува за самодовербата на жените и прифаќањето на сите нејзини маани и доблести, а неодамна во интервју за познат магазин се осврна борбата за нејзиното место под сонцето.

Ешли призна дека не било лесно постојано да се соочуваш со одбивање, но дека со текот на времето сфатила дека токму таа има сила да ги смени работите.

“Кога започнав да живеам во Њујорк и сакав да се откажам од моделот каде постојано ми велеа дека не сум доволно добар, се свртев кон мајка ми и и реков дека ќе се вратам во Небраска. Таа ми рече во тоа време да не се давам, затоа што мојот изглед може да промени нечиј живот. Тогаш не разбирав целосно што сакаше да каже со тоа, но сега знам. Моето тело го смени начинот на размислување на модната индустрија и ме научи дека можам да правам што сакам како сè додека правам работи што ме прават да се чувствувам добро и што носат позитивни промени “, вели Ешли.

Греам исто така посочува дека светот е полн со луѓе кои веруваат дека не се доволно добри и убави и дека вината за нив е да ја имаат и совршените, најчесто обработени фотографии на жени на социјалните мрежи. „Многу работи денес имаат врска со трансформацијата во нешто што дефинитивно не сте“, коментира таа.

Таа се осврна и на фактот дека живееме во свет кој е опседнат со етикетирање на другите.

“Секој сака да зборува за етикетирање и тоа е вистински сон затоа што живееме во генерација каде сите и се етикетирани. Време е конечно да се ослободиме од тоа и да започнеме да се однесуваме кон луѓето како што сакаме да се однесуваат кон нас. Звучи толку едноставно , но тешко е за многу луѓе да го разберат “, вели Греам.

Познатата убавица признава дека и денес има фрустрирачки разговори за нејзиниот физички изглед, исто како и на почетокот на нејзината кариера.

“Луѓето често ме прашуваат како успевам да пукнам со самодоверба и да коментирам за мојот стил на облекување. Само затоа што носам готов број 16 (американска големина), тежок повеќе од 90 килограми и пукам кампањи за долна облека не значи дека сакам постојано да зборувам за тоа што ми е потребно за да имам толку многу самодоверба. Да се ​​биде голема девојка не значи дека морам постојано да имам вакви разговори. За мене е малку шокантно бидејќи истите прашања не се поставуваат на потенки жени она што е во нас е нешто на што треба да работиме “, заклучува познатиот модел.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: