Connect with us

Инфо +

Тајни повици од затвор: Кланот Беливук по телефон од затвор чисти докази, се заканува и рекетира

Published

on

Откривањето на мобилниот телефон на Марко Миjковиќ, друг човек на криминалната организација, во Централниот комитет покажа како уценувале познати личности како Тамара Đуриќ, Јелена Круниќ, Раде Петровиќ, Кими …

Мобилен телефон со големина на запалка што стражарите го пронајдоа во Централниот затвор, во ќелијата на Марко Миjковиќ, десна рака на Веjко Беливук, ќе биде испратен на вештачење за да утврди дали се користел за закана за сведоци, наводни должници, водачи на други лица навивачки фракции, но и јавни личности!

Миjковиќ е во притвор од 4 февруари, кога беше уапсен со Беливук, наречен Веља Невоља, како организатор на позната криминална група осомничена за убиство, киднапирање, перење пари и трговија со дрога!

Ја менувал бојата на гласот

  • Се проверува кога телефонот бил донесен во Централниот затвор и на кој начин, како и колку долго го користел Миjковиќ. Ќе биде особено интересно да дознаете кога ги повикал сите од овој телефон. Се сомнева дека Миjковиќ управувал и со кланот зад решетки, чистел докази, рекетирал, уценувал и заплашувал луѓе, давал упатства на членови кои не биле уапсени, добивал информации за тоа што се случува надвор – вели соговорникот на Курир.рс.

Овој телефон чини околу 2.000 динари Мобилен телефон што го користат затворениците
ОВОЈ ТЕЛЕФОН ТРОШОЦИ ОКОЛУ 2.000 ДИНАРИ МОБИЛНИ КОРИСТЕТЕ ЛИЧЕНИЦИ ФОТО:

Ovaj telefon  košta oko  2.000 dinara Mobilni koji koriste zatvorenici


Извор од Курир.рс открива дека тие исто така проверуваат дали заканите доаѓале од телефонот што бил пронајден во ќелијата за притвор.

  • Телефонскиот сигнал од ќелијата е регистриран бидејќи во затворот има локатори и бил извршен вонреден претрес. Мини телефонот е откриен во шише полно со сол, што му служело на импровизирана тежина на Миjковиќ. Овој телефон чини околу 2.000 динари и се полни со кабел преку ЛЦД телевизор. Тешко е да напишете пораки на тоа, но не е невозможно. Друга специфичност на овој телефон е тоа што има можност за промена на бојата на гласот – објаснува нашиот соговорник и додава дека не биле пронајдени телефони во ќелиите на уапсените членови на овој клан.

Како што неодамна објави Курир.рс, по апсењето на обете групи, нејзините членови продолжија да се закануваат и заплашуваат иако беа уапсени. Голем број на пораки, но и телефонски разговори во кои ги повикуваа луѓето да му ги вратат долговите на Велја, но и да не му го свртат грбот, беа објавени преку Инстаграм. Поранешната учесничка во реалното шоу Јелена Круниќ ги пријавила заканите во полиција.

  • Наводно, тие од неа барале да му се извинат на Беливук и да ги повлечат нејзините изјави во кои таа го нарекувала „Веjица Невоjица пи ****“ – потсетува соговорникот на Курир.рс.

Удрена е и старлетата Тамара Đуриќ, која и рекле да му го врати долгот од 200 евра на Беливук.

  • Сакам да те *бам тебе и твојот вереник, како еден, дали слушна? Кога ќе вратиш две глави кон Веља, сисо една, нели – нарачала старлетата.

Реализирани закани

Покана добил и водачот на една фракција на Партизан, Раде Петровиќ.

  • Кажи ми, имајќи предвид дека Веjaа сега е внатре, дали планираш да леташ малку или ќе се вратиш таму во дупката – праша човекот на Петровиќ.

На истиот Инстаграм профил, по овие повици, се појави соопштение: „Дали некој има број на Кими, затоа што сега ќе го бараме.” Милош Радисавlевиќ Кими е еден од водачите на навивачите на Партизан. Познато е дека некои закани беа реализирани, бидејќи навивачите Александар Шарац и Горан Велишковиќ исчезнаа откако со месеци беа тероризирани на социјалните мрежи.

Текст и фото на Курир.рс.

Инфо +

Гори Израел: Запалени синагоги, Нетанјаху прогласи вонредна состојба (ВИДЕО)

Published

on

Евреите ги изнесуваат свитоците од Тората од запалена синагога , а во непосредна близина горат автомобили , откако избија насилства во Израел поради израелските воздушни напади во Газа и конфликтот во Ерусалим.

Премиерот Бенјамин Нетанјаху прогласи вонредна состојба во Лод, близу Тел Авив, по извештаите дека припадници на арапското малцинство палеле синагоги и дека Евреите фрлале камења кон автомобилите управувани од арапски жители.

https://youtu.be/1wlqzw6GBkc

„Ја изгубивме контролата над градот и улиците“, рече градоначалникот на Лод, Јаир Ревиво за News 12 по неколку ноќи насилни судири, во кои еден Арап е убиен, а многумина се повредени.

https://youtu.be/ynm_EzgD_Ag

Полицијата уапсила десетици луѓе преку ноќ во Лод и во претежно арапските градови во централниот и северниот дел на Израел, вклучувајќи го и Ум ал Фам по должината на границата со Западниот брег и Јиср ал Зарк на медитеранскиот брег.

Во крајбрежниот град Акре бил запален Ури Бури, рибен ресторан сопственост на Евреин, а некои арапски жители изјавиле дека се плашат да го напуштат домот.

https://youtu.be/Z9HXOSMIVdU

Continue Reading

Инфо +

ОД ЧЕГРАНЕ перел пари и БИТКОИНИ за европска мафија!

Published

on

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Бирото за јавна безбедност, во соработка со Европол и Еуроџаст учествуваше во меѓународна истрага, предводена од полициските служби во Германија, а со координирани активности помеѓу полициски служби од Германија, Бугарија, Израел, Латвија, Полска, Шпанија и Шведска.

Во рамки на истрагата лишени од слобода се 11 лица (пет во Бугарија и едно во Израел на денот на акцијата и шест лица претходно во Шпанија), извршени се претреси во Бугарија, Израел, Полска, Северна Македонија и Шведска и запленети се бројни електронски уреди и возила, а банкарските сметки се замрзнати.

– Криминалните активности се вршеле во повеќе држави во Европа, а се повразни со вршење на измами во вкупна вредност од 30 милиони евра со злоупотреба на онлајн-трејдинг платформи, криптовалути и перење пари, привлекувајќи ги жртвите преку реклами на социјалните медиуми.

Шемата за измама, била организирана главно од израелски државјани, вклучувала центри за повици од Бугарија и Македонија, а осомничените ги переле нелегалните профити преку банкарски сметки контролирани од компании со седиште во различни земји на ЕУ, соопшти МВР.

Во текот на истрагата МВР преземени мерки и активности со цел идентификација на лица од Република Македонија, кои се дел од криминалните активности и обезбедување на докази.

– Во координација со Основно Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера во 06 часот изврши претрес, по добиена судска наредба, во дом и деловни простории на А.А.(34) од село Чегране, гостиварско, при што биле одземени предмети кои се поврзани со вршењето на криминалните активности, а лицето е обезбедено, се вели во соопштението.

Од страна на Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика – Одделение за истраги за компјутерски криминал, со судски наредби, додаваат од МВР, извршени се претреси на деловни простории на правни лица во Скопје, при што било констатирано дека адресите кои се пријавени во Централен регистар на Република Македонија се лажни и не постојат.

Continue Reading

Инфо +

Детали за убиството во Бутел: Пукано кон голф, едно лице убиено, друго пренесено во „Мајка Тереза“

Published

on

По пукање од автомобил доцна вечерва во скопски Бутел 2, убиено е едно лице, а едно е тешко повредено, при што итно е префрлено во комплекс клиниките „Мајка Тереза“.

Од МВР за ТВ21 информираат дека денеска во 22.00 часот е пријавено дека на паркинг кај раскрсницата од булеварите „Босна и Херцеговина“ и „Христијан Тодоровски-Карпош” од едно патничко возило биле испукани проектили кон патничко возило марка „голф“.

„Во СВР Скопје околу 22.00 часот е пријавено дека на паркинг кај раскрсницата од булеварите „Босна и Херцеговина“ и „Христијан Тодоровски-Карпош” од едно патничко возило биле испукани проектили кон патничко возило „голф“, во кое имало две лица, по што биле пренесени во Комплекс клиники “Мајка Тереза” за укажување на лекарска помош. Едното лице им подлегнало на повредите. Увидна екипа е на терен и се работи на расчистување на случајот“, велат од МВР за ТВ21.

Претходно, за ТВ21 од МВР го потврдија настанот.

„Имаме пријава за слушнати истрели. На терен се екипи“, велат од МВР за ТВ21.

Неофицијално има едно починато лице со иницијали К.И., а на терен се три амбулантни возила.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: