Connect with us

Спорт

Кој е Македонскиот боксер кој ја освои титулата во европската УБФ ?(фотогалерија)

Published

on

Македонскиот професионален боксер Горјан Гого Славески ја освои УФБ ферзијата до 76 килограми на вчерашниот турнир во Минхен, Германија.

За 26-годишниот Македонец ова беше осма победа на десет досегашни борби во профи рингот.

Славески го победи Србинот Славиша Миодраг со нокаут во петтата рунда во мечот кој беше предвиден да трае осум рунди.

Следен предизвик за Славески е мечот за ВБФ балканската бокс федерација.

Се очекува Славески во вторник да се врати во Скопје и да има разговори со надлежните за да се приклучи на македонската боксерска репрезентација.

Фотогалерија:

Спорт

(Видео) Навивач нокаутира фудбалер на гостите, па ѝ „кидна“ на полицијата!

Published

on

Дека македонскиот клуски фудбал е на најниски можни гранки покажа и денешниот скандалозен инцидент во Тетово на второлигашката пресметка помеѓу Тетекс и Саса (0-2), на која пред самиот крај навивач, најверојатно на домашниот тим, втрча во теренот и му удри бокс на гостинскиот напаѓач, Бошко Ступиќ.

Тој веднаш во полн спринт се упати кон дупка во оградата на стадионот, ако игралиштето со вештачка теба воопшто може така да се нарече, по што ѝ побегна на полицијата. Присутните припадници на МВР продолжија да го бркаат по тетовските ниви, но не успеаја да го фатат.

Continue Reading

Македонија

,,Васко Жабата” тепаше, немаме среќа против Бугарија ни во фудбал

Published

on

Македонската фудбалска репрезентација со 1-0 е поразена од Бугарија во последниот меч од Лигата на нации, клучна беше 14. минута кога останавме со играч помалку поради црвен картон на Тодоровски.

Македонските навивачи направија жешка атмосфера, на Арената „Тодор Проески“ имаше повеќе од 20.000 навивачи, но тие разочарани го напуштија стадионот од она што го видоа. Клучниот момент на натпреварот се случи уште во 14. минута кога Тодор Тодоровски поради опасен старт доби директен црвен картон, Македонија рано во мечот остана со фудбалер помалку.

покрај тоа што игравме со фудбалер помалку, бевме рамноправни, но не можевме да бидеме и подобри од Бугарите. Првата посериозна закана ја имаше нашата репрезентација, Ристовски шутираше силно од далечина, но Наумов го одбрани неговиот удар. По пет минути игра во второто полувреме, брз контра напад на Бугарите кој го реализираше Десподов за водство од 1-0.

На десет минути пред крајот Алиоски имаше уште една шанса, неговиот шут заврши крај голот на Бугарија. Во самиот финиш од мечот се случи и инцидент кој го почнаа Барди и Кирилов, а се вклучија многу фудбалери од двете екипи, но мешаницата беше брзо расчистена.

 Последната шанса да избегнеме пораз ја имаше Дориев, но Наумов го одбрани неговиот удар.  По овој пораз Македонија падна на третата позиција на табелата, Бугарија пред нас, на второто место го заврши натпреварувањето, прва е Грузија, а последен Гибралтар.

Continue Reading

Македонија

Исвиркана бугарската химна на стадион! (Видео)

Published

on

Сите омаловажувања, негирања и на име, јазик, идентитет, историја, култура Македонците на трибините вечерва ги “вратија” на сметка на бугарската химна која беше исвиркана од илјадници грла.

Тензична е атмосферата на Националната арена “Тодор Проески” и на теренот и на трибините, особено по најголемиот инцидент на натпреварот кога македонскиот репрезентативец Тодор Тодороски доби црвен картон од австрискиот судија.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк