Connect with us

Хуманост

Семејството на Емилија Динева, првата дарителка на срце е во тешка финансиска состојба

Published

on

Се слушаме речиси секојдневно, наскоро го очекуваме Иван во посета кај нас. Вака ни раскажа 19 годишниот Влатко Динев, син на Емилија Динева, првата дарителка на срце во државата за нивната врска со семејството на Иван Огненовски, човекот кому му беше пресадено нејзиното срце, објавува телевизија Телма.

Изминатите единаесет месеци двете семејства се зближија. Големата загуба, а потоа неописливиот чин на хуманост и надеж, создадоа силна врска помеѓу двете семејства.

Одлуката да се даруват органите на Емилија за Диневи била многу тешка, иако знаеле дека е правилна. Влатко вели дека надежта дел од неа да остане да живее била пресудна да се согласат.

Влатко е се уште средношколец, но работи и во општината со договор на дело. Тешката финансиска ситуација по несреќата во која се нашле Диневи, ги принудило и синот да бара работа. Општината понудила момчето да го ангажира, а ги контактирале и од министерството за здравство.

Во близина на домот на Емилија, се подготвува терен за изградба на парк со игралиште. Покренувач на идејата е градоначалникот Анго Ангов, кој им е сосед. Целиот зафат ќе го финансираат соседите, со сопствени средства и донации.

Општина Дојран вели дека се планира и поставување на спомен плоча во чест на Емилија Динева во паркот, но и една во централниот дел на Стар Дојран.

Здравје

ФБ cтaтyc кој ја pacплака Maкедониja: Ajде да помогнеме сите!

Published

on

Во тишината на утринското кафе абер ми дојде да во Болницата Систина за живот се бори едно младо ДЕТЕ по име Тони Илиевски на 38 Годишна возраст оженет татко на две малолетни деца

Тишината ми се затемна протекоја ми солзи кога од братот на тешко болниот Tale Ilijevski ми сподели да до утре на ден 12.05.2021 Година (среда ) во болницата Систина не се уплатуваат парични средства за 1- една недела терапијата на тешко болниот се прекинува!

Болничниот престој во Систина односно со променување на комлетната крв од телото на тешко болниот Тони Илиевски струва- кошта околу 1000,00 Евро не Ден!

На нашето дете тешко болниот Тони Илиевски ДВЕТЕ ДРОБНИ КРИЛА МУ СЕ МНОГУ ОШТЕТЕНИ!

Доколку до утре не се уплатуваат парични средства Болницата Систина го исклучува од терапијата НАШИОТ Тони Илиевски останува во голема опасност по ЖИВОТ

Граѓани на македонија ви КЛЕКНУВАМ НА КОЛЕНА ДА ВИ ПРОСАМ ПАРИ КОЈ КОЛКУ МОЖЕ ДА ДОНИРА ДА ГО СПАСИМЕ НАШИОТ Тони Илиевски АМАН ВИ ЧИНАМ ВО ИМЕ НА ГОСПОД

НЕ СМЕАМ ДА ЗАБОРАВАМ ДА СПОМНАМ ДА НА ТЕШКО БОЛНИОТ Тони Илиевски ПРЕД ЕДНА НЕДЕЛА МУ ПОЧИНАЛА МАЈКАМУ…ТРОШКОВИТЕ ЗА ПОГРЕБЕНИЕТО ИСТО СТРУВАЛО ПАРИ!!!

Да споменувам да од Хуманитарната акција за покојната Верче Белчовска вкупната сума изнесува 852,71ЕВРО

На родителите на Верче по Western union од мои лични пари му испратив 600,00 ЕВРО како што во предходните објави беше ОБЈАВЕНО МОЛАМ!
Останатите 252,71 ЕВРО Одлучив да ги донирам за тешко болниот Тони Илиевски…Убеден сум да и на покојната Верче од тој свет има да муе мило да се Спаси еден живот…Воедно и фамилијата Белчовски мислам дека нема да се против мојата одлука на што јас ОДНАПРЕД МУ СЕ ЗАБЛАГОДАРУВАМ НА НИВНАТА ПОДРШКА

Јас со моето семејсво во текот на 2 до 3 Дена на семејството Илиевски односно му подарувам неповратна парична помош 1.000,00 Евро Викам Опростено!

Парите има лично од мене да ги добие по Western union!

Не разликувам дали е Македонец,Турчин,Ром или Албанец

Најголемиот душман да мие нема да го разликувам има да помагам и со последниот денар кога во прашање е ЧОВЕЧКИ ЖИВОТ!

Молам македонската дијаспора и Македонците во Европа доколку се во можност колку може со свите можности да донира На што Однапред ви сум многу ЗАБЛАГОДАРЕН

Апликацијата во gofundme во име на Тони Илиевски е во функција кој сака може и преку таа апликација може да донира Молам на следниот Линк: https://www.gofundme.com/f/garatn?utm_source=facebook…

Во прилог доставувам банкови податоци од Семејството Илиевски кој сака може директно може да уплати на Жиро сметка!

Податоци на Банката:

Sparkasse Banka Macedonija AD Skopje
Skopje Macedonija
Trajce Ilijevski
IBAN: MK072 501 4222 0126 792
SWIFT. BIC: INSBMK22

Донаторските телефонски броеви се поставени во утрешниот ден се очекува за отварање на уште една Телефонска линија!

Телефонска донација Тmobile: Telekom 143116

Во тишината на утринското кафе абер ми дојде да во Болницата Систина за живот се бори едно младо ДЕТЕ по име Тони…

Posted by Hasan Selmanovski on Tuesday, May 11, 2021

Continue Reading

Хуманост

Апел за помош за полицаецот Тони Илијевски

Published

on

Драги пријатели и роднини ве замолувам од срце да му помогнеме на мојот брат близнак кој има само 38 години и го нападна оваа проклета тешка болест ковид 19 и му ги оштети белите дробови и не може самостојно да дише и буквално се бори за секој негов здив и е приклучен на кислородна подршка , при што мораше хитно да го хоспитализираме во приватна клиника Систина и да се бориме за неговиот живот , терапијата и лечењето се многу скапи и не можеме финасиски да си ги дозволиме , ве замолуваме кој колку може да донира од срце за срце , ако неговото срце престане да чука и моето срце ќе престане да чука еден без друг не можеме , не дозволувајте две срца да престанат да чукаат 🙏🙏🙏Тони Илијевски ул.Димче Димовски Кокошарчето број 5 Жиро сметка 250-0140007013-33 – Шпаркасе Банка, Однапред ви благодарам од срце❤️ – пишува неговиот брат како апел за помош.

Драги пријатели и роднини ве замолувам од срце да му помогнеме на мојот брат близнак кој има само 38 години и го нападна…

Posted by Tale Ilijevski on Sunday, May 9, 2021

Continue Reading

Инфо +

Семејството на Верица Белчовска ќе добие стан во Струмица

Published

on

Комисијата за станбени прашања при Владата со која претседава министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на денешната седница одлучила на семејството Белчовски, чија ќерка Верица трагично загина во сообраќајна несреќа, а нејзините органи беа донирани, да им биде доделен на користење стан во општина Струмица, информира министерот преку својот фејсбук статус.– Имајќи ја предвид бескрајната хуманост на семејството Белчовски чија ќерка Верица трагично загина во сообраќајна несреќа, а нејзините органи беа донирани, како скромно оддолжување кон ова семејство, денеска на седница на Комисијата за станбени прашања при Владата со која претседавам, едногласно одлучивме да им биде доделен на користење стан во општина Струмица, стои во статусот на министерот.

Дополнува дека семејството Белчовски ги поместија вредностите во општеството, а граѓаните на Република Северна Македонија бескрајно им се благодарни за највисокиот чин на хуманост.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: