Connect with us

Забава

Бил Гејтс ќе пушти илјадници генетски модифицирани комарци

Published

on

Планот за пуштање на илјадници генетски модифицирани комарци во борба против заразата во Флорида Кис предизвика загриженост кај локалното население, а поединци велат дека „криминалниот“ експеримент ќе ги претвори во заморчиња.

Предводен од Комитетот за контрола на комарците во Флорида Кис (FCMCD) и британската биотехнолошка компанија „Окситек“, која е поддржана од фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, проектот има за цел да ги ослободи првите роеви генетски модифицирани инсекти во Флорида Кис оваа недела, се вели во заедничкото соопштение.

Според планот, првата фаза вклучува инсталирање на кутии за комарци на шест локации, од кои околу 144.000 комарци од видот Aedes aegypti ќе бидат ослободени за 12 недели. Тоа е вид кој е најтесно поврзан со пренесување на заразни болести како што се денга, зика и жолта треска.

Ако се одвива според планот, машките комарци (кои не касаат) ќе се парат со локални жени (кои касаат), а нивните потомци се програмирани да умрат и ова, наводно, ќе помогне во контролата на популацијата на овој вид комарец и во намалувањето на ширењето на болеста.

Иако овој вид комарец сочинува само околу 4 проценти од вкупното население во Флорида Кис, тој стои зад скоро сите болести кои се пренесуваат на луѓето, како и некои што се пренесуваат на животни, како што е срцевиот црв, наведува „Окситек“.

Проектот, одобрен од Агенцијата за заштита на животната средина, има за цел и намалување на употребата на пестициди, кои можат да бидат штетни за локалниот див свет. Сепак, додека Окситек го претстави ова како голема предност, Одборот за контрола на комарци досега не даде индикации за какви било планови за намалување на употребата на пестициди.

Компанијата исто така тврди дека јавната поддршка за планот „останува висока“, иако локалното население е крајно скептично.

„Можеби не сме научници, но можеме да читаме. А, она што го вели Окситек и она што го читаме од други извори се две сосема различни работи. „Ве молам, ве молам веднаш да преземете мерки и да разгледате резолуција против оваа технологија“, рече една загрижена жителка, Меган Хал, на состанокот во март на селскиот совет.

Друга жителка рече дека е многу загрижена за планот што се спроведува, посочувајќи на ризикот дека генетски модифицираните женски комарци можат да каснат некого.

Комитетот за контрола на комарците, сепак, инсистира на потребата да се подобрат контролите за отпорност на пестициди кои се развиваат кај инсекти што пренесуваат болести, велејќи дека проектот „Окситек“ може да обезбеди нови алатки кои се безбедни, еколошки и насочени“.

На „Окситек“ не му се туѓи генетски модифицираните инсекти, бидејќи веќе испушти повеќе од милијарда бубачки низ Јужна Америка и Карибите, како 27-месечен експеримент во Бразил во 2013 година, кој се обиде да ја намали локалната популација на комарци за 90 проценти на ист начин како и планирано сега во Флорида Кис. Сепак, Окситек се најде на удар во 2019 година откако истражувачите објавија студија во која се наведува дека инсектите се размножуваат, откривајќи дека до 60 проценти од анализираните комарци содржат траги на модифицирани гени.

Забава

„Животот почнува со една свеќа на торта, а завршува со една свеќа без торта“: Синот на Ѓорѓе Балашевиќ емотивно

Published

on

Познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ на 11 мај би го прославил својот 68. роденден, а неговиот син Алекса испрати емотивна порака.

Image

– Како што рековте, животот започнува со една свеќа на торта и завршува со една свеќа без торта. Животот е таа линија помеѓу некои важни броеви и драми, а вечноста е оние три точки што малку луѓе ги пишуваат … Меѓу другото, ти ги напиша одамна. Само да те потсетам на твојот роденден – напиша Алекса.

Continue Reading

Забава

Марјана Станојковска е авион во бикини :) (Видео)

Published

on

Марјана Станојковска со години го носи епитетот за најзгодна водителка.

Без оглед на  тоа дали ќе облече краток или долг фустан, тренерки, елегантни модни комбинации, фармерки или панталони, Марјана изгледа подобро од седмица од лото, а корисниците не се штедат да ја опсипат со убави коментари.

Водителката е активна на социјалните мрежи каде што некогаш знае да промовира производите или модните комбинации на разни брендови, позирајќи од студио, или облечена во модни парчиња кои ја истакнуваат нејзината витка линија.

Иако се уште не започнала летната сезона, но и не знаеме како оваа година ќе бидат летните одмори поради коронавирусот, некои од нашите познати се соблекоа во бикини.

По Милена Антовска, Антониа Гиговска, Лила Филиповска….кои претходниот период беа во Турција со цел промовирање на туристичка агенција и познати турски хотели, и Марјана позираше во бикини.

Continue Reading

Забава

Дали Џенифер Лопез која е среќна што поминува време со Бен Афлек, се врати со него во врска?

Published

on

Џенифер Лопез е среќна со Бен Афлек, пренесуваат светските медиуми.

Латино дивата последните неколку недели беше во друштво на поранешниот партнер по завршувањето на четиригодишната врска со Алекс Родригез, а минатиот викенд, Џенифер и Бен беа забележани во Монтана, каде актерот има вила.

„Таа одлично се забавува со Бен. Среќна е со него и ужива да поминува време со него,“ извор близок до Џеј Ло изјави за магазинот „Пипл“.

Џенифер и Бен беа фотографирани заедно во автомобил во близина на ски- центарот Биг Скај, а таблоидите веќе објавија дека ја обновиле својата романса и дека се многу поврзани еден со друг.

Друг извор рече дека Џенифер била неколку дена со Бен надвор од градот. „Тие имаат силна врска. Сето тоа беше брзо и интензивно, но Џенифер е среќна.“

Таа се сврши со холивудскиот актер во 2002 година и тие требаше да се венчаат во 2003 година, но ја одложија церемонијата само неколку дена пред да се одржи и официјално се разделија во јануари 2004 година.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: