Connect with us

Инфо +

Уaпceн проповедник во Лондон бидејќи рекол дека бракот е помеѓу маж и жена

Published

on

Еден 71-годишен христијански пастор, кој беше уапсен откако проповедал од Библијата во вторникот, го опиша третманот кон него како срамен бидејќи бил обвинет за хомофобични забелешки бидејќи го дефинирал бракот како врска меѓу маж и жена, пренесува „Дејли мејл“

Пасторот Џон Шервуд бил уапсен пред станицата „Уксбриџ“ во западен Лондон, однесен со лисици и испрашуван во полициска станица, во која бил задржан преку ноќ. Шервид вели дека се здобил до модринки кога полицијата му ги фатила рацете зад грб и го одвлечкала од мини-скалата на која бил качен.

„Јас не ширев хомофобични коментари туку само го дефинирав бракот како врска помеѓу маж и жена. Го кажував само она што го вели Библијата – не сакав да повредам или навредам,“ вели Шервуд, кој е пастор повеќе од 35 години.

„Го правев она што го е наведено во описот на мојата работа, а тоа е да го проповедам евангелието под отворено небо како и во црквата. Кога полицијата ми пријде, објаснив дека ја остварувам мојата верска слобода и совеста. Бев насила повлечен од скалите и се здобив со повреда на зглобот и на лактот. Ме третираа срамно. Не требаше да се случи тоа,” додава тој.

Македонија

Митева до Заев за смеењето на комеморацијата: ШТО ТИ Е СМЕШНО БРЕ… (ВИДЕО)

Published

on

Денеска во Македонија пристигнаа телата на починатите во трагичната автобуска несреќа во која починаа 45 лица од кои 12 деца, трагедија која ја зави Македонија во црно, а во целост затвори неколку домови бидејќи починаа цели фамилии.

На комеморацијата и пречекот на починатите присуствуваше целиoт државен врв меѓу кои и премиерот во оставка Зоран Заев.

Додека Македонија плаче и се носат телата, Заев се смееше во разговор со претседателот на НСДП, Горан Мисовски, личеше на

Портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева праша „“ и постави видео на Твитер кое наиде наголем број на реакции од граѓаните:

Continue Reading

Скопје

Арсовска сепак ЌЕ ГО КИТИ Скопје, БЕЗ ПАРИ, со ДОНАЦИИ (Видео)

Published

on

На 10 декември започнува да се украсува градот Скопје за Нова година. На мојот повик до компаниите да покажат корпоративна општествена одговорност за време на здравствено-економска и енергетска криза се јавија претпријатија заинтересирани да помогнат. Ова е време кога треба да се менуваат работите, кога треба да покажеме дека заедно можеме повеќе за нашиот град. На мојот повик се јавија компании кои ја покажаа својата општествена одговорност, а Линк Медиа најави дека ќе го украси градот Скопје за Нова Година без фискални импликации по градот. Град Скопје и Линк Медиа спогодбено го раскинаа договорот за новогодишно украсување на Скопје, што беше склучен во месец октомври оваа година – вели Данела Арсовска, градоначалничката на Скопје во деншното видео обраќање.

Continue Reading

Македонија

Професорката Котеска: За се’ ќе одговapaте – бaндо kpиминална

Published

on

Редовната професорка на Филолошкиот факултет, Јасна Котеска го истури својот гнев кон последните случувања во Република Македонија на социјалната мрежа Твитер.

Таа најави одговорност за Влада за сите штетни политики изминативе години како и човечки жртви кои се резултат на лошото владеење.

-Ама за се’ ќе одговарате!

– за Преспански

-за Бугарски

-за Тиранска

-за живи изгорени сограѓани

-за “додека дишам уставот нема да се смени”

-за секој ДУП

-за екологија

-за здравство

-за царовска

Ама за се’ ќе одговарате – бандо криминална, пишува професорката која важи за еден од најгласните критичари на власта, но со смирен тон.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк