Connect with us

Спорт

Ме изнервираа Швајцарците пред натпреварот, требаше да покажат повеќе почит кон нас

Published

on

Изјавите на Швајцарците пред натрепварот со Македонија дополнително го мотивирале селекторот и капитен на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, кој е задоволен од играта во четирите квалификациски меча во кој ја предводеше Македонија и во новата улога.

Денеска на Швајцарија ѝ беше доволен и бод за пласман на ЕП, но не дојдоа до него.

Ме изнервираа изјавите на Швајцарците пред натпреварот, кога кажаа дека биле блиску со Данска, но очигледно заборавија дека ние ја победивме Данска и дека треба повеќе да покажат почит кон насСакам да им се заблагодарам на ракометарите за тоа што го направија, три победи во четири меча против врвни репрезентации. Може да забележите дека не е лесно ако не играте квалитетно. Денеска беше голем психолошки притисок за мене и моите играчи дека нема да го добиеме овој натпревар, но останавме чесни пред нас, се боревме до крај и среќен сум што победивме. Одигравме квалитетен натпревар против Швајцарија. Во овие два три месеци направивме неколку чекори напред и има уште простор за да напредуваме, но и во важни моменти кога бевме во минус, знаевме што правиме и верувавме во насЈас сум презадоволен од тренинзите. По последниот тренинг им реков на луѓето од мојот стручен штаб дека ова изгледа неверојатно. Ракометарите со голем ентузијазам, концентрација и желба го реализираат тоа што ние го имаме замислено и сакав да кажам дека добивме самодоверба. Ќе ги искористиме следните шест-седум месеци за да организираме турнири на кои ќе треба да подобриме некои работи, а на тие дуели ќе им дадеме шанса на помладите за да добијат искуство и самодоверба. До Европското првенство мора да добиеме уште три-четири ракометари кои ќе треба да допринесат со квалитет, рече Лазаров.

Спорт

Шпанcкиот вecник Mapка: Maкедониja е „Пепелашка“ на ЕП, тие ce нacледници на Алекcaндap и Филип Maкедонcки

Published

on

Влијателниот шпански весник „Марка“ на еден месец до почетокот на ЕВРО 2020 даде своја најава за претстојниот европски шампионат. Во него, шпанските новинари издвоија еден дел и за македонската репрезентација, нарекувајќи ја „Пепелашка“ на претстојното големо натпреварување.

Според „Марка“, Македонија е најдобар пример за користење на планот на УЕФА со кој на помалите земји им се даде шанса да станат дел од ееден европски шампионат.

„Македонија ќе биде како Пепелашка на претстојниот европски шампионат, но предупредувањето до ривалите не беше мало – победа на гостински терен потив Германија во квалификациите за СП во Катар. Со Пандев на 37-годишна возраст како лидер, наследниците на Филип Втори и на Александар Македонски го искористија планот на УЕФА за помалите селекции да добијат шанса да стигнат до европското првенство. Балканската селекција е единствената што ќе дебитира, стигнувајќи до ЕВРО 2020 благодарение на успехот во Лигата на Нации“, пишува шпанскиот весник за македонскиот национален тим.

Continue Reading

Спорт

Излезе спотот: ОДИМЕ НА ЕВРОПСКО! (Видео)

Published

on

Погледнете го новиот спот посветен за македонската фудбалска репрезентација, навивачка за настап ЕП:

Continue Reading

Спорт

Радувај се Македонијо! Ова момче ќе ти донесе злато од Олимпијада (Фото)

Published

on

Дејан Георгиевски обезбеди историска олимписка норма за македонското таеквондо и ќе се натпреварува на Олимпијадата во Токио. Веста за овој голем успех на социјалните мрежи ја сподели неговиот тренер, пратеникот во Собранието, Дарко Костовски.

“Дејан Георгиевски со победа над актуелниот ОЛИМПИСКИ шампион Радик Исаев од Азербејџан резултат 13:6 обезбеди
ИСТОРИСКА ОЛИМПИСКА НОРМА ЗА МАКЕДОНИЈА ЗА ОЛИМПИСКОТО МАКЕДОНСКО ТАЕКВОНДО ЗА ОЛИМПИЗМОТ ВО МАКЕДОНИЈА !!!
Дејан имаше денеска две борби, првата над Динко Шегедин ја доби со апсолутна доминација!

ДОПОЛНИТЕЛНА УБАВИНА Е ТОА ШТО НА ДЕЈАН ДЕНЕСКА МО Е РОДЕНДЕН !!! Фала му на Господ за овој Божји подарок !

Да не заборавиме дека вчера Филип Додевски го спречи скршеница на раката на патот за олимписка норма, за малку чудото ќе беше уште поголемо со две норми, секако одлична беше и Анамарија!

Во оваа прилика сакам лично да му се поклонам на братми Борче Костовски, кој што исто како и јас живееше за овој миг, но тој е НАЈГЛАВНИОТ кривец за овој ИСТОРИСКИ МАКЕДОНСКИ МИГ!

Благодарност до претседателот на МОК Даниел Димевски и спортскиот директор Владимит Богоевски што пвие олимписки квалификации ги поминаа заедно со нас во Софија.

РАДУВАЈСЕ МАКЕДОНИЈО, ВО ТОКИО ОДИМЕ ПО ЗЛАТО И НИКАКО ПОИНАКУ!”

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: