Connect with us

Инфо +

Полицаец пукаше во гума на возилото на луд возач и спаси жива глава! (Вознемирувачко видео)

Published

on

Драми на улиците на Нов Белград:

Сè започнало како рутинска полициска проверка утрото на 1 мај во улицата Ивана Рибара во Нов Белград, но следуваа бркања, судири, пукања и со вистинско чудо на полицаецот кој едвај преживеал.

„Полицаецот (24) и неговиот колега го запреле автомобилот на кружен тек, на почетокот на улицата„ Ивана Рибара “во блокот 61 во Нов Белград, возачот најпрво ја послушал наредбата и застанал, но неговиот изглед и однесување очигледно му биле сомнителни на полицаецот, па тој се приближи до автомобилот од страната на возачот. Вратата била отворена. Потоа нагло, возачот додал гас, полицаецот останал приврзан за автомобилот, па настана вистинска драма кога тој тргнал со возилото со се полицаецот закачен на автомобилот“, изјавува иочевидец за српските медиуми.

На излезот од кружниот тек, возачот удри во друг автомобил, и со возилото се искачи на него и скоро се преврте. И продолжил со своето избезумено бегство.

Полицаецот чиј живот висел,сепак остана ладнокрвен и го застрела возилото во гумата за да ја спречи избезумената потера.

Возачот со дупната гума не можел да го продолжи бегството и застанал на тревникот на Иван Рибар во правец на Сава, тој и совозачот побегнале.

Другите полициски патроли брзо пристигнале на местото и тргнале во потрага по возачот. Полициски службеник кој виси во автомобилот со возило на Брза помош бил пренесен во болница. По лекарскиот преглед било утврдено дека по некое чудо останал само со полесни телесни повреди.

“Полицијата брзо го идентификуваше и уапси возачот, а потоа следуваше нов шок. Зад воланот се наоѓаше Ј.Л. (17), малолетник, кој исто така бил пијан. Тој беше уапсен и денес беше однесен во Вишото обвинителство во Белград за малолетни лица Тој е обвинет за кривично дело напад врз овластено службено лице “, наведува изворот на Курир.рс.

Видео:

Вакво слична драма се одвиваше на улиците во Гостивар во Македонија, каде на истиот начин возачот тргна да бега со полицаец закачен на вратата од возилото.

Инфо +

Гори Израел: Запалени синагоги, Нетанјаху прогласи вонредна состојба (ВИДЕО)

Published

on

Евреите ги изнесуваат свитоците од Тората од запалена синагога , а во непосредна близина горат автомобили , откако избија насилства во Израел поради израелските воздушни напади во Газа и конфликтот во Ерусалим.

Премиерот Бенјамин Нетанјаху прогласи вонредна состојба во Лод, близу Тел Авив, по извештаите дека припадници на арапското малцинство палеле синагоги и дека Евреите фрлале камења кон автомобилите управувани од арапски жители.

https://youtu.be/1wlqzw6GBkc

„Ја изгубивме контролата над градот и улиците“, рече градоначалникот на Лод, Јаир Ревиво за News 12 по неколку ноќи насилни судири, во кои еден Арап е убиен, а многумина се повредени.

https://youtu.be/ynm_EzgD_Ag

Полицијата уапсила десетици луѓе преку ноќ во Лод и во претежно арапските градови во централниот и северниот дел на Израел, вклучувајќи го и Ум ал Фам по должината на границата со Западниот брег и Јиср ал Зарк на медитеранскиот брег.

Во крајбрежниот град Акре бил запален Ури Бури, рибен ресторан сопственост на Евреин, а некои арапски жители изјавиле дека се плашат да го напуштат домот.

https://youtu.be/Z9HXOSMIVdU

Continue Reading

Инфо +

ОД ЧЕГРАНЕ перел пари и БИТКОИНИ за европска мафија!

Published

on

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Бирото за јавна безбедност, во соработка со Европол и Еуроџаст учествуваше во меѓународна истрага, предводена од полициските служби во Германија, а со координирани активности помеѓу полициски служби од Германија, Бугарија, Израел, Латвија, Полска, Шпанија и Шведска.

Во рамки на истрагата лишени од слобода се 11 лица (пет во Бугарија и едно во Израел на денот на акцијата и шест лица претходно во Шпанија), извршени се претреси во Бугарија, Израел, Полска, Северна Македонија и Шведска и запленети се бројни електронски уреди и возила, а банкарските сметки се замрзнати.

– Криминалните активности се вршеле во повеќе држави во Европа, а се повразни со вршење на измами во вкупна вредност од 30 милиони евра со злоупотреба на онлајн-трејдинг платформи, криптовалути и перење пари, привлекувајќи ги жртвите преку реклами на социјалните медиуми.

Шемата за измама, била организирана главно од израелски државјани, вклучувала центри за повици од Бугарија и Македонија, а осомничените ги переле нелегалните профити преку банкарски сметки контролирани од компании со седиште во различни земји на ЕУ, соопшти МВР.

Во текот на истрагата МВР преземени мерки и активности со цел идентификација на лица од Република Македонија, кои се дел од криминалните активности и обезбедување на докази.

– Во координација со Основно Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера во 06 часот изврши претрес, по добиена судска наредба, во дом и деловни простории на А.А.(34) од село Чегране, гостиварско, при што биле одземени предмети кои се поврзани со вршењето на криминалните активности, а лицето е обезбедено, се вели во соопштението.

Од страна на Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика – Одделение за истраги за компјутерски криминал, со судски наредби, додаваат од МВР, извршени се претреси на деловни простории на правни лица во Скопје, при што било констатирано дека адресите кои се пријавени во Централен регистар на Република Македонија се лажни и не постојат.

Continue Reading

Инфо +

Детали за убиството во Бутел: Пукано кон голф, едно лице убиено, друго пренесено во „Мајка Тереза“

Published

on

По пукање од автомобил доцна вечерва во скопски Бутел 2, убиено е едно лице, а едно е тешко повредено, при што итно е префрлено во комплекс клиниките „Мајка Тереза“.

Од МВР за ТВ21 информираат дека денеска во 22.00 часот е пријавено дека на паркинг кај раскрсницата од булеварите „Босна и Херцеговина“ и „Христијан Тодоровски-Карпош” од едно патничко возило биле испукани проектили кон патничко возило марка „голф“.

„Во СВР Скопје околу 22.00 часот е пријавено дека на паркинг кај раскрсницата од булеварите „Босна и Херцеговина“ и „Христијан Тодоровски-Карпош” од едно патничко возило биле испукани проектили кон патничко возило „голф“, во кое имало две лица, по што биле пренесени во Комплекс клиники “Мајка Тереза” за укажување на лекарска помош. Едното лице им подлегнало на повредите. Увидна екипа е на терен и се работи на расчистување на случајот“, велат од МВР за ТВ21.

Претходно, за ТВ21 од МВР го потврдија настанот.

„Имаме пријава за слушнати истрели. На терен се екипи“, велат од МВР за ТВ21.

Неофицијално има едно починато лице со иницијали К.И., а на терен се три амбулантни возила.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: