Connect with us

Забава

Им забраниле да зборуваат за политика на работа, ТРЕТИНА СИ ДАЛЕ ОТКАЗ

Published

on

За помалку од една недела откако компанијата воведе правило дека на работа не смее да се зборува за политика, Бејскемп изгуби една третина од своите вработени. Заминаа и оние кои се на водечки позиции.

Станува збор за софтверска компанија која, меѓу другото, стои зад иновациите како што е Ruby on Rails.

Во блогот, кој во меѓувреме стана контроверзен, ко-основачот и извршен директор Џејсон Фројд објави забрана за социјални и политички дебати во системите за внатрешни пораки.

– Не треба да се прашувате дали фактот што не учествувате во тоа значи дека сте соучесник или дека ако учествувате автоматски значи дека сте мета – напишал Фројд.

Според него, тоа е доволно тежок терен за живеење, но уште повеќе кога сте на работа: “Стана премногу. Доста е вознемирувачко. Ја цица нашата енергија и го пренасочува дијалогот кон темни теми.“

Потегот е сличен на оној што го направија конгломератите Гугл и Амазон.

Сепак,  забраната не наиде на ентузијазам и, наводно, една третина од вработените очекуваат отпремнина по договореното прекинување на работниот однос.

Меѓу оние што заминаа се шефот на маркетинг и шефот на поддршка на клиенти. Промената во политиката на компанијата, како што се наведува, е резултат на напорите да се подобри различноста и инклузивноста поради штетата предизвикана од невидена шега 11 години.

Во 2009 година, беше направен список со имиња кои им изгледаа смешно. Се покажа дека многумина се од Африка или Азија.

Ко-основачот на компанијата Дејвид Хајнмаер Хансон го опиша списокот како „погрешен на сите можни начини“. Сепак, новиот обид да се испрати шегата во заборав, чини и ќе ја чини компанијата многу.

Заминувањето на една третина од вработените е огромен финансиски трошок, бидејќи сите што поминале најмалку три години во компанијата треба да добијат износ од шест месечни плати, додека оние кои биле пониски добиваат тримесечна плата како отпремнина.

Continue Reading

Забава

„Животот почнува со една свеќа на торта, а завршува со една свеќа без торта“: Синот на Ѓорѓе Балашевиќ емотивно

Published

on

Познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ на 11 мај би го прославил својот 68. роденден, а неговиот син Алекса испрати емотивна порака.

Image

– Како што рековте, животот започнува со една свеќа на торта и завршува со една свеќа без торта. Животот е таа линија помеѓу некои важни броеви и драми, а вечноста е оние три точки што малку луѓе ги пишуваат … Меѓу другото, ти ги напиша одамна. Само да те потсетам на твојот роденден – напиша Алекса.

Continue Reading

Забава

Марјана Станојковска е авион во бикини :) (Видео)

Published

on

Марјана Станојковска со години го носи епитетот за најзгодна водителка.

Без оглед на  тоа дали ќе облече краток или долг фустан, тренерки, елегантни модни комбинации, фармерки или панталони, Марјана изгледа подобро од седмица од лото, а корисниците не се штедат да ја опсипат со убави коментари.

Водителката е активна на социјалните мрежи каде што некогаш знае да промовира производите или модните комбинации на разни брендови, позирајќи од студио, или облечена во модни парчиња кои ја истакнуваат нејзината витка линија.

Иако се уште не започнала летната сезона, но и не знаеме како оваа година ќе бидат летните одмори поради коронавирусот, некои од нашите познати се соблекоа во бикини.

По Милена Антовска, Антониа Гиговска, Лила Филиповска….кои претходниот период беа во Турција со цел промовирање на туристичка агенција и познати турски хотели, и Марјана позираше во бикини.

Continue Reading

Забава

Дали Џенифер Лопез која е среќна што поминува време со Бен Афлек, се врати со него во врска?

Published

on

Џенифер Лопез е среќна со Бен Афлек, пренесуваат светските медиуми.

Латино дивата последните неколку недели беше во друштво на поранешниот партнер по завршувањето на четиригодишната врска со Алекс Родригез, а минатиот викенд, Џенифер и Бен беа забележани во Монтана, каде актерот има вила.

„Таа одлично се забавува со Бен. Среќна е со него и ужива да поминува време со него,“ извор близок до Џеј Ло изјави за магазинот „Пипл“.

Џенифер и Бен беа фотографирани заедно во автомобил во близина на ски- центарот Биг Скај, а таблоидите веќе објавија дека ја обновиле својата романса и дека се многу поврзани еден со друг.

Друг извор рече дека Џенифер била неколку дена со Бен надвор од градот. „Тие имаат силна врска. Сето тоа беше брзо и интензивно, но Џенифер е среќна.“

Таа се сврши со холивудскиот актер во 2002 година и тие требаше да се венчаат во 2003 година, но ја одложија церемонијата само неколку дена пред да се одржи и официјално се разделија во јануари 2004 година.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: