Connect with us

Забава

„Ми рече коњу еден вади ги парите“ – Шокантна исповед на Саша Поповиќ: Толку пари имаше, што не знаевме што да им правиме!

Published

on

Кон крајот на минатиот месец, поточно на 24 април, еден од најуспешните луѓе на Балканот, Саша Поповиќ, го прослави својот 67 роденден.

Најголемата слава ја стекна во поранешна Југославија кога настапи со „Слатким грехом“ и Лепа Брена.

– Игравме во хотелот „Југославија“, ние шестмина и Брена, и како бенд имавме плата од 7.000 марки. Значи секој илјада. Тоа беше највисоката хотелска плата во тоа време во поранешна Југославија, изјави неодмна Поповиќ.

Еден од најдобрите поп-менаџери во тоа време, Рака Џокиќ, дојде да договори соработка со „Слатки грехом“ пред претстојната турнеја.

– Деца, кажете ми колку чините дневно?

– Можеме ли да останеме сами да преговараме?

– Секако, нема проблем.

Според Поповиќ – еден од бендот им предложил да му кажат – 1.000 марки на ден. Некој друг прдложил 3.000, а имало дури и предлози за 5.000 марки.

– Рака влегува, само јас и Брена остануваме со него. Види Рака ние чиниме 15 000 марки на ден со целата наша опрема.

Брена ја спушти главата и излезе надвор.

– Дали сте сигурни за тие 15.000 марки?, ме праша Рака, а јас му одговорив дека сум сигурен, изјави Поповиќ.

Доаѓа момче со машина за пишување, подготвува договор. Рака заминува, другите од „Слатким грехом“ доаѓаат и прашуваат што се случило.

– Тој се согласи.

Според Поповиќ, тоа било прослава без преседан. Завршуваат првите 7 дена од турнејата.

– Да напоменам дека сè помина преку сметка, ништо не помина црно. И Рака дојде во нашата соба.

– Деца, честитки, заработивте 105 000 марки.

Скокаме, го гушкаме Рака… Но тој вели: Чекај, морам да те прашам нешто. Што ќе правиме со овие половина милион марки што останаа?

– Како половина милион марки?

– Па, за овие 7 дена заработивме 605.000 марки. Јас треба да ти платам 105 000, и што да правам со тие 500 000?, рекол Рака.

Како што вели Поповиќ, Рака Џокиќ не ги зел парите за себе. Тој подготвил нов договор.

– 99 проценти отидоа кај нас и тој побара од нас да му го одредиме хонорарот. Тогаш сите се согласивме да го поделиме на 10 дела. И сите зедоа 60.000 марки. За 7 дена. Тоа беа толку многу пари што не знаевме што да им правиме. Но, законот беше таков во тие години – имате куќа, вратете го станот, ако имате стан не можете да купите куќа, баровите беа во државна сопственост. Не знаевме што да се прави со тие пари. Но, сè е потрошено, вели тој.

Во еден момент, Поповиќ решил да ги стави вишокот пари во банката на Дафина.

-Тие ми кажаа дека има добри камати.

– Сале мој, душо моја. Дали знаеш која е каматната стапка? 12,5 проценти… И мојот Сале ќе има 17 проценти, ме дочека Дафина со овие зборови, рече Поповиќ.

Ау мене марките веќе ми се вртат пред моите очи. Продадов стан во Нови Сад, два автомобила и ставив сè кај Дафина. Следниот месец, ќе дојдам и ќе соберам 20.000 марки камата, се присетува тој.

Брена го предупредила да ги извади парите од банката, но тој не ја послушал. Како што вели, добро се сеќава на 28 февруари 1993 година. Тој бил во Виена кога Брена го повикала да дојде брзо и да ги извади парите.

– Доаѓам во Белград, одам во Центарот Сава, има многу гужва. Влегувам во канцеларијата преку врски и ми велат – имате 405.000 марки.

– Ситно, крупно или мешано?

– Што мислиш?

– Дали сакате да ви платиме ситни, крупни или мешани?

– 400 000 крупни и 5000 ситни .

Раде Спасов бил директор на Дафина во тоа време. Тој бил човекот што ја известил Дафина дека Поповиќ е дојден да ги собере парите.

– Тие веќе ми спакуваа 405.000 марки во жолта торба. Тогаш за тие пари би можеле да купите куќа со базен во Дедиње.
И ете ја Дафина доаѓа.

– О, Саки, драги мој, дојде за парите. Ако, има мајка да плати за сè. Дали сакаш кафе?

– Би сакал да одам.

– Ајде, кафе. Туку ај ти остани уште три месеци, а јас ќе ти платам 700 000 марки подоцна.

На крајот, повторно се согласив, рече Поповиќ.

После тоа, тој отиде во Домот на синдикатите, каде што го чекаше Брена.

– Дали ги подигна парите, го прашата таа.

– Не, уште три месеци и ќе имам 700 000 марки.

– Коњу еден, земи ги тие пари. Какви 700 илјади, велат дека ќе ја затворат банката за пет дена.

Беше 3 март, а Дафина се затвори на 10 март, се присетува Поповиќ.

Забава

(Видео) Мaкeдoнкaтa Симона Живковска нa мaкeдoнcки jaзик вo „Цpнa Вдoвицa“ нa Mapвел

Published

on

Во новиот проект на серијалот Црна Вдовица на Марвел игра македонската актерка Симона Живковска која гради меѓународна кариера по преселбата од Македонија во Велика Британија.

Живковска во сцените од филмот глуми на македонски јазик што е раритет за вакви холивудски “блокбастери” кои заработуваат стотици милиони долари на кино благајните.

“Ни преостанува помалку од еден месец! Едвај чекам да го видите ова!”, пишува Живковска давајќи ја информацијата дека во филмот таа зборува на мајчин јазик – македонски.

Во видеото јасно се слуша дека во хитот во кој главна улога игра една од најплатените холивудски актери Скарлет Јохансон македонската актерка зборува на македонски јазик.

Симона Живковска работи во Велика Британија а освен македонско има и западноиндиско потекло поради нејзиниот татко кој е од Свети Мартин.
Симона е родена во Скопје, Република Македонија , поранешна Југославија а се преселила во Велика Британија за време на раните детски години во 2001 година.

Својата прва ТВ работа Симона ја добила на 17 години на почетокот на 2012 година за потоа да ја игра главната жена во критикуваната драма на Би-Би-Си „Моето убиство“ (во режија на Брус Гудисон), стои во биографијата на Живковска.

Continue Reading

Забава

Ајкула долга два метра се појави во плиткото на Корчула (Видео)

Published

on

Ајкула долга повеќе од два метра се појави во плиткиот дел од морето на островот Корчул во Хрватска.

Како што бјави хрватски РТЛ, станува за модрулја, вид на ајкула кој живее во Јадранското Море и кој главно се храни со помал плен и риби, а многу ретко напаѓа луѓе.

Ајкулите многу ретко доаѓаат во плиткото, а билогот Петар Кружиќ, објаснува дека постојат различни причини, од хранење, преку чистење од паразити до размножување.

Continue Reading

Забава

Ja oсвои цела нација: Poналдињо порача “Напред Maкедониja!” (Видео)

Published

on

Cо натпреварот меѓу Италија и Турција вечерва стартуваше Европското првенство во фудбал. За првпат дел од големите натпреварувања ќе биде и Македонија која својот прв натпревар го игра во недела против Австрија.

Голем дел од поранешните фудбалери испраќаат зборови на поддршка за нашата репрезентација која се повеќе и повеќе ги собира нивните симпатии.

Легендарниот Бразилец и веројатно еден од најталентираните фудбалери на сите времиња, Роналдињо испрати порака со поддршка за Македонија.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: