Connect with us

Инфо +

Царовска: Имаме функционално неписмени ученици

Published

on

Претставниците од граѓанска иницијатива „Учебници и настава мора да има“  се навредени поради тоа што дојдоа на средба во МОН, но не ги прими министерката поради обврски, туку претставници од министерството.

-Ние побаравме работна средба, очекував дека ќе биде засегната за потребите на граѓаните, меѓутоа со тоа таа не навреди со овој пристап, бидејќи излезе дека локалните средби имаат поголема важност од цела држава и од сите  родители во земјава.-вели Драган Спасевска од Граѓанска иницијатива „Учебници и настава мора да има“.

Сепак, тие велат дека имале конструктивна средба на која се разговарало на неколку точки.

БАРАЊА НА ГРАЃАНСКАТА ИНИЦИЈАТИВА  „ УЧЕБНИЦИ И НАСТАВА МОРА ДА ИМА“

1. Хартиените учебници задолжително да останат во употреба;

2. Да се исклучи родовото сензитивно образование во основното;

3. Да не се спојуваат два или повеќе предмети во еден;

4.Да се образоложи и аргументира кратењето на фондот на часови по одредени предмети;

5. Да се создадат соодветни услови за децата со попреченост;

6. Протоколи за настава со физичко присуство;

7.Задолжително учество на претставници од групата во измените на законот.

Од коалицијата „Менуваме“ велат дека се повлекуваат од оваа група и поддршката, бидејќи сметаат дека е со партиска позадина.Најавија средба со Народниот правобранител наредната недела.

-Отстапуваме од поддршката на Драгана Спасевска, креаторот на фејсбук групата „Учебници и настава мора да има“.Поддршката која ја дававме беше со искрена и добронамерна цел, борба против наметнувањето на електронските учебници во образованието. Како постепено движењето земаше замав и се одвиваше во добри насоки, така притисоците и политичките влијанија ги всадија своите политички идеологии. Политичките влијанија кои го окупираа движењето всади интерес кај одредени лица лично да профитираат и си обезбедат подобра сталешка позиција.-велат од коалицијата „Менуваме“.

Основачката на граѓанската иницијатива демантира за вмешаноста на политиката во оваа проблематика.

-Демантирам дека било која политичка структура стои позади оваа граѓанска иницијатива. Ова е гласот на родителите и само на родителите-вели Спасевска.

Министерката Мила Царовска во интервју за ТВ21 беше децидна дека реформи мора да има. Се работи на тоа чекор по чекор, предлог законот кој беше повлечен по усогласувањето со европските стадарди повторно ќе биде поднесен.

-Првиот чекор на подобрување мора да го направивме, бидејќи сите истражувања и оценувања покажуваат дека нашите деца остануваат функционално неписмени-рече Царовска.

Од граѓанската иницијатива која ја сочинуваат околу 70 000 членови  велат дека бојкотот на наставата ќе го стават во мирување. Очекуваат од МОН да ги повикаат до понеделник повторно на разговор за усогласување на ставовите.

Инфо +

Од патарини за 5 месеци наплатени над 900 милиони денари, а дупките СТООО…

Published

on

Податоците за остварената наплата на патарините во првите месеци од годинава ни даваат за право да бидеме оптимисти дека не само што ќе се вратат приходите остварени пред пандемијата на Ковид 19, туку реално е да очекуваме и да се зголемат, вели во интервју за МИА  директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Ејуп Рустеми.

За периодот јануари-мај, во 2021 година е остварен промет од наплата на патарина поголем во однос на истиот период во 2019 година (која според годишниот промет е рекордна) и има зголемување за над 4 проценти. Ако во 2019 година до мај биле инкасирани 926.114.696 денари, за истиот период во 2020 година е остварен промет од вкупно 751.329.426 денари, за разлика од 2021 година кога прометот изнесувал 968.718.496 денари или зголемување од 28,9 проценти во 2021 година.

Но, од друга страна граѓаните се се посилни во своите реакции за скапите патарини, а несредените патишта, па често прашуваа за што плаќаме патарини кога возиме по дупки а патиштата не се одржуваат.

Continue Reading

Инфо +

ЕСПН: Македонија го има најубавиот дрес на Европското првенство! Грците со жалба (Видео)

Published

on

Американски „ЕСПН“ го прогласи дресот на македонската фудбалска репрезентација за најубав на ЕП.

Некогашниот американски репрезентативец, Еркулес Гомез Уртадо заедно со Клинтон Јејтс го издвоија нашиот дрес како најоригинален и најтрактивен на првенството.

Македонија утре ќе дебитира на Европското првенство со мечот против Австрија од 18 часот на националната арена во Букурешт.

Видео ТУКА

А на само неколку часа пред почетокот на Европското првенство нашиот јужен сосед упатил жалба до УЕФА за македонскиот дрес, објави грчкиот весник ‘Катимерини’.

Грчкиот министер за спорт Лефтерис Авгенакис се буни за логото на ФФМ на дресовите, односно кратенката „Фудбалска федерација на Македонија“, бидејќи истата ја нема придавката „северна“, што е спорно според Преспанскиот договор.

Писмо со жалба стигнало и до македонската власт откако грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас испратил допис до македонскиот колега Бујар Османи.

Continue Reading

Инфо +

Оваа генерација е најсветото нешто, генерација која ја обедини Македонија 🇲🇰

Published

on

„Дојде и тој ден кога почнува Европското првенство… денот кој го сонував долго време низ мојата кариера… Македонија да игра на едно големо натпреварување… Можеби ова се последните мои натпревари за македонската репрезентација… Сакам како капитен да ви се обратам на целата нација: Оваа генерација е најсветото нешто на македонскиот фудбал, ова е генерацијата што ја обедини цела Македонија… Горд сум на секој момент и секоја капка пот пролеана во светиот дрес. Сонот го испишавме, одиме да испишеме историја. Бидете со нас навивајте за Македонија!“, напиша Горан Пандев на својот Инстаграм профил.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: