Connect with us

Забава

Имам 90кг и фрштам со самодоверба, носам што сакам- Манекенка која не сака да ослабне

Published

on

Ешли Греам (33) е најпознатата плус сајз манекенка и важи за една од најубавите жени во светот.

Со нејзиниот пример, таа покажа дека е можно да се урнат предрасудите и со гордост може да каже дека е една од најзаслужните за фактот дека моделите за проширување плус големина започнуваат во модната индустрија.

Го имаше своето прво дете минатата година – нејзиниот син Исак, со години гласно зборува за самодовербата на жените и прифаќањето на сите нејзини маани и доблести, а неодамна во интервју за познат магазин се осврна борбата за нејзиното место под сонцето.

Ешли призна дека не било лесно постојано да се соочуваш со одбивање, но дека со текот на времето сфатила дека токму таа има сила да ги смени работите.

“Кога започнав да живеам во Њујорк и сакав да се откажам од моделот каде постојано ми велеа дека не сум доволно добар, се свртев кон мајка ми и и реков дека ќе се вратам во Небраска. Таа ми рече во тоа време да не се давам, затоа што мојот изглед може да промени нечиј живот. Тогаш не разбирав целосно што сакаше да каже со тоа, но сега знам. Моето тело го смени начинот на размислување на модната индустрија и ме научи дека можам да правам што сакам како сè додека правам работи што ме прават да се чувствувам добро и што носат позитивни промени “, вели Ешли.

Греам исто така посочува дека светот е полн со луѓе кои веруваат дека не се доволно добри и убави и дека вината за нив е да ја имаат и совршените, најчесто обработени фотографии на жени на социјалните мрежи. „Многу работи денес имаат врска со трансформацијата во нешто што дефинитивно не сте“, коментира таа.

Таа се осврна и на фактот дека живееме во свет кој е опседнат со етикетирање на другите.

“Секој сака да зборува за етикетирање и тоа е вистински сон затоа што живееме во генерација каде сите и се етикетирани. Време е конечно да се ослободиме од тоа и да започнеме да се однесуваме кон луѓето како што сакаме да се однесуваат кон нас. Звучи толку едноставно , но тешко е за многу луѓе да го разберат “, вели Греам.

Познатата убавица признава дека и денес има фрустрирачки разговори за нејзиниот физички изглед, исто како и на почетокот на нејзината кариера.

“Луѓето често ме прашуваат како успевам да пукнам со самодоверба и да коментирам за мојот стил на облекување. Само затоа што носам готов број 16 (американска големина), тежок повеќе од 90 килограми и пукам кампањи за долна облека не значи дека сакам постојано да зборувам за тоа што ми е потребно за да имам толку многу самодоверба. Да се ​​биде голема девојка не значи дека морам постојано да имам вакви разговори. За мене е малку шокантно бидејќи истите прашања не се поставуваат на потенки жени она што е во нас е нешто на што треба да работиме “, заклучува познатиот модел.

Забава

Авион со порака од ФФМ во чест на фудбалерите лета над Скопје 👏(Фото)

Published

on

Македонската фудбалска репрезентација утре ќе го одигра историскиот прв натпревар на едно големо натпреварување од осамостојувањето на Република Македонија.

Во таа чест ФФМ дигна авион на македонското воздухопловство и испрати порака.

Пораката гласи „ОДИМЕ НА ЕВРОПСКО, НАПРЕД МАКЕДОНИЈА“.

Continue Reading

Забава

(Видео) Мaкeдoнкaтa Симона Живковска нa мaкeдoнcки jaзик вo „Цpнa Вдoвицa“ нa Mapвел

Published

on

Во новиот проект на серијалот Црна Вдовица на Марвел игра македонската актерка Симона Живковска која гради меѓународна кариера по преселбата од Македонија во Велика Британија.

Живковска во сцените од филмот глуми на македонски јазик што е раритет за вакви холивудски “блокбастери” кои заработуваат стотици милиони долари на кино благајните.

“Ни преостанува помалку од еден месец! Едвај чекам да го видите ова!”, пишува Живковска давајќи ја информацијата дека во филмот таа зборува на мајчин јазик – македонски.

Во видеото јасно се слуша дека во хитот во кој главна улога игра една од најплатените холивудски актери Скарлет Јохансон македонската актерка зборува на македонски јазик.

Симона Живковска работи во Велика Британија а освен македонско има и западноиндиско потекло поради нејзиниот татко кој е од Свети Мартин.
Симона е родена во Скопје, Република Македонија , поранешна Југославија а се преселила во Велика Британија за време на раните детски години во 2001 година.

Својата прва ТВ работа Симона ја добила на 17 години на почетокот на 2012 година за потоа да ја игра главната жена во критикуваната драма на Би-Би-Си „Моето убиство“ (во режија на Брус Гудисон), стои во биографијата на Живковска.

Continue Reading

Забава

Ајкула долга два метра се појави во плиткото на Корчула (Видео)

Published

on

Ајкула долга повеќе од два метра се појави во плиткиот дел од морето на островот Корчул во Хрватска.

Како што бјави хрватски РТЛ, станува за модрулја, вид на ајкула кој живее во Јадранското Море и кој главно се храни со помал плен и риби, а многу ретко напаѓа луѓе.

Ајкулите многу ретко доаѓаат во плиткото, а билогот Петар Кружиќ, објаснува дека постојат различни причини, од хранење, преку чистење од паразити до размножување.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: