Connect with us

Забава

Пет непријатели на витката линија: Исклучете ги од вашата исхрана, ќе изгубите вишок килограми до лето

Published

on

Летото се ближи, многумина планираат да одат на море, а поради недостаток на физичка активност и уживање на трпезата, сè повеќе има луѓе кои се плашат како ќе изгледаат во костим за капење.

Предавни колбаси на стомакот, колковите, бутовите и надлактиците може да се „исцедат“ до летото, со најмалку половина час пешачење на ден и промени во навиките во исхраната, тврдат нутриционистите. Откриваат дека со цел да се стопат масните наслаги, потребно е да се исклучат 5 храни од исхраната.

1. Рафинирани шеќери
Белиот шеќер е на врвот на листата непријатели на виткоста. Ако сакате да ставите шеќер во кафе или чај, променете ја навиката малку. Ова правило важи и за сите намирници кои содржат дополнителен шеќер – индустриски овошни сокови, кечап, супи од вреќа, а да не ги спомнувам и кондиторските производи.

2. Газирани пијалоци
Тие се полни со празни калории, дури и оние кои велат дека не содржат шеќер. Наместо класичен шеќер, газираните пијалоци се полни со аспартам за да имаат сладост. Покрај тоа, тие немаат хранлива вредност.

3. Алкохол
Ако сакате да изгубите тежина, заборавете на алкохолните пијалоци. И тие се полни со шеќер, и покрај тоа го отвораат апетитот.

4. Транс маснотии
Ги има во повеќето индустриски производи, особено во закуски и слатки. Тие го поттикнуваат гоењето, особено во стомакот.

5. Рафинирани житни култури
Бел леб, бел ориз, бело брашно … Сето ова е храна што губи влакна за време на процесот на преработка, а шеќерот и скробот остануваат во нив, што доведува до дебелеење.

Ако сакате да изгубите тежина, изберете житарки од цело зрно што одржуваат стабилно ниво на шеќер во крвта и делуваат како метла на цревата. Тие се особено корисни за луѓе кои имаат проблем со варење.

Забава

Антониа Гиговска со нов хит (Видео)

Published

on

Најновото музичко остварување на младата пејачка Антониа Гиговска е песната „Магнет“ која ја промовираше на своите социјални мрежи.

Слушнете ја и проценете дали е ова новиот хит на Гиговска:

Continue Reading

Забава

Мотивација: Манекенка со инвалидитет која ги руши сите предрасуди

Published

on

23-годишната Викторија Салседо од Еквадор, ги руши предрасудите во светот, откако ја започна својата кариера како манекенка и покрај тоа што на 5-годишна возраст ги има изгубено двете раце и левата нога, преживувајќи струен у дар.

Несреќната случка се случила на 11-ти ноември 2001 година кога Викторија си играла во својата соба и со метална шипка случајно допрела жица под висок напон. Струјниот у дар ѝ предизвикал изгореници од трет степен, а докторите морале да ѝ ги ампу тираат двете раце и едната нога.

Растејќи без екстремитети, Викторија морала повторно да ги учи сите основни задачи. По неср*ќата ѝ биле вградени протези, но никогаш не ги сакала. Како што растела, ѝ било тешко да развие свест за тоа дека се разликува од другите.

„Размислував многу за тоа што прво би направила кога би имала раце. Но, знам дека тоа е невозможно така што таквите мисли повеќе не ме мачат“, вели Салседо.

И покрај инвалидитетот, оваа млада девојка одлучила да се пријави на натпреварот за Мис Еквадор и да ги сруши сите предрасуди. На тој начин сакала да испрати порака и да го подигне гласот за сите оние кои се сомневаат во себе.

И покрај напорите, Викторија не успеала да се пласира помеѓу 10-те финалистки за Мис Еквадор, но со своето појавување таа направила и многу повеќе од тоа. Имено, иницирала разговори поврзани со лицата со инвалидитет и сонот и тие еден ден да бидат крунисани.

„Најмоќната работа која човекот ја има е отпорноста и способноста да се прилагоди на нови околности и да го извлече најдоброто од секоја ситуација“, порачува 23-годишната девојка и додава:

„Сè е во ставот кон животот и вербата во себе. Јас сум жена со соништа и ако не преземам нешто, никој нема да го направи тоа за мене“.

Текст на Скопје24.мк

Continue Reading

Забава

(Видео) Дpaма при пречекот на Меркел во Тирана – се зaглaви вратата од автомобилот

Published

on

Германската канцеларка, Ангела Меркел, пристигна во Тирана, каде што албанскиот премиер Еди Рама ја пречека со највисоки државни почести.

На Меѓународниот аеродром „Мајка Тереза“ во Тирана, Меркел беше пречекана од страна на министерката за Европа и надворешни работи на Албанија, Олта Џачка, и од други функционери.

Во меѓувреме, официјален државен пречек за Меркел е организиран во Тирана, каде што беа присутни премиерот Еди Рама, министрите во владиниот Кабинет, како и други функционери во земјата.

Но законите на „Марфи“ проработија и овој пат па така се заглави вратата од автомобилот во кој се превезуваше германската канцеларка.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк