Connect with us

Забава

Џејмс Бонд ли е, Ангелов ли е – На јаже преку клисура во оделооо! (Видео)

Published

on

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов на вчерашната спасувачка вежба ги покажа вештините преминувајќи со јаже преку кањоњ длабок 30 метри, мислиш е Џејмс Бонд 🙂 и тоа во одело.

Тој изјави дека тоа го направил на вежбата во организација на Спелеолошката федерација на Македонија за да ја покаже неговата доверба во вештините и опремата која што ја поседуваат членовите на федерацијата.

Во знак на восхит, во знак на почит, во знак на длабок наклон кон овие храбри млади луѓе кои што ги ризикуваат своите животи за да спасат друг живот. Потребни се длабоки системски реформи за овие луѓе да бидат ставени во системот за управување со кризен менаџмент за нивните вештини да бидат на располагање за сите граѓани на кои ќе им биде потребно спасување или извлекување од непристапни терени, изјави Стојанче Ангелов.

-Наша задача како ЦУК е да има длабоки реформи на целиот систем за да бидат отстранети сите недостатоци кои ќе ги детектираме или се детектирани до сега, истакна Стојанче Ангелов

Целта на двете институции како што наведоа е хуманоста и да се биде на ниво на задачата, така што секогаш ќе се помогне на лицата на кои им треба помош и поддршка.

Вежбата „Мрежичко“ беше изведена во кавадаречкиот регион, а кањонот, кој преку кој директорот на Центарот за управување со кризи поминуваше е длабок околу 30 метри.

Забава

Авион со порака од ФФМ во чест на фудбалерите лета над Скопје 👏(Фото)

Published

on

Македонската фудбалска репрезентација утре ќе го одигра историскиот прв натпревар на едно големо натпреварување од осамостојувањето на Република Македонија.

Во таа чест ФФМ дигна авион на македонското воздухопловство и испрати порака.

Пораката гласи „ОДИМЕ НА ЕВРОПСКО, НАПРЕД МАКЕДОНИЈА“.

Continue Reading

Забава

(Видео) Мaкeдoнкaтa Симона Живковска нa мaкeдoнcки jaзик вo „Цpнa Вдoвицa“ нa Mapвел

Published

on

Во новиот проект на серијалот Црна Вдовица на Марвел игра македонската актерка Симона Живковска која гради меѓународна кариера по преселбата од Македонија во Велика Британија.

Живковска во сцените од филмот глуми на македонски јазик што е раритет за вакви холивудски “блокбастери” кои заработуваат стотици милиони долари на кино благајните.

“Ни преостанува помалку од еден месец! Едвај чекам да го видите ова!”, пишува Живковска давајќи ја информацијата дека во филмот таа зборува на мајчин јазик – македонски.

Во видеото јасно се слуша дека во хитот во кој главна улога игра една од најплатените холивудски актери Скарлет Јохансон македонската актерка зборува на македонски јазик.

Симона Живковска работи во Велика Британија а освен македонско има и западноиндиско потекло поради нејзиниот татко кој е од Свети Мартин.
Симона е родена во Скопје, Република Македонија , поранешна Југославија а се преселила во Велика Британија за време на раните детски години во 2001 година.

Својата прва ТВ работа Симона ја добила на 17 години на почетокот на 2012 година за потоа да ја игра главната жена во критикуваната драма на Би-Би-Си „Моето убиство“ (во режија на Брус Гудисон), стои во биографијата на Живковска.

Continue Reading

Забава

Ајкула долга два метра се појави во плиткото на Корчула (Видео)

Published

on

Ајкула долга повеќе од два метра се појави во плиткиот дел од морето на островот Корчул во Хрватска.

Како што бјави хрватски РТЛ, станува за модрулја, вид на ајкула кој живее во Јадранското Море и кој главно се храни со помал плен и риби, а многу ретко напаѓа луѓе.

Ајкулите многу ретко доаѓаат во плиткото, а билогот Петар Кружиќ, објаснува дека постојат различни причини, од хранење, преку чистење од паразити до размножување.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: